Zapewnił, że podstawą krajowego systemu pozostanie węgiel, który dziś pokrywa 85 proc. zapotrzebowania na energię elektryczną i 70 proc. zapotrzebowania na ciepło. Tobiszowski zaznaczył, że spalanie węgla powinno się odbywać w sposób jak najbardziej przyjaznym środowisku. W jego ocenie dobrym przykładem wdrożenia czystych technologii węglowych jest planowana przez chemiczną Grupę Azoty budowa instalacji do zgazowania węgla. Inwestycja miałaby powstać w kędzierzyńskich zakładach azotowych.
Na ostatniej konferencji prezes Grupy Azoty Mariusz Bober podkreślał, że trwa audyt inwestycji w całej grupie i nie zapadły jeszcze ostateczne decyzje dotyczące realizacji tego konkretnego projektu.
Krajowe spółki węglowe są w przededniu dużych zmian. Zaniepokojone planami rządu są związki zawodowe z Katowickiego Holdingu Węglowego, który wraz z Lubelskim Węglem Bogdanka oraz Węglokoksem Kraj może trafić do nowej spółki – Polskiego Holdingu Węglowego. Związek Sierpień '80 alarmuje, że może dojść do likwidacji kopalni Wujek poprzez najpierw przekazanie Ruchu Śląsk do Spółki Restrukturyzacji Kopalń, a później zrobienie tego samego z Ruchem Wujek. W czwartek odbyły się na ten temat masówki informacyjne skierowane do pracowników tej kopalni. Zakład zatrudnia około 3,1 tys. osób. – Obecnie nie ma żadnych decyzji w sprawie przekształceń kopalni Wujek bądź któregoś z jej ruchów – podkreśla Wojciech Jaros, rzecznik KHW.
Jednak sytuacja Wujka pozostaje niepewna, bo perspektywy opłacalnej ekonomicznie eksploatacji posiadanych zasobów kopalni są wątpliwe. Przedstawiciele resortu energii informowali wcześniej, że do czerwca powinna się wyjaśnić przyszłość KHW. W ratowanie węglowej spółki, która potrzebuje 400–500 mln zł wsparcia kapitałowego, może się zaangażować Enea.