Parkiet już wczoraj informował o zwołanym posiedzeniu i możliwości odwołania prezes PGNiG. Z taką inicjatywą wyszedł resort skarbu, który posiada większościowy pakiet akcji spółki.
- Godzinę temu Rada Nadzorcza PGNiG odwołała ze stanowiska prezesa Grażyną Piotrowską-Oliwę oraz wiceprezesa ds. handlu, Dudzińskiego - powiedział premier Donald Tusk na konferencji prasowej.
To konsekwencje zamieszania związanego z podpisaniem memorandum w sprawie budowy gazociągu Jamał II. Memorandum dotyczące jego budowy podpisali na początku kwietnia szefowie Gazpromu i EuRoPol Gazu. PGNiG ma w tej drugiej firmie 48 proc. udziałów.
Grażyna Piotrowska – Oliwa na prezesa PGNiG została powołana z dniem 19 marca 2012 r. przez radę nadzorczą spółki, która wcześniej przeprowadziła na to stanowisko postępowanie konkursowe. Jej kadencja, tak jak całego zarządu, miała upłynąć dopiero 13 marca 2014 r. Analitycy od Piotrowskiej – Oliwy oczekiwali przygotowania grupy do działania na zliberalizowanym rynku gazu. Chcieli też przekształcenia PGNiG w koncern multienergetyczny. Z kolei dla ówczesnego ministra skarbu, Mikołaja Budzanowskiego, jednym z kluczowych elementów działalności grupy miały być poszukiwania i wydobycie ropy i gazu, w tym zwłaszcza ze skał łupkowych. Wszystkie te cele rozpoczęła realizować, ale ze względu na krótki okres pełnienia funkcji prezesa, nie miała szans na ich sfinalizowanie.
Radosław Dudziński na stanowisko wiceprezesa spółki odpowiedzialnego za handel został powołany 13 marca 2011 r. Wcześniej od 12 marca 2008 r. był wiceprezesem zarządu ds. strategii. Z PGNiG związany jest od 1998 r., do 2000 r. był w pionie eksploatacji sieci gazowych. Od 2000 do 2004 r. pełnił funkcję dyrektora biura strategii, w latach 2003-2006 był dyrektorem departamentu strategii i restrukturyzacji. W latach 2006-2008 był partnerem w A.T. Kearney. Dudziński zasiada w radzie nadzorczej EuRoPol Gazu (SGT Europolgaz SA), jest też członkiem rady dyrektorów spółki PGNiG Norway.