Co dziesiąty uczestnik PPK śledzi zachowanie swojego portfela

Dla zdecydowanej większości jest to pierwsza przygoda z inwestycjami w fundusze. Mało kto jednak śledzi wyniki inwestycji, a tylko garstka decyduje się na zmianę funduszu.

Publikacja: 07.07.2021 05:17

Co dziesiąty uczestnik PPK śledzi zachowanie swojego portfela

Foto: Adobestock

Jak dotąd tylko około 10 proc. uczestników PPK ma elektroniczny dostęp do kont, na których mogą śledzić zachowanie inwestycji.

Mniej niż co trzeci pracownik jest w PPK

Według ostatnich danych w ramach funduszy pracowniczych planów kapitałowych Polacy zgromadzili już około 5 mld zł. Program rozwija się powoli. Z jednej strony dzięki wpłatom (około 0,3 mld zł miesięcznie), ale także za sprawą sprzyjającej sytuacji rynków. Tylko w maju oszczędności w PPK urosły o około 0,6 mld zł.

Partycypacja w PPK wciąż pozostaje niska i według szacunków Polskiego Funduszu Rozwoju zbliża się do 29 proc., co daje 2,9 mln uczestników. Według PFR do 2025 r. będzie ich jednak 4,5–6 mln za sprawą wzrostu partycypacji do 40–50 proc.

Co ciekawe, rozstrzał partycypacji w poszczególnych instytucjach prowadzących PPK jest ogromny – może sięgać nawet 46,4 proc., a również zaledwie 14,7 proc. Same instytucje przyznają zgodnie, że uczestników z czasem raczej przybywa niż ubywa. Przypomnijmy, że w 2023 r. pracownicy znów zostaną automatycznie zapisani do PPK.

Aktywność niska, ale rośnie

GG Parkiet

Dla zdecydowanej większości Polaków PPK są pierwszym spotkaniem z inwestycjami w fundusze. Nic dziwnego zatem, że rzadko kiedy zaglądają na swoje rachunki, aby sprawdzić, co dzieje się z inwestycjami.

Jak tłumaczy Łukasz Kwiecień, wiceprezes PKO TFI, lidera rynku, uczestnicy PPK zarządzanych przez PKO TFI mogą korzystać z kilku sposobów dostępu do swoich rejestrów. Do wyboru mają: serwis transakcyjny PKO TFI, czyli i-Fundusze.pl, serwis transakcyjny PKO Banku Polskiego, czyli iPKO, oraz sieć oddziałów PKO Banku Polskiego. W przygotowaniu jest również specjalny moduł w aplikacji mobilnej IKO.

– Rośnie liczba korzystających z dostępu elektronicznego – wiosną tego roku aktywny dostęp do i-Fundusze miało już kilkanaście procent uczestników PPK – szacuje Kwiecień.

– Na koniec stycznia tego roku TFI PZU miało nieco ponad 335 tys. uczestników PPK, z czego na koniec tegoż miesiąca blisko 20 tys. z nich zalogowało się przynajmniej raz do serwisu inPZU. Na koniec czerwca mieliśmy już 579,6 tys. uczestników w PPK, z czego blisko 47 tys. z nich zalogowało się przynajmniej raz do serwisu – analizuje Marta Todryk, dyrektor biura operacyjnego funduszy w TFI PZU. – Zatem można wyciągnąć konkluzję, że aktualnie około 8 proc. uczestników korzysta aktywnie z serwisu – zauważa Todryk.

Uczestnicy PPK są przypisywani automatycznie do jednego z funduszy zdefiniowanej daty w zależności od wieku. Oczywiście mają możliwość zmiany np. na bardziej ryzykowny fundusz. Okazuje się jednak, że z takiej możliwości korzystają pojedynczy klienci.

– Zgodnie z oczekiwaniami z możliwości zmiany subfunduszy PPK korzysta na razie śladowa liczba uczestników – przyznaje Kwiecień.

– Klienci PPK zaczynają się aktywizować, miesięcznie w oddziałach PKO BP przyjmujemy od nich średnio około 6 tys. zleceń, głównie dotyczących dostępu do rejestru. Do tego ponad 1 tys. podobnych zleceń wpływa do nas za pośrednictwem serwisu internetowego – komentuje Cezary Burzyński, dyrektor centrum doskonalenia kompetencji, PKO BP.

W NN Investment Partners TFI dotychczas, na ponad 100 tys. uczestników PPK, tylko nieco ponad setka zdecydowała się zmienić domyślny fundusz zdefiniowanej daty na inny.

Z kolei w TFI PZU takich zmian w ciągu całego I półrocza dokonano łącznie 622. W Esaliens TFI na inny niż domyślny fundusz PPK zdecydowało się mniej niż 0,1 proc. uczestników. I jak przyznają sami przedstawiciele towarzystw, z uwagi na pasywny charakter inwestycji lepiej pozostawić ją samej sobie.

Wysokie stopy zwrotu

Fundusze PPK nie mają konkurencji, jeśli chodzi o opłaty za zarządzanie, które sięgają średnio 0,35 proc. Dla porównania w funduszach mieszanych opłaty wynoszą około 2 proc., a ma to szczególne znaczenie przy długoterminowych inwestycjach.

Pod względem stóp zwrotu PPK udany był oczywiście poprzedni rok, kiedy średnio fundusze te zarobiły 18,4 proc. Sami pracownicy zyskali oczywiście więcej, jeśli uwzględnimy wpłaty od pracodawców oraz dodatek z budżetu państwa. Jak wyliczył PFR, w ten sposób liczoną stopę zwrotu można szacować na 80–122 proc.

Według danych z serwisu analizy.pl średnia stopa zwrotu od początku roku w funduszach zdefiniowanej daty 2025 sięga 2,56 proc. Najbardziej ryzykowne fundusze PPK wypracowały przeciętnie po około 12 proc.

Największe aktywa w PPK zgromadziło PKO TFI i sięgały one na koniec maja 1,66 mld zł. Numerem dwa było TFI PZU, które miało około 744 mln zł w PPK, a trzecie było Nationale-Nederlanden PTE, z ponad 655 mln zł zarządzanych w ramach PPK.

Pracownicze plany kapitałowe
PPK są dla giełdy skromnym wsparciem
Materiał Promocyjny
Kwalifikowana pieczęć elektroniczna
Pracownicze plany kapitałowe
Wartość aktywów PPK szybko rośnie. Czy to zachęci nowych uczestników?
Pracownicze plany kapitałowe
W PPK przydałyby się zmiany
Pracownicze plany kapitałowe
Niewiele wypłat na hipotekę i leczenie
Materiał Promocyjny
Pierwsze święta z AI, czyli prostsza droga prezentu do klienta
Pracownicze plany kapitałowe
Dobre wieści z rynku PPK. Aktywa w górę. Teraz to już 10 mld zł
Pracownicze plany kapitałowe
Zarządzający PPK kupują akcje i obligacje po atrakcyjnych cenach