Notowania ropy naftowej na początku bieżącego tygodnia zwyżkują, czego przyczyną okazały się pojawiające się na nowo obawy związane z podażą tego surowca. Trwa bowiem spotkanie przedstawicieli państw G7, podczas którego padły sugestie, że państwa OPEC nie będą w stanie wyprodukować tyle ropy naftowej, na ile liczą kraje zachodnie.

Taką tezę postawił prezydent Francji, Emmanuel Macron, który wspomniał, że niedawno przeprowadził rozmowę z oficjelami ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich – i otrzymał informację, że ZEA produkują już niemal maksymalną ilość ropy naftowej, którą są w stanie wydobywać na ten moment (co zostało potwierdzone przez przedstawicieli ZEA). Niewiele lepiej jest w Arabii Saudyjskiej: według informacji przekazanych przez Macrona, kraj ten na przestrzeni najbliższych pół roku jest w stanie zwiększyć wydobycie jeszcze zaledwie o 150 tysięcy baryłek dziennie lub niewiele więcej.

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

DM BOŚ

Pikanterii sytuacji dodaje fakt, że Arabia Saudyjska oraz ZEA wymieniane były jako jedyne państwa OPEC, które mogą wspomóc Europę dodatkową produkcją ropy naftowej. Teoretycznie, Saudyjczycy mają możliwości produkcji aż 12-12,5 mln baryłek ropy naftowej dziennie, co dawałoby im perspektywę zwiększenia wydobycia jeszcze o około 2 mln baryłek dziennie – czyli dokładnie o tyle, ile Europa potrzebowałaby w związku z wycofywaniem się z zamówień na rosyjską ropę. Niestety, prawdopodobnie nie da się zwiększyć produkcji o tak dużą ilość w ciągu najbliższych miesięcy.

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

DM BOŚ

Kwestia zaopatrzenia Europy w ropę naftową najprawdopodobniej pozostanie istotna, aczkolwiek dzisiaj istotną informacją mogą być przede wszystkim nowe sankcje na Rosję, zapowiedziane przez kraje G7. Według wstępnych spekulacji, mogą one obejmować m.in. ustalenie maksymalnej ceny kupna ropy naftowej z Rosji.

ZŁOTO

Zakaz importu rosyjskiego złota symbolicznym ruchem.

Notowania złota rozpoczęły bieżący tydzień neutralnie. Cena kruszcu nadal porusza się w okolicach 1830 USD za uncję, pozostając w konsolidacji. Tym samym, kruszec praktycznie nie zareagował (a w zasadzie, zareagował jedynie chwilowym wzrostem) na doniesienia o wprowadzeniu zakazu importu złota z Rosji do czterech krajów: USA, Wielkiej Brytanii, Japonii oraz Kanady.

Rosja to jeden z największych producentów złota na świecie, odpowiadający za około 10% globalnej produkcji. Jednak brak istotnej reakcji inwestorów wynika z faktu, że decyzja o zakazie importu jest symboliczna, zaś nie ma istotnego przełożenia na handel złotem. Wymienione kraje od wybuchu wojny w Ukrainie i tak nie importują rosyjskiego złota.

Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści parkiet.com za pół ceny

KUP TERAZ

A to oznacza, że cena złota nadal pozostaje w dużym stopniu uzależniona od działań banków centralnych, wartości amerykańskiego dolara oraz tego, jak wielu inwestorów będzie traktować kruszec jako bezpieczną przystań w obliczu nadchodzącej recesji.

Notowania złota – dane dzienne

Notowania złota – dane dzienne

DM BOŚ

Dorota Sierakowska, analityk surowcowy DM BOŚ