We wtorek 21 grudnia Cyfrowy Polsat poinformował, że w ramach uchwalonego w listopadzie programu skupu akcji własnych odkupi od spółki Embud 2 (należy do Grupy Elektrim kontrolowanej podobnie jak Polsat przez Zygmunta Solorza) około 32 mln swoich walorów po 35 zł za sztukę. To połowa puli akcji Cyfrowego Polsatu, którą ma Embud 2. Transakcja będzie warta 1,1 mld zł.

35 zł to tyle samo co w ostatnich transakcjach: w wezwaniu – od inwestorów giełdowych (za 412 mln zł) oraz kupując walory od Reddev Investments, wehikułu także kontrolowanego przez Zygmunta Solorza (za około 1,02 mld zł).

W sumie nadzwyczajne walne zgromadzenie Cyfrowego Polsatu zgodziło się na program skupu akcji własnych o wartości 2,93 mld zł. Według informacji zawartych na stronie relacji inwestorskich Cyfrowego Polsatu, spółka skupiła 39,17 mln akcji własnych, które odpowiadają 6,12 proc. wszystkich i 4,78 proc. głosów na walnym zgromadzeniu (ale głosować z nich nie może). Wydać mogła niecałe 1,37 mld zł.

Uwzględniając transakcje zapowiedziane i jeszcze nie zrealizowane, według naszych obliczeń do tej pory spółka zagospodarowała 2,5 mld zł, z czego około 2,1 mld zł trafiło lub trafi do portfela założyciela.

20 grudnia przy okazji publikacji strategii na lata 2022-2026 Cyfrowy Polsat poinformował, że zamierza odkupić od Zespołu Elektrowni Pątnów Adamów Konin spółki zajmujące się w różny sposób zieloną energią, a od spółki Embud 2 i ToBe Investments – udziały w deweloperskiej firmie Port Praski.

To transakcje o łącznej wartości około 1,7 mld zł. Z wyjątkiem ToBe wszystkie nabywane przedsięwzięcia Zygmunt Solorz, założyciel Polsatu, kontroluje poprzez niegdyś giełdowy holding – wspomniany Elektrim. ToBe zaś to firma kojarzona z jego synem – Tobiasem.

Coraz bardziej wygląda na to, że Zygmunt Solorz, założyciel Polsatu gromadzi najcenniejsze aktywa w grupie giełdowej – Cyfrowym Polsacie. Inne jego spółki, w tym te z grupy Elektrim, którą również kontroluje i poprzez którą kontroluje ZE PAK – gromadzą zaś gotówkę. Co z nią zrobią – jeszcze dokładnie nie wiadomo. Możliwości jest przynajmniej kilka.

Miliarder zapowiedział inwestycje w małe reaktory jądrowe we współpracy z Michałem Sołowowem i jego firmą Synthos.