Komentarz surowcowy DM BOŚ - ropa naftowa, miedź

Publikacja: 24.10.2022 12:17

Dorota Sierakowska analityk Domu Maklerskiego BOŚ

Dorota Sierakowska analityk Domu Maklerskiego BOŚ

Foto: parkiet.com

ROPA NAFTOWA

Spadek importu ropy naftowej do Chin we wrześniu.

Notowania ropy naftowej rozpoczynają bieżący tydzień od zniżki. Cena tego surowca w USA spada do okolic 83 USD za baryłkę (ropa WTI), natomiast europejskie notowania schodzą poniżej 92 USD za baryłkę (ropa gatunku Brent).

Dzisiaj w centrum uwagi inwestorów na rynkach surowcowych znajdują się Chiny za sprawą publikacji tamtejszych danych dotyczących handlu zagranicznego. W przypadku ropy naftowej, dane te trudno uznać za dobre – we wrześniu import ropy do Państwa Środka wyniósł 40,24 mln ton, co przekłada się na około 9,79 mln baryłek dziennie. To co prawda wyższy wskaźnik niż w sierpniu (9,5 mln baryłek dziennie), ale niższy od niemal 10 mln baryłek dziennie osiągniętych rok temu.

Łącznie, w pierwszych trzech kwartałach 2022 roku, import ropy naftowej do Chin wyniósł 370,4 mln ton, czyli mniej więcej 9,9 mln baryłek dziennie. To o 4,3% mniej niż w analogicznym okresie 2021 roku. Jest to także pierwszy spadek dla tego okresu od 2014 roku.

Foto: DM BOŚ

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Ogólnie, popyt na ropę naftową w Chinach wyraźnie podupadł za sprawą nawracających restrykcji pandemicznych w tym kraju, kontynuującym politykę „zera tolerancji dla Covid-19”. O ile duże rafinerie powróciły do pełnej działalności operacyjnej po okresie planowanych konserwacji, to mniejsze rafinerie, odpowiadające za około jedną piątą importu ropy do Chin, wstrzymały się z produkcją pewnej części paliw.

Nie zmienia to faktu, że pozytywnym akcentem we wrześniowych danych związanych z handlem surowcami były informacje o znaczącym wzroście eksportu paliw z Chin, w tym diesla oraz benzyny. To stanowi pewną ulgę dla wielu państw świata, które w obliczu sankcji narzuconych na Rosję oraz licznych strajków, borykają się z niedostatkiem paliw.

Foto: DM BOŚ

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

MIEDŹ

Znaczący wzrost importu miedzi do Chin we wrześniu.

Notowania miedzi zakończyły poprzedni tydzień zwyżką. Cena tego metalu wciąż opiera się głębszym przecenom, co wynika w dużej mierze z niskich zapasów miedzi na świecie i obaw związanych z podażą tego metalu w dłuższej, kilkuletniej perspektywie.

Niemniej, krótkoterminowo presja podaży wciąż się pojawia, a jest ona związana z obawami o sytuację gospodarczą w Chinach – czyli kraju generującym około połowy światowego popytu na miedź.

Póki co, popyt nie rozczarowuje. We wrześniu import miedzi do Chin znalazł się na poziomie niemal 510 tys. ton, czyli o 2,4% wyższym niż w sierpniu. Największy skok jednak zaliczył on w ujęciu rdr, ponieważ w tym roku jest on wyższy aż o 25,6% w porównaniu z wrześniem poprzedniego roku.

Wzrost popytu na miedź w Chinach jest przypisywany większym inwestycjom w infrastrukturę, forsowanych przez lokalne władze w ramach stymulowania gospodarki. Niemniej, warto pamiętać, że także relatywnie niskie ceny miedzi sprzyjały większemu importowi tego surowca.

Foto: DM BOŚ

Notowania miedzi w USA – dane dzienne

Surowce
Metale czekają na impulsy
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Surowce
Gorączka złota
Surowce
Szczyt na złocie?
Surowce
Inwestorzy czekają na konkrety
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Surowce
Trump wpływa na ceny złota
Surowce
Wyjazd na Święta tańszy niż rok temu. Powinno być jeszcze taniej