Właśnie kończy się kompleksowy audyt zlecony przez resort gospodarki, który ma zakreślić strategiczną wizję dla polskiego węgla. Autorzy raportu spodziewają się przetasowań na rynku i ciekawych transakcji – ale będą one dotyczyć poszczególnych aktywów i kopalni a nie całych grup. „Należy oczekiwać zarówno wstrząsów, jak i ruchów tektonicznych" – podsumowują analitycy.
Kupującymi będą giełdowa JSW, szykujący się do debiutu Węglokoks oraz spółki energetyczne. Sprzedającymi zaś Kompania Węglowa i Katowicki Holding Węglowy.
KW składa się z 15 kopalni o rocznych mocach produkcyjnych około 40 mln ton. Firma jest zaangażowana w rozbudowę elektrowni Opole z PGE. Z kolei KHW to jedna z trzech największych spółek węglowych w Polsce składająca się z grupy czterech kopalni i jednej kopalni zależnej. Posiada rezerwy surowca na 40-50 lat.
Scenariusze przetasowań
W opinii analityków DM PKO BP najbardziej prawdopodobny scenariusz przetasowań na polskim rynku to po pierwsze - sprzedaż pojedynczych kopalni przez KW lub KHW do JSW lub Węglokoksu, po drugie - sprzedaży należącego do KW Południowego Koncernu Węglowego do Tauronu, a po trzecie - zakup udziałów mniejszościowych w KW przez Węglokoks.
Trzy mniej prawdopodobne scenariusze to przejęcie KW przez Węglokoks, przejęcie KHW przez JSW, oraz sprzedaż KW i/lub KHW do spółek energetycznych: PGE, Tauronu i Enei.