- Mam dane na chwilę obecną i średnia marża rafineryjna za październik do dzisiaj to 10,3 dolara (na baryłkę), a dyferencjał 1,60 dolara - powiedział Reuterowi Jędrzejczyk. - Ale prawda jest taka, że w ostatnich dniach marża spadła z ponad 12 dolarów do poniżej siedmiu dolarów. Z tego wynika, że rozpoczał się trend spadku marż. Należy założyć, że marże w czwartym kwartale będą niższe niż w trzecim - dodał.
W trzecim kwartale 2012 roku marża rafineryjna w grupie PKN wzrosła do 8,4 dolara na baryłce z 6,8 dolara kwartał wcześniej.
Natomiast pozytywnie wpływająca na wyniki różnica w cenie między gatunkami ropy Brent i Ural (dyferencjał) spadła do 0,7 dolara na baryłce z 2,1 dolara w drugim kwartale.
Ale w samym wrześniu marża wyniosła 10,5 dolara przy dyferencjale 1,70 dolara i obydwa wskaźniki były nieco wyższe od wymienionych przez wiceprezesa średnich za październik.
Niemniej marża rafineryjna za cały trzeci kwartał była ponad trzy razy wyższa niż w analogicznym okresie 2011 roku, a sprzyjały jej remonty i awarie światowych rafinerii oraz sezon huraganów.