Na krajowym podwórku od lat niekwestionowanym liderem w segmencie poszukiwań i wydobycia jest PGNiG. Obecnie koncern na zagranicznych rynkach pozyskuje istotne ilości ropy i gazu ze złóż w Norwegii i Pakistanie. Ostatnie prognozy dotyczące pierwszego z tych państw mówią o wydobyciu gazu w 2018 r. na poziomie około 0,5 mld m sześc. Jeśli zostaną zrealizowane, to będą zbliżone do osiągniętych w ubiegłym roku. W przypadku ropy naftowej (wraz z tzw. kondensatem i NGL) koncern spodziewa się wydobycia przekraczającego 0,5 mln ton, a więc nieco wyższego niż w 2017 r.