– Wizje są zawsze dwie. Jedna, bardzo kusząca z perspektywy państwa, czyli zrobić po staremu i powtórzyć sukces finansowy aukcji 4G. Trzeba uważać, abyśmy nie poszli w tę stronę. Niezależnie od tego, ile sieci 5G powstanie, czy wejdzie nowy gracz, czy pojawią się konsorcja z udziałem podmiotów spoza branży, co dyskutowane jest dziś w Niemczech, ważne będzie, abyśmy jako kraj mądrze zdefiniowali sobie sposoby wykorzystania sieci i modele, w jakich chcemy to robić. Powinniśmy rozmawiać o ekosystemie, nie o sieci. To, czego boję się najbardziej, to to, że na rynku pozostają te same problemy: nieustająca konkurencja i zasięg sieci zależny od możliwości inwestycyjnych operatora w danym momencie – mówił Tomasz Grabowski.
– 20 lat temu, gdy powstawał internet, nikt nie myślał o cyberbezpieczeństwie. Dziś branża telekomunikacyjna, obok bankowej, należy do sektorów najsilniej regulowanych przez władze państwowe i organizacje międzynarodowe. To pokazuje, jak poszczególne branże i gałęzie przemysłu zmieniają się przez lata. Jako dostawca zaawansowanych rozwiązań bardzo dobrze rozumiemy tę zmianę i czujemy, z jakiej strony może nadejść kolejna fala innowacji – podsumowywał Tonny Bao.
– Jako dostawca technologii przechodzimy wszelkie lokalne i międzynarodowe procedury certyfikacyjne, niezależnie od tego, czy wchodzimy na rynek brytyjski, niemiecki, belgijski czy polski. W ten sposób pokazujemy władzom, operatorom i konsumentom, jak transparentni jesteśmy, jak bardzo chcemy z nimi współpracować. Pamiętajmy, że Huawei to tylko jeden z wielu elementów całego ekosystemu. Nie mamy dostępu do danych użytkowników ani do sieci. Odsuńmy więc emocje na bok, prowadźmy dyskusję na poziomie technicznym i zaangażujmy do niej wszystkie strony, aby sieci stawały się coraz bardziej bezpieczne – apelował Tonny Bao.
Nie zabrakło tematyki chmury obliczeniowej, z której korzysta niewielka część polskich przedsiębiorstw, a na którą stawiają m.in. państwowe instytucje. Jednym z takich projektów jest tzw. chmura krajowa. – Razem z PKO BP podjęliśmy decyzję o stworzeniu wspólnego przedsięwzięcia, polegającego na inwestycji w chmurę krajową. Projekt już się rozpoczął. W ciągu najbliższych kilku miesięcy chcemy uruchomić pierwsze usługi. Chodzi nam o to, by zaoferować usługi zapewniające bezpieczeństwo danych klientów, którym zależy na tym, aby były one przechowywane w Polsce. Ma to oczywiście szczególne znaczenie dla sektora finansowego, którego nadzór preferuje dość konserwatywne podejście, jeśli chodzi o udostępnianie danych poza granicami Polski czy o wykorzystanie outsourcingu i umieszczania danych w chmurze. Ma to również znaczenie dla sektora energetycznego i administracji. Dostrzegamy też taką potrzebę u przedsiębiorstw małych i średnich, wśród których chcemy promować usługę. Nie uważamy się przy tym za konkurencję, lecz raczej za otwartą architekturę, w której można umiejscowić różnego typu narzędzia. Chcielibyśmy, by powstał polski App Store, do którego każdy może wejść i skorzystać z możliwości aplikacyjnych, jakie on daje – wyjaśniał Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.
XVIII Sympozjum Świata Teleinformatyki i Infrastruktury towarzyszyła gala, której głównym punktem było rozdanie statuetek Złotych Anten. W kategorii człowiek roku laureatem za „wieloletnie wizjonerskie działania na rzecz rozwoju branży telekomunikacyjnej" został Jacek Niewęgłowski. W kategorii innowator roku wygrała spółka Nexera, która jest hurtowym operatorem telekomunikacyjnym. Została nagrodzona za wprowadzenie na polski rynek „innowacyjnego modelu działania we wszystkich aspektach: modelu biznesowym, ofercie i strukturze organizacji". Nagrodę dla Lidera Gospodarki 4.0 otrzymała firma Wiśniowski. Polski producent bram, drzwi i ogrodzeń został wyróżniony za skuteczne wdrożenie personalizacji produktu oraz aplikacji zrobotyzowanego spawania. W kategorii społeczna odpowiedzialność biznesu za działalność w obszarach: bezpieczeństwa, pomocy dzieciom i promocji sportu – wyróżniony został Cyfrowy Polsat. W 2018 roku minęło 15 lat współpracy należącej do grupy sieci Plus z ratownikami wodnymi i górskimi i 20 lat współpracy z Polskim Związkiem Piłki Siatkowej. Przez 22 lata Fundacja Polsat przekazała na cele statutowe ponad 230 mln zł, a podczas 15 edycji Mikołajkowego Bloku Reklamowego zebrano ponad 19 mln zł na leczenie i rehabilitację najmłodszych.
Patronat nad XVIII Sympozjum Świata Teleinformatyki i Infrastruktury objęły Gazeta Giełdy i Inwestorów „Parkiet" i „Rzeczpospolita". Wydarzenie organizowała firma MM Conferences SA.
Opinia
Jerzy Kwieciński, minister inwestycji i rozwoju
Czym nie jest sieć 5G? Nie jest zwykłą nowinką technologiczną. Czym więc jest? Wehikułem, dzięki któremu możemy wykonać skok rozwojowy i stać się w pełni społeczeństwem informacyjnym. Dzięki parametrom 5G takie zagadnienia jak internet rzeczy, inteligentne domy czy automatyzacja przemysłu mogą stać się powszechne. Energetyka, transport publiczny, motoryzacja, telemedycyna, handel – te wszystkie dziedziny skorzystają na pełnym wdrożeniu sieci 5G. Dzięki szybkiej sieci przesyłania danych obywatele będą mogli korzystać z interaktywnych e-usług administracji publicznej czy zaawansowanych metod diagnostyki zdrowia w czasie rzeczywistym. Szacuje się, że wdrożenie sieci 5G w Polsce wygeneruje dodatkowy przychód w wysokości 13 mld euro do 2025 r., a około 570 tys. osób znajdzie zatrudnienie w nowych miejscach. Technologię 5G należy zatem postrzegać jako klucz do rozwoju polskiej gospodarki. Klucz, który otworzy nam drzwi do konkurencji na najsilniejszych rynkach. Takich, na których liczą się nie niskie koszty pracy, lecz właśnie rozwój technologiczny.