Z wstępnych danych Urzędu Regulacji Energetyki wynika, że udział Grupy PGNiG w sprzedaży gazu do odbiorców końcowych w Polsce wynosił w ubiegłym roku 92,73 proc. Dla porównania: rok wcześniej sięgał 94,42 proc. PGNiG oficjalnie podaje, że w ubiegłym roku razem ze spółkami zależnymi sprzedało na wszystkich rynkach 18,6 mld m sześc. gazu, a w 2013 r. – 16,2 mld m sześc. Dane te obejmują jednak rosnącą sprzedaż surowca na Towarowej Giełdzie Energii, którego zdecydowaną większość kupił PGNiG Obrót Detaliczny, firma dostarczająca paliwo do około 6,7 mln klientów w Polsce. W efekcie część tego samego gazu w ramach grupy została sprzedana dwa razy. W podawanym przez PGNiG wolumenie jest też paliwo, którym handluje, głównie na rynku niemieckim, zależny PGNiG Sales & Trading.
Odejmując od łącznego wolumenu surowiec sprzedany przez PGNiG OD oraz PGNiG Sales & Trading, można przyjąć, że w ubiegłym roku grupa do finalnych odbiorców w Polsce dostarczyła 13,6 mld m sześc. gazu. To znacznie mniej niż w 2013 r., gdy sprzedaż wyniosła 14,8 mld m sześc. Wyliczenie to nie uwzględnia jednak wolumenu zakupionego przez PGNiG OD na giełdzie od innych firm niż PGNiG.
Walka o klienta
Tegoroczne oficjalne szacunki mówią, że łączna sprzedaż gazu w PGNiG wyniesie 22,8 mld m sześc. – W Polsce prognozujemy sprzedaż około 20 mld m sześc.; obejmuje ona sprzedaż PGNiG przez TGE oraz do klientów PGNiG OD – informuje biuro prasowe firmy.
Giełdowa grupa zdaje sobie jednak sprawę z postępującej utraty udziałów w polskim rynku. Będzie się tak działo chociażby ze względu na dywersyfikację dostaw realizowaną przez największych odbiorców błękitnego paliwa w Polsce, z PKN Orlenem i Grupą Azoty na czele. Spółka nie składa jednak broni. O dotychczasowych klientów zamierza walczyć, m.in. oferując im elastyczne dostawy. Daje też gwarancję pełnej realizacji zamówień. Przygotowuje ofertę dual fuel, czyli nabywania w ramach jednego rachunku zarówno błękitnego paliwa, jak i energii elektrycznej. Wreszcie w przyszłości chce bardziej konkurować ceną.
Niezależni dostawcy
Na krajowym rynku systematycznie rośnie za to znaczenie niezależnych dostawców. Wśród nich powody do dużego zadowolenia może mieć zwłaszcza Grupa Duon. Według URE w ubiegłym roku jej dwie firmy zależne zwiększyły łączny udział w rynku do 1,44 proc. Grupa sprzedała klientom końcowy łącznie około 140 mln m sześc. błękitnego paliwa.