Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 26.02.2016 06:18 Publikacja: 26.02.2016 05:00
Foto: Archiwum
Gros tej energii wykorzystują Litwini, którzy już odczuwają napływ tańszej energii ze Skandynawii, ale jej część płynie też do nas mostem LitPol Link oddanym do użytku pod koniec ubiegłego roku.
Średni godzinowy wolumen przepływu z Litwy do Polski od 18 do 24 lutego wyniósł 158 MWh. Wcześniej – od początku roku do 17 lutego – importowaliśmy zaś 30 MWh. – Ponad pięciokrotny wzrost nastąpił przy średnich zdolnościach przesyłowych w wielkości 197 MW – niższych o jedną trzecią w stosunku do okresu od 1 stycznia do 17 lutego (295 MW) – zaznacza Agata Samcik, rzeczniczka Towarowej Giełdy Energii, dzięki której można kupować energię wraz z jej przesyłem w ramach mechanizmu market coupling (sprowadza się do tego, że prąd płynie na rynek, gdzie ceny jego zakupu są wyższe, dążąc do wyrównania różnic – red.). Od czasu uruchomienia NordBalt wykorzystano 80 proc. zdolności przesyłowych mostu LitPol Link, sięgających 500 MW, a od początku stycznia do 17 lutego było to 10 proc.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Bumech, właściciel prywatnej kopalni PG Silesia zanotował w 2024 r potężne straty netto powyżej 1,15 mld zł. Rok wcześniej było to niecałe 26 mln zł. Spółka tłumaczy, że pogłębiające się coraz gorsze wyniki to efekt coraz szybszego spadku popytu na węgiel.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Bogdanka coraz sugestywniej daje do zrozumienia, że na rynku węgla w Polsce trwa nierówna walka między dotowanymi kopalniami, a tymi, które walczą tylko rynkowymi metodami. -"Wolelibyśmy, by rynek funkcjonował w takim sposób, aby wszyscy mieli równe szanse" - mówił w Katowicach wiceprezes Bogdanki Sławomir Krenczyk.
Znaczenie KGHM dla Europy jest ogromne. Niekoniecznie musimy sprzedawać miedź poza Unię. Szacujemy, że do wydobycia z eksploatowanych już w Polsce złóż mamy jej jeszcze kilkanaście milionów ton – mówi Andrzej Szydło, prezes spółki.
Władze JSW zdają sobie sprawę z ryzyka utraty płynności w tym roku, ale robią wszystko, aby do tego nie dopuścić. Ta deklaracja padła na Europejskim Kongresie Gospodarczym w czasie panelu poświęconemu górnictwu.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
W stosunku do pierwotnych założeń projekt sztandarowej inwestycji realizowanej w rafinerii w Możejkach jest opóźniony i droższy. Nie wiadomo też, jakie ostatecznie otrzyma wsparcie i jaka będzie jego opłacalność.
W 2026 r. ma być gotowa kompleksowa ekspertyza pt. „Studium wykonalności inwestycji”. Jeśli wykaże, że projekt eksploatacji złoża soli potasowo-magnezowych jest opłacalny, wydobycie może ruszyć w ciągu ośmiu–dziesięciu lat. To bardzo ambitny termin.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas