Marzec, choć zakończył się bardzo udanie dla uczestników portfela funduszy „Parkietu”, był dość niespokojnym miesiącem na rynkach. Eksperci zdecydowali się w związku z tym na kilka zmian w swoich portfelach na kwiecień.
Wysokie zyski w pół roku
Głównym tematem marca z perspektywy inwestorów były oczywiście problemy sektora bankowego i ewentualne zmiany w polityce monetarnej głównych banków centralnych. Mimo to wielu inwestorów może zaliczyć ubiegły miesiąc do udanych. Odreagowanie przyszło szczególnie w drugiej połowie marca. Ogółem zyskały i akcje, i obligacje. O swojej obecności przypomniały też fundusze metali szlachetnych. Co ważne, każdy z portfeli funduszy prowadzonych przez szóstkę ekspertów przyniósł zyski. Mocno procentował zestaw łączący spółki rosnące, azjatyckie i polskie obligacje skarbowe. Nieco słabiej radziły sobie m.in. spółki dywidendowe.
Marzec był już szóstym miesiącem obecnej edycji portfela funduszy. Trzeba przyznać, że warunki do inwestowania w tym okresie sprzyjały. Ogółem był to czas odreagowania akcji i obligacji na światowych rynkach. Nie jest więc zaskoczeniem, że każdy z portfeli funduszy po sześciu miesiącach notuje przynajmniej kilkuprocentowe zyski. Lideruje portfel Xelion DI z wynikiem blisko 22 proc. autorstwa Kamila Cisowskiego.
Sporo zmian na kwiecień
Należy odnotować, że obecny lider sporo zmienił w swoich inwestycjach na kwiecień. Jak tłumaczy poniżej, obecnie w przypadku obligacji o wyższym ryzyku stopy procentowej widzi okazję do realizacji zysków i stawia na papiery krótkoterminowe. W ocenie Cisowskiego zachowanie globalnego rynku akcji – pomimo marcowych turbulencji – jest dobrym prognostykiem na bieżący miesiąc. Ekspert Xelion DI zwiększa zaangażowanie w akcje i – w związku ze słabszym dolarem – spodziewa się dobrego zachowania rynków wschodzących.