22 dywidendowe rumaki do portfela na trzeci kwartał

W drugim kwartale wskazania brokerów wygrały z szerokim rynkiem o 5 pkt proc. Na które firmy radzą postawić w najbliższych miesiącach? Wśród faworytów są cyber_Folks, Orlen, Pekao, Kruk , LPP i Vercom.

Publikacja: 08.07.2024 06:00

22 dywidendowe rumaki do portfela na trzeci kwartał

Foto: AdobeStock

WIG zaczął II kwartał od poziomu 82 895,6 pkt. 20 maja zanotował historyczne maksimum, kończąc sesję z wynikiem 89 414 pkt. Na razie tego poziomu pobić się nie udało. Na koniec czerwca indeks miał wartość 88 613,67 pkt. W całym II kwartale wzrósł o 6,9 proc. Portfel dywidendowy „Parkietu” przyniósł średnio 11,9-proc. stopę zwrotu. Trzy biura typujące spółki do naszego zestawienia wygrały z rynkiem. Były to BM BNP Paribas, Noble Securities i BM Banku Millennium. Najlepiej wypadały wskazania tego pierwszego, przynosząc 19,2-proc. stopę zwrotu.

Czytaj więcej

Hossa na warszawskiej giełdzie może być kontynuowana

Rzut oka na całe półrocze

W I kwartale najwyższą stopę zwrotu również przyniósł portfel BNP Paribas. W ujęciu narastającym, czyli w okresie sześciu miesięcy 2024 r., broker jest zdecydowanym liderem ze stopą zwrotu 42,4 proc. Pozycja wicelidera przypada Noble Securities.

Wszystkie biura maklerskie w 2024 r. w ujęciu narastającym wypracowały solidne, dwucyfrowe wyniki, wpisując się w dobre nastroje panujące na warszawskiej giełdzie. WIG porusza się w trendzie wzrostowym już prawie dwa lata i analitycy są zgodni co do tego, że hossa wkroczyła w dojrzałą fazę. Ale to nie musi oznaczać końca zwyżek. Wyceny na rodzimym rynku nie są jeszcze szczególnie wysokie, a perspektywy dla wyników spółek wyglądają dobrze.

Czytaj więcej

Kierunek: duże spółki. Analitycy celują w branżę surowcową

Rekordowe dywidendy

Przedstawiciele funduszy patrzą pozytywnie na polski rynek akcji, akcentując wzrost zainteresowania rodzimymi aktywami wśród inwestorów zagranicznych. Dotyczy to w szczególności dużych firm z WIG20. Ale to nie znaczy, że średnie i małe mają gorsze perspektywy. To właśnie one powinny być największymi beneficjentami spodziewanego dalszego wzrostu gospodarczego. Na razie jego motorem jest konsumpcja, natomiast od 2025 r. powinny przyspieszyć inwestycje dzięki środkom z Krajowego Planu Odbudowy.

11,9 %

wyniosła średnia stopa zwrotu w II kwartale 2024 r. ze wskazań analityków typujących spółki do naszego portfela. Była o 5 pkt proc. wyższa od zmiany WIG w tym okresie

Te wszystkie czynniki będą wspierać wyniki finansowe firm i przekładać się na dalszą możliwość wypłaty sutej dywidendy. Choć tegoroczne statystyki pobić będzie trudno m.in. z uwagi na ponadprzeciętne dywidendy w sektorze finansowym. A w całym WIG20 łączna kwota dywidend wyniesie w 2024 r. około 27 mld zł – wynika z naszych szacunków.

Średnia stopa dywidendy dla spółek notowanych na rynku głównym według danych GPW przekracza 4 proc. i jest najwyższa od 1992 r. Co ciekawe, aktualna stopa została osiągnięta przy rekordowym poziomie indeksów – a im wyższa wycena akcji, tym trudniej uzyskać wysoką stopę, ponieważ jest ona w mianowniku wzoru na stopę dywidendy.

Czytaj więcej

Najhojniejsze spółki kuszą inwestorów dywidendami

Gwiazdy II kwartału

W portfelu na II kwartał 2024 r. mieliśmy 22 różne spółki, w tym aż 6 zostało wytypowanych przez więcej niż jedno biuro. Były to: cyber_Folks, Kruk, LPP, Orlen, Pekao oraz XTB. Największym strzałem w dziesiątkę okazała się ta ostatnia, mimo iż miała już za sobą imponujący wzrost. W samym II kwartale jej wycena urosła o ponad jedną trzecią. Lepiej niż szeroki rynek poradziły też sobie LPP, cyber_Folks i Kruk. Natomiast Orlen i Pekao przyniosły niewielkie dodatnie stopy zwrotu.

Spośród wszystkich wytypowanych na II kwartał spółek pozytywnie oprócz XTB wyróżniły się też Rainbow Tours z portfela BM BNP, Mirbud, także wskazany przez BM BNP Paribas, oraz ATM Grupa, wytypowana przez DM BDM.

26,6 %

wynosi średnia stopa zwrotu ze wskazań analityków do portfela dywidendowego w ujęciu narastającym od stycznia do końca czerwca. Wszystkie biura maklerskie wypracowały dwucyfrowe wyniki. Najwyższym może pochwalić się BM BNP Paribas

Rainbow było też gwiazdą I kwartału. Walory tej turystycznej spółki rozpoczęły rok od notowań na poziomie 60 zł, a marzec zakończyły z kursem sięgającym 80 zł. Na koniec I półrocza wycena wynosiła już 120 zł (ponad 50-proc. stopa zwrotu w samym II kwartale). Akcjonariusze są nie tylko beneficjentami rosnącego kursu akcji, skorelowanego z poprawą wyników i rozwojem biznesu, ale też sutej dywidendy. Walne zgromadzenie Rainbow Tours zdecydowało o przeznaczeniu 50,9 mln zł z zysku za 2023 r. na wypłatę, co daje 3,5 zł na akcję. Przy uwzględnieniu dwóch wcześniej wypłaconych zaliczek w wysokości 0,79 zł i 2 zł łączna dywidenda to 6,29 zł.

Z kolei akcje Mirbudu rozpoczęły kwiecień od notowań poniżej 11 zł, a czerwiec zakończyły z akcjami wycenianymi po 14,98 zł. Wycenie spółki nie zaszkodził nawet majowy pożar należącej do niej hali przy ul. Marywilskiej w Warszawie. Po uwzględnieniu dywidendy (dniem ustalenia prawa był 27 czerwca) stopa zwrotu z akcji Mirbudu za II kwartał przekracza 40 proc. Analogicznie w ATM Grupie. Notowania tej spółki od połowy 2022 r. do wiosny 2024 r. poruszały się w trendzie bocznym, ale od tego czasu idą mocno w górę. Kwiecień kurs zaczął od poziomu 3,23 zł, a II kwartał zakończył na 4,37 zł. Do tego doszło 0,18 zł dywidendy (dzień ustalenia prawa do niej przypadł na 31 maja).

Dobrze w II kwartale poradził sobie też KGHM, którego wycena poszła w górę o ponad jedną czwartą. Aktualnie kapitalizacja miedziowego koncernu przekracza 30 mld zł. Do portfela na II kwartał wytypowało go Noble Securities, a najlepszą spółką w jego portfelu w tym okresie było XTB. Podbiło też ono wyniki BM BNP Paribas oraz BM Banku Millennium.

Warto odnotować, że BM Millennium było w II kwartale jedynym brokerem, którego typy (łącznie biuro wskazało dziewięć spółek) w komplecie zakończyły ten okres na plusie.

Czytaj więcej

Portfele na lipiec: PZU i spółki budowlane wśród nowych ulubieńców

Faworyci na III kwartał

Do portfela na okres lipiec–wrzesień analitycy wytypowali również 22 spółki (wszystkie opisujemy w osobnych ramkach) i również 6 z nich zostało wskazanych przez więcej niż jedno biuro. Skład tej szóstki od ostatniej różni się tylko jedną firmą: zamiast XTB mamy Vercom. Pozostałe pięć firm wytypowanych przez więcej niż jedno biuro to: cyber_Folks, Kruk, LPP, Orlen i Pekao.

Z kolei spółki, które dostały po jednym wskazaniu, to: Aplisens, ATM Grupa, Auto Partner, BoomBit, Budimex, Maxcom, Mirbud, Murapol, Neuca, PKO BP, PZU, Rainbow Tours, Shoper, Synektik, Voxel oraz XTB.

W grupie 22 wytypowanych spółek dominują firmy średniej wielkości. Na reprezentantów WIG20 przypada 27 proc. portfela. W przypadku Orlenu analitycy akcentują niską wycenę i podkreślają, że koncern jest potencjalnym beneficjentem hossy surowcowej (wzrostu notowań ropy naftowej) i perspektywy przyspieszenia dynamiki PKB Polski w kolejnych kwartałach. Z kolei atutami spółek z sektora finansowego są wypracowywane solidne zyski i spodziewana dalsza poprawa wyników. Ale w przypadku banków coraz częściej pojawiają się opinie, że gros pozytywnych czynników zostało już przez rynek zdyskontowanych. WIG-banki od jesieni 2022 r. porusza się w mocnym trendzie wzrostowym (stopa zwrotu ponad 170 proc.) i to de facto sektor finansowy z uwagi na jego duży udział w indeksach jest motorem obecnej hossy na warszawskiej giełdzie.

Dywidendowe niuanse

Stopy zwrotu za II kwartał w przypadku wielu wytypowanych spółek podbiła dywidenda, bo dzień ustalenia prawa do niej (to jest kryterium uwzględnienia dywidendy w stopie zwrotu z portfela) przypada właśnie na okres kwiecień–czerwiec, a wypłaty najczęściej już na III kwartał.

Daje się jednak zauważyć tendencję, że wiele spółek odchodzi od jednorazowych transferów gotówki. Decydują się na zaliczki lub dzielą wypłatę na transze. Ma to dużo plusów, takich jak choćby stabilizacja przepływów pieniężnych w spółce czy mniejszy jednorazowy wpływ na notowania. W przypadku wysokich stóp dywidendy obserwujemy bowiem znaczący spadek kursu po korekcie o wartość dywidendy. Niektórzy inwestorzy patrzą na takie „dywidendowe luki” z dużą nadzieją, licząc, że kurs szybko odrobi tę techniczną stratę. Praktyka pokazuje, że nie ma tu reguły.

Zachowanie kursu zależy od sytuacji rynkowej (w czasie hossy jest większa szansa na „zasypanie” dywidendowej luki) oraz od spółki. Jeśli jej wyniki będą rosły, to kurs prawdopodobnie szybko powróci do poziomu sprzed korekty o wartość dywidendy.

Krzysztof Pado, ekspert DM BDM, zwraca też uwagę, że w przypadku dobrych spółek dywidenda może być paliwem do wzrostu notowań, część inwestorów decyduje się bowiem na reinwestycję właśnie w ten podmiot. Są też i tacy, którzy wolą sprzedać akcje przed korektą o wartość dywidendy i odkupić je po odcięciu dywidendy, ponieważ nie chcą płacić podatku od dywidend i zakładają powrót notowań do poziomu sprzed odcięcia lub mają pozytywne oczekiwania co do wyników spółki w kolejnych kwartałach.

Natomiast negatywnego wpływu na kurs nie ma skup akcji, coraz częściej wykorzystywany przez spółki notowane na GPW jako alternatywa dywidendy. Jego atutem jest też brak podatku. Ale jest też minus: formalności, które są po stronie inwestora. Dywidenda jest natomiast wypłacana automatycznie i nie wymaga podejmowania żadnych kroków (trzeba tylko mieć akcje zaksięgowane na rachunku w dniu przyznania prawa do wypłaty). Na światowych giełdach skupowanie własnych akcji przez spółki jest bardzo popularne. W Polsce zyskuje popularność, ale zdecydowanie chętniej wykorzystywaną formą dystrybucji gotówki na GPW jest dywidenda.

Aplisens

Aplisens trafił do portfela na III kwartał za sprawą Noble Securities. Broker wskazuje na bardzo mocne fundamenty tej spółki. Ocenia, że obecnie jest okazja do kupna w okresie krótkoterminowego pogorszenia wyników. Aplisens wypłaci w tym roku 1 zł dywidendy na akcję. Dzień przyznania prawa to 10 lipca, a wypłaty 7 sierpnia.

ATM Grupa

Notowania ATM Grupy mają za sobą mocną zwyżkę. Potencjał do dalszego wzrostu widzi DM BDM, który uważa, że zachodzące zmiany w krajowym ekosystemie produkcji telewizyjnych i filmowych w najbliższych latach będą wspierać biznes spółki. W perspektywie lat 2024–2025 zakładają poprawę wyników z działalności audiowizualnej.

Auto Partner

Auto Partner z zysku za 2023 r. wypłacił już akcjonariuszom 19,6 mln zł dywidendy, czyli 0,15 zł na akcję. Notowania spółki oscylują obecnie w okolicach 24 zł i są nieznacznie niżej niż na początku 2024 r. Potencjał wzrostowy widzi BM BNP Paribas, które utrzymało tę spółkę w portfelu na kolejny kwartał.

BoomBit

Studio BoomBit jest faworytem DM BDM na III kwartał. Analitycy spodziewają się, że druga połowa 2024 r. będzie dla spółki mocnym okresem. Wskazują, że w czerwcu odbyła się największa aktualizacja do gry „Hunt Royale”, która wyraźnie przełożyła się na poprawę monetyzacji tego wiodącego dla spółki produktu.

Budimex

Budimex regularnie trafia do naszego portfela dywidendowego. W jego najnowszej edycji został wskazany przez BM Banku Millennium. Budimex jest chwalony za solidne fundamenty. Ponadto hojnie transferuje gotówkę do akcjonariuszy. W tym roku wypłacił 749,6 mln zł z zysku netto za 2023 r. oraz 161,6 mln zł z kapitału zapasowego.

cyber_Folks

Technologiczna spółka cyber_Folks w tym roku wypłaciła 21,3 mln zł, co daje 1,5 zł dywidendy na akcję. Akcjonariusze zdecydowali także o upoważnieniu zarządu do skupu do 42,5 tys. akcji własnych za maksymalnie 6,8 mln zł. Notowania cyber_Folks poruszają się w trendzie wzrostowym. Na spółkę stawia BM BNP Paribas.

Kruk

Kruk w 2023 r. wypłacił 15 zł dywidendy na akcję. W tym roku spółka była jeszcze hojniejsza – dywidenda wyniosła 18 zł na walor, w sumie 347,7 mln zł. Od wiosny 2020 r. notowania akcji idą w górę. Obecnie kapitalizacja firmy wynosi już niemal 9 mld zł. Przestrzeń do dalszych zwyżek widzi BM Banku Millennium.

LPP

LPP w poprzedniej edycji portfela zostało wytypowane przez kilka biur maklerskich. Również do zestawienia na III kwartał handlową spółkę wskazało więcej niż jedno biuro (BM Banku Millennium oraz BM PKO BP). Kurs LPP już niemal w całości odrobił drastyczną przecenę, która była skutkiem marcowego raportu Hindenburga.

Mirbud

Na spółkę Mirbud w poprzedniej edycji portfela postawiło BM BNP Paribas. Mimo zanotowanej mocnej zwyżki notowań analitycy zdecydowali się pozostawić deweloperską firmę w portfelu jeszcze na najbliższe trzy miesiące. Akcje Mirbudu obecnie kosztują 14–15 zł. Na początku roku były o połowę tańsze.

Murapol

Na Murapol stawia BM PKO BP. Obecnie notowania akcji oscylują w okolicach 38–39 zł. Na początku roku kurs był na zbliżonym poziomie. Spółka zadebiutowała na GPW 15 grudnia 2023 r. z kursem odniesienia wynoszącym 33 zł. Murapol w tym roku wypłacił akcjonariuszom 80,4 mln zł z zysku netto za 2023 r., co dało 1,97 zł dywidendy na akcję.

Neuca

Kurs Neuki porusza się w długoterminowym trendzie wzrostowym. Obecnie utrzymuje się ponad poziomem 900 zł. 12 miesięcy temu wynosił 750 zł. Dystrybutor farmaceutyków płaci dywidendę – w zeszłym roku było to 13 zł na akcję, a w tym roku 14,5 zł. Do portfela na III kwartał firmę wytypowało BM BNP Paribas.

Pekao

Pekao zostało wytypowane do portfela na obecny kwartał przez BM PKO BP oraz BM BNP Paribas. Pekao co do zasady hojnie dzieli się z akcjonariuszami zyskiem. W tym roku też tak było: walne zgromadzenie zdecydowało o wypłacie dywidendy w łącznej kwocie aż 5,04 mld zł, co daje 19,2 zł na akcję. Wypłata nastąpiła w maju.

PKO BP

Notowania PKO BP poruszają się w trendzie wzrostowym od października 2022 r. Obecnie oscylują w okolicach 61 zł, co oznacza 77 mld zł kapitalizacji. W tym roku PKO BP wypłaci akcjonariuszom w sumie 2,59 zł dywidendy na jedną akcję. Do aktualnego portfela dywidendowego firmę wytypowało BM Banku Millennium.

PZU

PZU regularnie trafia do portfela. Do jego najnowszej edycji zostało wytypowane przez BM PKO BP. W tym roku WZ PZU zdecydowało o przeznaczeniu z zysku za 2023 r. oraz z kapitału zapasowego na wypłatę dywidendy 3,75 mld zł, co daje 4,34 zł na akcję. Dzień dywidendy ustalono na 17 września, a wypłaty na 8 października.

Rainbow Tours

Rainbow Tours okazało się dobrym wyborem w poprzednich kwartałach. Kurs rósł szybciej niż szeroki rynek. Zdaniem BM BNP Paribas nadal warto nadal mieć akcje turystycznej spółki w portfelu. Dobre wyniki pozwoliły jej na hojną dywidendę – po uwzględnieniu dwóch wypłaconych zaliczek dywidenda za 2023 r. to 6,29 zł na akcję.

Shoper

Na Shopera postawiło BM Banku Millennium. Shoper dynamicznie rozwija biznes i jednocześnie płaci dywidendę. W tym roku akcjonariusze uchwalili kwotę 18,8 mln zł, co daje 0,67 zł na akcję. Pieniądze popłynęły już do akcjonariuszy w zeszłym miesiącu. Notowania akcji od marca idą w górę. Obecnie sięgają 42 zł.

Synektik

Kurs Synektika od początku 2023 r. porusza się w mocnym trendzie wzrostowym. Wycena spółki sięga już 1,3 mld zł. Do portfela na III kwartał wybrało ją BM Banku Millennium. W I półroczu roku finansowego 2023/2024 Synektik osiągnął 359 mln zł przychodów, o ponad 70 proc. więcej niż rok wcześniej. Urosły też zyski.

Vercom

Vercom zadebiutował na GPW w maju 2021 r. z kursem odniesienia wynoszącym 45 zł. Obecnie akcje na rynku kosztują ponad 130 zł. Zdaniem Noble Securies oraz BM Banku Millennium potencjał do wzrostów jeszcze się nie wyczerpał. Vercom dynamicznie rozwija biznes. Ma dobrą płynność i płaci coraz wyższą dywidendę.

Voxel

Notowania spółki Voxel od jesieni 2022 r. poruszają się w trendzie wzrostowym. Przestrzeń do kontynuacji trendu widzi BM Banku Millennium. Voxel dzieli się zyskiem z akcjonariuszami. WZ zdecydowało, żeby przeznaczyć na dywidendę 29,2 mln zł, co daje 2,78 zł na akcję. Dniem dywidendy jest 20 września, a wypłata nastąpi 6 grudnia.

XTB

XTB od kilku kwartałów jest gwiazdą na warszawskiej giełdzie. Inwestorzy oprócz rosnącego kursu akcji są też beneficjentami sutej dywidendy. W tym roku wyniosła ona 5,02 zł na akcję, czyli w sumie ponad 590 mln zł. Została już wypłacona w czerwcu. Spółkę do portfela na aktualny kwartał wytypowało BM BNP Paribas.

Orlen

Orlen jest największą pod względem kapitalizacji krajową spółką notowaną na warszawskiej giełdzie. Obecnie wycena koncernu sięga 80 mld zł. Do portfela na III kwartał wytypowały go dwa biura: BM PKO BP oraz Noble Securities. Orlen płaci dywidendę. W tym roku WZ uchwaliło kwotę 4,8 mld zł, czyli 4,15 zł na akcję.

Maxcom

Maxcom jest faworytem DM BDM. Analitycy podkreślają, że spółka podjęła szereg działań mających skutkować powrotem biznesu na ścieżkę wzrostu. Pokazują to już wyniki za I kwartał. Eksperci liczą, że kolejne kwartały bieżącego roku przyniosą dalszą odczuwalną poprawę. Wskazują też na wypłacaną przez firmę dywidendę.

Portfel dywidendowy
Hossa na warszawskiej giełdzie może być kontynuowana
Materiał Promocyjny
Financial Controlling Summit
Portfel dywidendowy
Perspektywy dla akcji są pozytywne
Portfel dywidendowy
Portfel dywidendowy kwiecień 2024 r.: 22 dywidendowe tuzy do portfela na obecny kwartał
Portfel dywidendowy
Analitycy znokautowali rynek. Na które firmy stawiają w I kwartale?
Portfel dywidendowy
Warszawska giełda z szansami na spore zwyżki
Portfel dywidendowy
25 dywidendowych tygrysów na bieżący kwartał