Wynik w listopadzie: 4,64 proc.
Łączna stopa zwrotu: 13,47 proc.
Rafał Komar, doradca inwestycyjny Citi Handlowy
Listopad był kolejnym udanym, wzrostowym miesiącem na rynkach akcji i obligacji. Końcówka roku powinna przynieść uspokojenie nastrojów i spadek zmienności. Na poziomie struktury portfela postanowiliśmy zachować te same fundusze, utrzymując przeważenie udziału instrumentów dłużnych względem udziałowych. W portfelu na grudzień dokonaliśmy zmiany alokacji i przesunięcia 4 pkt proc. środków z funduszu obligacji amerykańskich Fidelity US Dollar Bond do funduszu obligacji globalnych Allianz Pimco Global Bond. Fundusz Fidelty US Dollar Bond pozostaje w naszym portfelu, jednak redukujemy jego udział – naszym zdaniem rynek zbyt optymistycznie wycenia obniżki stóp procentowych w USA w przyszłym roku. Wolimy zwiększyć ekspozycję na zdywersyfikowany portfel obligacji światowych niż amerykańskich, ponieważ lepszy stan gospodarki USA na tle świata może opóźnić ścieżkę dalszego spadku inflacji, a tym samym luźniejszego podejścia do polityki pieniężnej w największej gospodarce globu. Na podstawie wypowiedzi członków Komitetu Otwartego Rynku można odnieść wrażenie, że Fed nie myśli na razie o luzowaniu swojej polityki, dopóki inflacja nie nabierze wyraźnego kursu spadkowego na 2-proc. poziom docelowy, a pozostałe banki centralne mogą mieć łatwiejszą drogę do obniżek stóp procentowych.
Wynik w listopadzie: 5,19 proc.
Łączna stopa zwrotu: 24,08 proc.
BiURO DORADZTWA INWESTYCYJNEGO SANTANDER BM
Bieżące dobre nastroje na rynkach to przede wszystkim konsekwencja wzrostu oczekiwań co do ostatecznego zakończenia cyklu podwyżek stóp w USA i rozpoczęcia w niedalekiej przyszłości prowadzenia bardziej akomodacyjnej polityki pieniężnej. Przyczyną tego jest oczywiście konsekwentnie spadająca, choć nadal podwyższona, inflacja, a dodatkowo szereg słabszych danych makroekonomicznych w amerykańskiej gospodarce, opublikowanych w IV kwartale. Wzmocniło to w inwestorach przekonanie co do końca jastrzębiego cyklu. Czy rzeczywiście Fed przejdzie wkrótce do fazy luzowania polityki monetarnej, stanowi obecnie jeden z głównych rynkowych znaków zapytania. Ewentualne rozczarowanie inwestorów co do braku obniżenia kosztu pieniądza w najbliższych miesiącach może być powodem do korekty wycen aktywów. Nie zmienia to faktu, że poziom wycen instrumentów finansowych w wielu segmentach rynku, a w szczególności na rynku polskim, pozostaje atrakcyjny.
Utrzymujemy relatywnie wysokie zaangażowanie w akcje, a w obecnej edycji portfela nie decydujemy się na zmiany.
ZASTRZEŻENIE
Przedstawione w powyższym tekście informacje, opinie i prognozy nie stanowią rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu przepisów prawa, w tym Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z 16 kwietnia 2014 r. Tekst nie stanowi zachęty do inwestowania, a redakcja „Parkietu” nie ponosi żadnej odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte przez czytelników.