Obawy na rynkach akcyjnych i mocna wyprzedaż ropy

Po długim weekendzie w Ameryce na globalne rynki finansowe powracają obawy inwestorów, które materializują się w postaci mocnej wyprzedaży. Szczególnie silne spadki obserwujemy dziś na rynku ropy naftowej.

Publikacja: 08.09.2020 18:51

Obawy na rynkach akcyjnych i mocna wyprzedaż ropy

Foto: Bloomberg

Wczorajszy optymizm jest już przeszłością - dziś na rynkach dominuje czerwień, przy czym warszawska giełda znów wypada relatywnie słabiej od reszty Starego Kontynentu. Podczas gdy spadki w Europie Zachodniej wynoszą na koniec dnia niecałe 1,50%, skala wyprzedaży w Warszawie zdołała przekroczyć 2% - najbardziej poszkodowane są po raz kolejny małe spółki. 

Za oceanem potężna korekta ma miejsce w przypadku niedawnej gwiazdy tamtejszego rynku - Tesli. Producent pojazdów elektrycznych nieoczekiwanie nie dołączy do indeksu S&P 500, na co w ostatnim czasie liczyło wielu inwestorów (zapewne tych posiadających pozycję długą). Pomimo spełnienia kryterium zyskowności, o odmowie mogły potencjalnie zadecydować tzw. czynniki jakościowe oraz istotna zmienność walorów, choć komitet wydający decyzje nie podał oficjalnej przyczyny. Na uwagę zasługuje także mocno taniejąca ropa naftowa, a konkretnie kontrakty terminowe na ten surowiec. Spadki cen ropy WTI przekraczają 8%, a potencjalną przyczynę mogą stanowić niezadowalające dane z Chin czy spadek obrotów “czarnym złotem”. Obawy o stan globalnej gospodarki wciąż potrafią zatem determinować nastroje wśród inwestorów.

Na koniec dnia WIG20 stracił 2,20%, natomiast mWIG40 zamknął się 2,86% niżej. W zestawieniu trzech głównych indeksów znów najsłabszy okazał się być sWIG80 - na zamknięciu jego przecena sięgnęła 3,76 %. 

Łukasz Pachucki

Dział Analiz XTB

Surowce
Metale czekają na impulsy
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Surowce
Gorączka złota
Surowce
Szczyt na złocie?
Surowce
Inwestorzy czekają na konkrety
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Surowce
Trump wpływa na ceny złota
Surowce
Wyjazd na Święta tańszy niż rok temu. Powinno być jeszcze taniej