Wyniki spółek za II kw. pokażą, jak radziły sobie one w środowisku rekordowej inflacji i zacieśniania warunków finansowania. Lepsze od oczekiwań wyniki mogą dać inwestorom nieco optymizmu co do dalszych perspektyw.
Kamil Cisowski
DI Xelion
USD/TRY
Ogłoszone w czerwcu działania zmierzające do ustabilizowania liry mogą w dłuższym terminie wyrządzić tureckiej gospodarce dalsze szkody, przy inflacji przekraczającej 70 proc. r./r. ich efekt może być naszym zdaniem tylko krótkoterminowy. Spodziewamy się kontynuacji osłabienia tureckiej waluty.
gaz ziemny
Silna korekta amerykańskich cen gazu wyczerpała naszym zdaniem swój zasięg w kontekście wydarzeń w Europie i coraz trudniejszej sytuacji państw UE, które za wszelką cenę muszą przygotowywać się na całkowite odcięcie dostaw z Rosji. Dodatkowo poziom wypełnienia magazynów jest niski.
WIG20lev
Ubiegły miesiąc okazał się bardzo słaby dla warszawskiej giełdy, dotychczas nie zrealizowały się m.in. ograniczenie programu „wakacji kredytowych”, a w konsekwencji generowanych przez niego strat banków. Mimo to w ostatnich dniach ub. miesiąca widać lekkie przebudzenie GPW, która może naszym zdaniem wyróżniać się na tle Europy w III kw. 2022 r.
Marek Rogalski
DM BOŚ
USD/JPY
Czy jen dojrzał do korekty? Niewykluczone, że lipiec przyniesie próbę większego odreagowania, na co wpływ może mieć wiele czynników.
pallad
Uwagę zwraca lepsze zachowanie się tego metalu względem innych w ostatniej dekadzie czerwca. To może być wartościowy sygnał w sytuacji, kiedy globalne rynki odreagują.
S&P 500 p
Rynek może zacząć reagować na sygnały, że spowolnienie amerykańskiej gospodarki zobaczymy wcześniej i na tej bazie spekulować, co do rewizji tempa podwyżek stóp procentowych przez Fed na jesieni. Pozytywne sygnały zaczynają płynąć też ze strony analizy technicznej.
Sobiesław Kozłowski
Noble Securities
EUR/USD
Dążenie Fedu do zwalczenia inflacji poprzez wycofanie się ze skupu aktywów i dążenie do ograniczenia sumy bilansowej w połączeniu z oczekiwanym dojściem stóp do 3,5 proc. na koniec br. wobec wyzwań EBC i obaw fragmentyzacji rentowności obligacji silnie zadłużonych europejskich państw przemawia na niekorzyść za euro. SL: 1,091.
ropa WTI
Wysokie ceny surowców podbijają w ujęciu globalnym inflację, co zmusza banki centralne do kończenia skupu aktywów i podnoszenia stóp procentowych, w wyniku czego gospodarki będą wchodziły w recesję, w otoczeniu której popyt na paliwa będzie zbliżony bądź poniżej podaży, przyczyniając się do spadku cen ropy. SL: 115,1.
WIG20 p
Zaznaczająca się od początku roku zgodność z wzorcem sezonowym sugeruje, iż po zwyczajowo bardzo słabym czerwcu, lipiec powinien upłynąć pod znakiem wzrostowej korekty wcześniejszych spadków.
Bartosz Sawicki
Cinkciarz.pl
SEK/CHF
Korona szwedzka to waluta, za którą stoi zaostrzenie retoryki przez bank centralny. SEK do umocnienia potrzebuje jednak nieco lepszych nastrojów inwestycyjnych. Z kolei kilkuprocentowe umocnienie franka od czerwcowego posiedzenia SNB i zejście EUR/CHF poniżej 1,0 może wyczerpywać przestrzeń do umocnienia tej waluty.
gaz ziemny
Kurs gazu w czerwcu ostro zniżkował, ale początek sezonu szczytowego popytu do produkcji elektryczności w USA może przynieść zahamowanie tej tendencji. Wolniejsza odbudowa zapasów przed sezonem grzewczym powinna przełożyć się na zwyżkę cen surowca.
Hang Seng China Enterprises
Wysiłki władz, by uniknąć spadku PKB w drugim kwartale, okażą się płonne, ale w połączeniu z efektem luzowania epidemicznych obostrzeń powinny przełożyć się na krótkie, ale mocne odbicie koniunktury korzystne dla chińskich spółek notowanych na giełdzie w Hongkongu.
Andrzej Kiedrowicz
PKO BP
EUR/CHF
Przebicie parytetu na parze EUR/CHF poparte jest argumentami w postaci jastrzębiego zwrotu SNB oraz statusu safe haven franka, wzmocnionego niskim uzależnieniem Szwajcarii od importu surowców energetycznych z Rosji.
miedź
Rosnące ryzyko recesji w globalnej gospodarce oraz powrotu lockdownów w Chinach, co przełożyłoby się na spadek popytu na miedź, wraz z umacniającym się dolarem dalej mogą ciążyć na cenach metalu.
DAX
Rosnące ryzyko recesji w niemieckiej gospodarce, fatalne nastroje konsumentów oraz obawy o bezpieczeństwo energetyczne kraju w przypadku dalszego ograniczenia dostaw surowców energetycznych z Rosji wywierają presję spadkową na indeksie.