Komentarz surowcowy DM BOŚ - ropa naftowa, złoto

Publikacja: 25.10.2022 11:09

Dorota Sierakowska analityk Domu Maklerskiego BOŚ

Dorota Sierakowska analityk Domu Maklerskiego BOŚ

Foto: parkiet.com

ROPA NAFTOWA

Chwiejne nastroje inwestorów na rynku ropy naftowej.

Notowania ropy naftowej na początku bieżącego tygodnia poruszają się w nerwowej konsolidacji. Niezdecydowanie inwestorów na tym rynku widać zresztą już od kilku tygodni – bowiem z jednej strony, kupującym na rynku ropy sprzyjają obawy o jej podaż, ale z drugiej strony, istnieją także uzasadnione obawy o wielkość popytu w związku ze spowolnieniem gospodarczym.

Zmiany nastrojów inwestorów są dobrze widoczne na danych dotyczących pozycji funduszy inwestycyjnych na tym rynku. Na przełomie września i października dominowały długie pozycje, a fundusze inwestycyjne w ciągu dwóch tygodni kupiły odpowiednik 109 mln baryłek ropy naftowej (na sześciu kluczowych kontraktach futures opartych o ropę i produkty petrochemiczne). Wynikało to głównie z oczekiwań i później reakcji na decyzję OPEC+ o dużym cięciu limitów produkcji ropy naftowej w rozszerzonym kartelu i, w konsekwencji, obaw o podaż tego surowca w kolejnych miesiącach (w obliczu niepewnej sytuacji wokół Rosji).

Foto: DM BOŚ

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Jednak, jak pokazały dane CFTC, tydzień zakończony 18 października przyniósł zmianę nastrojów i sprzedaż ekwiwalentu 50 mln baryłek ropy naftowej na kluczowych kontraktach. To pokazuje, że optymizm na rynku ropy okazał się nietrwały, a obawy związane z recesją skutecznie przyćmiły inne czynniki. Faktycznie, ropa naftowa to surowiec, na który popyt jest uzależniony od koniunktury, więc im większe spowolnienie lub głębszy kryzys w światowej gospodarce, tym mocniej odbije się to na popycie na ropę i oparte o nią paliwa.

Największe spadki dotyczyły najpopularniejszych kontraktów na ropę WTI (-29 mln baryłek) i Brent (-24 mln baryłek). Co ciekawe, wzrosła jednak liczba długich pozycji na kontrakty na paliwo typu diesel czy olej opałowy, mimo że to właśnie ten rodzaj paliwa często najmocniej odczuwa spadki popytu w recesji.

Dynamiczne zmiany wielkości długich i krótkich pozycji na rynku ropy naftowej i innych paliw pokazują, jak bardzo rozchwiany jest teraz rynek tych surowców. I ma to uzasadnienie, bowiem z jednej strony, recesja niewątpliwie negatywnie wpłynie na popyt na ropę – ale z drugiej strony, zapasy paliw na świecie istotnie są niskie, co może odbić się na cenach ropy w najmniej oczekiwanym momencie.

Foto: DM BOŚ

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

ZŁOTO

Działania Fed w centrum uwagi na rynku złota.

Notowania złota zakończyły poprzedni tydzień solidną zwyżką i dotarciem notowań do poziomu 1660 USD za uncję. Na początku bieżącego tygodnia widać delikatne odreagowanie, jednak cena kruszcu nie oddala się istotnie od piątkowego zamknięcia i obecnie porusza się tuż powyżej poziomu 1650 USD za uncję.

Notowania złota nadal pozostają silnie powiązane z wartością amerykańskiego dolara – a ta w dużym stopniu zależy od dalszych działań Fed. W ostatnim czasie złoto znajdowało się pod presją podaży głównie ze względu na fakt, że Rezerwa Federalna podwyższała stopy procentowe w USA, a przedstawiciele Fed zapowiadali dalsze jastrzębie nastawienie do polityki monetarnej.

Niemniej, obecnie to podejście coraz bardziej stoi pod znakiem zapytania, bowiem w coraz mniejszym stopniu sprzyjają mu dane makro. Wstępne wrześniowe odczyty indeksów PMI dla Stanów Zjednoczonych znalazły się na poziomach niższych niż 50 pkt., co sugeruje, że amerykańska gospodarka zaczyna spowalniać, a w związku z tym, Fed może być coraz mniej chętny do agresywnych podwyżek stóp procentowych. Gdyby scenariusz łagodniejszego podejścia Fed się spełnił, to dolar mógłby oddać część wcześniejszych zwyżek, a tym samym, cenom złota otworzyłaby się droga do zwyżek.

Foto: DM BOŚ

Notowania złota – dane dzienne

Surowce
Metale czekają na impulsy
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Surowce
Gorączka złota
Surowce
Szczyt na złocie?
Surowce
Inwestorzy czekają na konkrety
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Surowce
Trump wpływa na ceny złota
Surowce
Wyjazd na Święta tańszy niż rok temu. Powinno być jeszcze taniej