Komentarz surowcowy DM BOŚ - ropa naftowa, złoto

Publikacja: 27.01.2023 09:59

Dorota Sierakowska analityk Domu Maklerskiego BOŚ

Dorota Sierakowska analityk Domu Maklerskiego BOŚ

Foto: parkiet.com

ROPA NAFTOWA

Trochę więcej optymizmu na rynku ropy naftowej.

Notowania ropy naftowej, po konsolidacji na początku wczorajszej sesji, ostatecznie zakończyły czwartek na wyraźnym plusie. Impulsem do zwyżek okazały się lepsze od oczekiwań dane makro w Stanach Zjednoczonych, w tym odczyt PKB za IV kwartał. Nadzieje na lepszą kondycję amerykańskiej gospodarki przyczyniły się do większego optymizmu na rynku ropy, i tak liczącego już na ożywienie popytu na ropę w Chinach.

Dzisiaj notowania ropy rozpoczęły dzień także od niewielkich zwyżek, ale ruchy te są symboliczne. Tak zresztą może pozostać do końca dzisiejszej sesji, bowiem większość inwestorów na rynku ropy będzie unikała zawierania istotnych pozycji przed ważnymi danymi i komunikatami w przyszłym tygodniu.

Inwestorzy wyczekują przede wszystkim na informacje z początku lutego. 1 lutego będzie miało miejsce posiedzenie OPEC+, na którym zapadną decyzje dotyczące limitów produkcji ropy w rozszerzonym kartelu. Tu jednak oczekiwania zakładają brak zmian w polityce OPEC+. Tego samego dnia odbędzie się jednak również posiedzenie FOMC i zostanie opublikowany komunikat dotyczący stóp procentowych w USA.

DM BOŚ

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Inwestorzy wyczekują tej decyzji ze szczególnym zniecierpliwieniem, zważywszy na szereg ciekawych danych z USA – pokazujących z jednej strony solidny spadek odczytów inflacji, ale z drugiej strony większą od oczekiwań dynamikę PKB i lepszą sytuację na rynku pracy. Działania Fed mają duży wpływ na wycenę amerykańskiego dolara, a więc także przekładają się na notowania surowców. Im bardziej jastrzębi Fed, tym trudniej będzie o zwyżki cen ropy.

Do tego wszystkiego dochodzi decyzja Unii Europejskiej o wprowadzeniu zakazu importu paliw z Rosji, wchodząca w życie 5 lutego – która jednak będzie dopuszczała wyjątki dla transakcji, dopasowujących się do limitów cen. UE, która w grudniu wprowadziła limit dla cen rosyjskiej ropy na poziomie 60 USD za baryłkę, skłania się obecnie do wprowadzenia limitów dla cen paliw, wynoszących 100 USD za baryłkę dla produktów premium (w tym diesla) oraz 45 USD za baryłkę dla pozostałych produktów.

O ile trudno ocenić, jakie będą skutki tej decyzji i czy pojawią się jakieś działania odwetowe, to warto pamiętać, że wprowadzenie limitów cen paliw nie jest zaskoczeniem i wiele wskazuje na to, że to decyzja FOMC będzie mocniej wpływać na ceny ropy w przyszłym tygodniu.

DM BOŚ

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

ZŁOTO

Korekta spadkowa cen złota po danych makro z USA.

Zgodnie z oczekiwaniami, wczoraj sytuacja na rynku złota była uzależniona od wymowy danych makro, opublikowanych w Stanach Zjednoczonych. W centrum uwagi był odczyt PKB za IV kwartał, który okazał się wyższy od oczekiwań, rozbudzając na globalnym rynku finansowym więcej optymizmu.

Ten optymizm pozytywnie przełożył się na wycenę amerykańskiego dolara, spychając w dół notowania złota. Wczoraj notowania kruszcu osunęły się do okolic 1918 USD za uncję, ale później nieco odbiły w górę, kończąc sesję w okolicach 1930 USD za uncję. Z kolei dziś rano cena złota już znów przekracza 1940 USD za uncję, poruszając się blisko tegorocznego maksimum.

Fakt, że korekta na rynku złota była płytka, podkreśla siłę strony popytowej na tym rynku. Niemniej, w przyszłym tygodniu warto nadal uważać na informacje z USA – w środę Fed podejmie decyzję ws. stóp procentowych, a ona z pewnością przełoży się na wartość USD i wycenę złota. Im bardziej jastrzębi Fed, tym gorzej dla złota – niemniej, niewielka podwyżka stóp jest już uwzględniona w cenach kruszcu.

DM BOŚ

Notowania złota – dane dzienne

Surowce
Co dalej z cenami kakao?
Surowce
Złota zagadka
Materiał Promocyjny
Nowy samochód do 100 tys. zł – przegląd ofert dilerów
Surowce
Spadek cen ropy. Obawy o popyt