Dziewięciu ekspertów i ich lipcowe prognozy dla walut, surowców i indeksów giełdowych

Portfele na kolejny miesiąc

Publikacja: 04.07.2022 21:00

Dziewięciu ekspertów i ich lipcowe prognozy dla walut, surowców i indeksów giełdowych

Foto: Adobe Stock

Łukasz Wardyn

CMC Markets

EUR/JPY

Japońscy decydenci będą starali się nadal stymulować gospodarkę. Jeżeli stopy procentowe nie ruszą w górę, a Fed i ECB będą je dalej podnosić i zapowiadać ostrą walkę z inflacją, to jen może być pod presją. Na razie widać, że po bardzo dużych wzrostach zarówno USD/JPY, jak i EUR/JPY korygują się. Wejście: 138,1. Cel: 147. SL: 135.

złoto

Złoto słabnie w oczach. Zainteresowanie metalem wśród spekulantów po długiej stronie rynku spada. Jeżeli poziom 1786 USD za uncję nie utrzyma się, to możliwy jest mocniejszy impuls spadkowy. Szczególnie że korzystne fundamenty, które miały pchać złoto na rekordowe poziomy, nie przyciągają kupujących. Cel: 1703. SL: 1827.

WIG

Uzasadnione są obawy wielu inwestorów, że na GPW może nas czekać marazm, który ostatni raz widziany był przed pandemią. W marazmie spekulanci mają problem, bo ruchy są krótkie i często przypadkowe. Jednak im dłużej przebywamy na obecnych poziomach, tym większe są szanse na kontynuację trendu horyzontalnego. Szczególnie że wchodzimy w okres wakacyjny. Cel: 57500. SL: 51999.

Marcin Kiepas

Tickmill

EUR/USD

parytet na EUR/USD jest atrakcyjną wizją, ale raczej się nie zrealizuje. Rynek wkrótce uzmysłowi sobie, że recesja w USA wyklucza szanse na kolejne duże podwyżki stóp proc. przez Fed, co powinno zapewnić kolejny zwrot EUR/USD z okolic 1,03. Tym razem już definitywny. Wejście: 1,0310. Cel: 1,0750. SL: 1,02.

aluminium

Ceny aluminium spadają od pierwszej dekady marca, znosząc 61,8 proc. swoich dwuletnich popandemicznych silnych wzrostów. Rynek jest już mocno wyprzedany. Rośnie ryzyko wzrostowej korekty. Wejście: 2400. Cel: 2900. SL: 2250.

WIG

W tej chwili za wzrostami w lipcu przemawia obrona majowych minimów i zwykła statystyka. Pierwszy czynnik jest zrozumiały. Jeżeli chodzi o drugi, to WIG ostatnie trzy miesiące zamknął spadkami. Historycznie, jeżeli nawet miałby spadać dalej, to wcześniej zaliczy przynajmniej ten jeden miesiąc wzrostowej korekty. Cel: 58600. SL: 49900.

Czytaj więcej

Czy na rynkach dojdzie w lipcu do poprawy nastrojów?

Michał Krajczewski

BM BNP Paribas

USD/NZD

Para USD/NZD utworzyła w czerwcu bardzo wyraźną formację potrójnego dna, co przy negatywnej dywergencji z RSI może być sygnałem do odwrócenia trendu na spadkowy w najbliższych tygodniach. Cel: 1,53. SL: 1,63.

ropa Brent

Uważamy, że korekta z czerwca może być okazją do zajęcia pozycji na ropie, biorąc pod uwagę obowiązujący trend wzrostowy oraz ograniczenia podażowe na rynku tego surowca. Cel: 125. SL: 105.

Hang Seng

Chińskie indeksy wykazały w czerwcu relatywną siłę na tle rynków bazowych, m.in. w związku z oczekiwaniami na zniesienie lockdownu. W krótkim terminie Hang Seng dotarł jednak do istotnego poziomu oporu, co może skutkować spadkową korektą notowań. Cel: 20 000. SL: 23 100.

Rafał Sadoch

BM mBank

EUR/USD

Rozpoczęcie cyklu podwyżek stóp przez Europejski Bank Centralny powinno przynajmniej chwilowo poprawić postrzeganie wspólnej waluty.

złoto

Złoto spada przez wzrost oczekiwań na podwyżki stóp procentowych. W środowisku rekordowej inflacji nie powinno jednak tak dużo tracić na wartości i tegoroczne minima wydają się być dobrym miejscem do odreagowania.

S&P 500

Wyniki spółek za II kw. pokażą, jak radziły sobie one w środowisku rekordowej inflacji i zacieśniania warunków finansowania. Lepsze od oczekiwań wyniki mogą dać inwestorom nieco optymizmu co do dalszych perspektyw.

Kamil Cisowski

DI Xelion

USD/TRY

Ogłoszone w czerwcu działania zmierzające do ustabilizowania liry mogą w dłuższym terminie wyrządzić tureckiej gospodarce dalsze szkody, przy inflacji przekraczającej 70 proc. r./r. ich efekt może być naszym zdaniem tylko krótkoterminowy. Spodziewamy się kontynuacji osłabienia tureckiej waluty.

gaz ziemny

Silna korekta amerykańskich cen gazu wyczerpała naszym zdaniem swój zasięg w kontekście wydarzeń w Europie i coraz trudniejszej sytuacji państw UE, które za wszelką cenę muszą przygotowywać się na całkowite odcięcie dostaw z Rosji. Dodatkowo poziom wypełnienia magazynów jest niski.

WIG20lev

Ubiegły miesiąc okazał się bardzo słaby dla warszawskiej giełdy, dotychczas nie zrealizowały się m.in. ograniczenie programu „wakacji kredytowych”, a w konsekwencji generowanych przez niego strat banków. Mimo to w ostatnich dniach ub. miesiąca widać lekkie przebudzenie GPW, która może naszym zdaniem wyróżniać się na tle Europy w III kw. 2022 r.

Marek Rogalski

DM BOŚ

USD/JPY

Czy jen dojrzał do korekty? Niewykluczone, że lipiec przyniesie próbę większego odreagowania, na co wpływ może mieć wiele czynników.

pallad

Uwagę zwraca lepsze zachowanie się tego metalu względem innych w ostatniej dekadzie czerwca. To może być wartościowy sygnał w sytuacji, kiedy globalne rynki odreagują.

S&P 500 p

Rynek może zacząć reagować na sygnały, że spowolnienie amerykańskiej gospodarki zobaczymy wcześniej i na tej bazie spekulować, co do rewizji tempa podwyżek stóp procentowych przez Fed na jesieni. Pozytywne sygnały zaczynają płynąć też ze strony analizy technicznej.

Sobiesław Kozłowski

Noble Securities

EUR/USD

Dążenie Fedu do zwalczenia inflacji poprzez wycofanie się ze skupu aktywów i dążenie do ograniczenia sumy bilansowej w połączeniu z oczekiwanym dojściem stóp do 3,5 proc. na koniec br. wobec wyzwań EBC i obaw fragmentyzacji rentowności obligacji silnie zadłużonych europejskich państw przemawia na niekorzyść za euro. SL: 1,091.

ropa WTI

Wysokie ceny surowców podbijają w ujęciu globalnym inflację, co zmusza banki centralne do kończenia skupu aktywów i podnoszenia stóp procentowych, w wyniku czego gospodarki będą wchodziły w recesję, w otoczeniu której popyt na paliwa będzie zbliżony bądź poniżej podaży, przyczyniając się do spadku cen ropy. SL: 115,1.

WIG20 p

Zaznaczająca się od początku roku zgodność z wzorcem sezonowym sugeruje, iż po zwyczajowo bardzo słabym czerwcu, lipiec powinien upłynąć pod znakiem wzrostowej korekty wcześniejszych spadków.

Bartosz Sawicki

Cinkciarz.pl

SEK/CHF

Korona szwedzka to waluta, za którą stoi zaostrzenie retoryki przez bank centralny. SEK do umocnienia potrzebuje jednak nieco lepszych nastrojów inwestycyjnych. Z kolei kilkuprocentowe umocnienie franka od czerwcowego posiedzenia SNB i zejście EUR/CHF poniżej 1,0 może wyczerpywać przestrzeń do umocnienia tej waluty.

gaz ziemny

Kurs gazu w czerwcu ostro zniżkował, ale początek sezonu szczytowego popytu do produkcji elektryczności w USA może przynieść zahamowanie tej tendencji. Wolniejsza odbudowa zapasów przed sezonem grzewczym powinna przełożyć się na zwyżkę cen surowca.

Hang Seng China Enterprises

Wysiłki władz, by uniknąć spadku PKB w drugim kwartale, okażą się płonne, ale w połączeniu z efektem luzowania epidemicznych obostrzeń powinny przełożyć się na krótkie, ale mocne odbicie koniunktury korzystne dla chińskich spółek notowanych na giełdzie w Hongkongu.

Andrzej Kiedrowicz

PKO BP

EUR/CHF

Przebicie parytetu na parze EUR/CHF poparte jest argumentami w postaci jastrzębiego zwrotu SNB oraz statusu safe haven franka, wzmocnionego niskim uzależnieniem Szwajcarii od importu surowców energetycznych z Rosji.

miedź

Rosnące ryzyko recesji w globalnej gospodarce oraz powrotu lockdownów w Chinach, co przełożyłoby się na spadek popytu na miedź, wraz z umacniającym się dolarem dalej mogą ciążyć na cenach metalu.

DAX

Rosnące ryzyko recesji w niemieckiej gospodarce, fatalne nastroje konsumentów oraz obawy o bezpieczeństwo energetyczne kraju w przypadku dalszego ograniczenia dostaw surowców energetycznych z Rosji wywierają presję spadkową na indeksie.

Analizy rynkowe
Bessa w pełnej okazałości
Gospodarka krajowa
Stopy nie muszą przewyższyć inflacji, żeby ją ograniczyć
Analizy rynkowe
Spadki na giełdach boleśnie uderzają w portfele miliarderów
Analizy rynkowe
Dywidendy nie takie skromne
Analizy rynkowe
NewConnect: Liczba debiutów wyhamowała
Analizy rynkowe
Jesteśmy na półmetku bessy. Oto trzy argumenty