Portfele na lipiec: PZU i spółki budowlane wśród nowych ulubieńców

W czerwcu inwestorzy handlujący na warszawskiej giełdzie mieli lepsze warunki do osiągania zysków niż miesiąc wcześniej. Efekt widać także w przygotowywanych przez ekspertów dla „Parkietu” portfelach fundamentalnych. Na jakie firmy stawiają w lipcu?

Publikacja: 04.07.2024 06:00

Portfele na lipiec: PZU i spółki budowlane wśród nowych ulubieńców

Foto: AdobeStock

W czerwcu nastroje na krajowym rynku akcji nieco się poprawiły. W efekcie indeksy odrobiły niemal całość strat z korekty, która zaczęła się w maju i trwała około czterech tygodni – jednak do rekordów hossy trochę im zabrakło. Pozytywnym wyjątkiem jest jedynie segment małych spółek reprezentowanych przez indeks sWIG80 – jemu w czerwcu udało się wspiąć na nowy szczyt. Biura maklerskie biorące udział w rywalizacji portfeli fundamentalnych na naszych łamach w większości skorzystały z poprawy nastrojów i powiększyły swoje stopy zwrotu.

Czerwiec pozwolił zarobić

Najlepszą inwestycją wśród firm, na które przed miesiącem postawili eksperci, okazały się akcje Mirbudu, z powodzeniem kontynuujące trend wzrostowy z poprzednich miesięcy. Na wyobraźnię inwestorów podziałały ogłoszone przez budowlaną spółkę plany ekspansji na rynku budownictwa kolejowego, obejmujące zamiar przejęcia innego podmiotu. W tym celu udało się już Mirbudowi z sukcesem pozyskać z rynku ponad 200 mln zł. Nie należy też zapominać, że Mirbud posiadający mocną pozycję na rynku budownictwa drogowego, w ostatnim czasie pozyskał kilka istotnych zleceń na budowę dróg. Od początku roku kurs budowlanej spółki poszybował w górę o prawie 80 proc., przy czym aż 32 proc. zwyżki wypracował w samym tylko czerwcu.

Z pozostałych spółek obecnych w czerwcowych portfelach fundamentalnych nieco mniejsze, ale też dwucyfrowe zyski przyniosły jeszcze walory Rainbow Tours, Comarchu i Apatora.

Po udanym pod względem stóp zwrotu miesiącu większość typujących nie zdecydowała się na realizację zysków i głębszą przebudowę portfeli. Wyjątek stanowią jedynie analitycy Noble Securities, którzy pozbyli się z portfela wszystkich ośmiu spółek i postawili na siedem nowych.

Wśród spółek, dla których eksperci nie widzą miejsca w lipcu, uwagę zwracają przedstawiciele WIG20: Allegro i KGHM. Jeśli chodzi o spółki z pozostałych segmentów, można zauważyć, że typujący coraz mniej entuzjastycznie podchodzą do akcji deweloperów mieszkaniowych (tym razem wypadł Dom Development), na których jeszcze nie tak dawno chętnie stawiali. Zmiana podejścia do tego sektora ma związek ze schłodzeniem popytu na nowe mieszkania, na co wpływa zamieszanie wokół rządowego programu dopłat do kredytów mieszkaniowych „Na start”. W odpowiedzi notowania deweloperów z GPW pozostają w korekcie, której końca na razie nie widać.

Czytaj więcej

W lipcu ryzykowne aktywa znów wracają do łask ekspertów

Spółki na celowniku

W portfelach wytypowanych na lipiec mimo niewielu roszad znalazło się miejsce zarówno dla wyróżniających się spółek z WIG20, jak i mniejszych podmiotów. Wśród tych pierwszych typujący postawili na nieco zapomniany już PZU, dla którego znalazło się miejsce w dwóch portfelach. Eksperci liczą, że walory największego krajowego ubezpieczyciela mogą stanowić ciekawą alternatywę dla dość wysoko już wycenianych przedstawicieli sektora bankowego, którzy jak dotąd byli głównym motorem hossy w Warszawie. Jednocześnie warto zauważyć, że kurs PZU dość mocno ucierpiał w wyniku majowej korekty, co zepchnęło jego wycenę na atrakcyjniejsze poziomy. Eksperci wskazują, że spółka jest fundamentalnie niedowartościowana. Ich zdaniem powinno jej sprzyjać utrzymujące się pozytywne nastawienie rynku do spółek sektora finansowego. Dodatkowe wsparcie dla notowań może stanowić wypłata rekordowej dywidendy, zaplanowana na we wrzesień.

Grono swoich zwolenników w lipcu powiększył Orlen. Po głębokiej korekcie akcje płockiego koncernu wróciły niedawno do łask, czemu sprzyjają, poza atrakcyjnymi wskaźnikami wyceny, korzystna sytuacja na rynku surowców (ropa ponownie drożeje) i oczekiwane przyspieszenie wzrostu krajowej gospodarki.

Patrząc pod kątem poszczególnych sektorów, na przychylność typujących mogą także liczyć spółki związane z branżą budowlaną, które w bieżącym miesiącu zwiększyły swoją reprezentację w portfelach o Polimex-Mostostal i Unibep. To właśnie wśród firm z tego sektora eksperci upatrują największych beneficjentów napływu środków unijnych, które będą wspierały m.in. inwestycje infrastrukturalne w kolejnych latach, choć jednym z kluczowych argumentów pozostają także stosunkowo niskie wyceny rynkowe w porównaniu z innym spółkami z tego samego sektora.

Duże zmiany w czołówce

Stopy zwrotu z portfeli utworzonych przed miesiącem tym razem nie pozwoliły na pokonanie szerokiego rynku. Ale przegrana jest symboliczna – uśredniony wynik z portfeli na poziomie 2,6 proc. okazał się tylko niewiele słabszy od stopy zwrotu indeksu WIG, który zyskał 2,7 proc.

W czerwcu zdecydowanie najlepszym rezultatem mogą się pochwalić analitycy BM BNP Paribas. Ich portfel przyniósł zysk na poziomie 7,3 proc. To wystarczyło, by wyprzedzić ekspertów z DM XTB i BM Banku Millennium, którzy w ciągu miesiąca zwiększyli stan posiadania odpowiednio o 3,1 i 2,3 proc.

Wyniki udanych czerwcowych typowań poprawiły stopy zwrotu portfeli liczone od początku tego roku. Na półmetku tegorocznej rywalizacji dodatnią stopą zwrotu mogą się pochwalić wszystkie biura maklerskie biorące udział w typowaniach. Dzięki wynikowi z czerwca na prowadzenie wysunęli się analitycy BM BNP Paribas, którzy mogą się pochwalić stopą zwrotu z portfela za pierwsze półrocze sięgającą ponad 33 proc.

Za ich plecami znaleźli się eksperci z BM Banku Millennium, których tegoroczne inwestycje zwiększyły wartość portfela o nieco ponad 26 proc. W pierwszej trójce znaleźli się również eksperci z Noble Securities, którzy mogą się pochwalić bardzo zbliżonym wynikiem.

Średnio rzecz biorąc, od początku tegorocznej rywalizacji fundamentalne portfele ekspertów notują średnią dodatnią stopę zwrotu na poziomie 20,7 proc. To wynik o prawie 8 pkt proc. lepszy od stopy zwrotu WIG. Indeks szerokiego rynku w tym samym okresie zwyżkował bowiem o 12,9 proc.

Opinia

Hossa w Warszawie jeszcze nie powiedziała ostatniego słowa

Michał Krajczewski, kierownik zespołu doradztwa inwestycyjnego w BM BNP Paribas.

Uważam, że hossa na krajowym rynku akcji może być jeszcze kontynuowana. Przede wszystkim nadal w mocy są czynniki fundamentalne wspierające akcje, czyli wyceny i oczekiwania wzrostu wyników spółek. W pierwszym przypadku obserwujemy, że takie wskaźniki, jak C/Z albo C/WK, powracają do swoich długoterminowych średnich (z bardzo niskich poziomów notowanych w latach 2022 i 2023), ciągle jednak jesteśmy notowani z wyraźnym dyskontem względem innych rynków rozwijających się albo rynków europejskich. W przypadku wyników powinny być one wspierane przez stopniowo przyspieszający wzrost gospodarczy w Polsce i Europie w kolejnych kwartałach. Najlepiej wygląda obecnie sytuacja w sektorze konsumenckim (poprawiające się realne płace wspierają zdolność wydawania), chociaż zobaczymy, jak notowania będą reagować na możliwe w drugim półroczu IPO (np. Żabka albo Diagnostyka). Po ostatniej korekcie inwestorzy mogą na powrót zainteresować się bankami, za którymi przemawiają wysokie stopy dywidend oraz potencjalnie późniejsze obniżki stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej. Naszym zdaniem interesujące są też nadal wybrane spółki z branży IT albo budownictwa. JIM

DM BDM

Wypadają z portfela:

¶ Atrem | Zmiana struktury portfela.

Wchodzą do portfela:

¶ BoomBit | Spodziewamy się, że druga połowa 2024 r.

będzie dla spółki mocnym okresem. W czerwcu pojawiła się największa aktualizacja do gry „Hunt Royale”,

która wyraźnie przełożyła się na poprawę monetyzacji najważniejszego produktu spółki. Oczekujemy

również poprawy wyników wydanej w maju

gry „Dawn of Ages”. Dodatkowo akcentujemy segment

związany z blockchain, gdzie dostrzegamy

szereg ciekawych impulsów (m.in. 5,7 mln USD wpływów z emisji tokena $EMBR i kolejna runda finansowania

BoomLandu).

BM Banku Millennium

Wypadają z portfela:

¶ Allegro | Nie widzimy czynników prowzrostowych w krótkim terminie.

¶ Dom Development | Mamy coraz większe wątpliwości, co do kontynuacji programu wsparcia zakupu mieszkań.

Wchodzą do portfela:

¶ ATM Grupa | Ambitne zapowiedzi wynikowe spółki na bieżący rok wsparte solidnymi wynikami osiągniętymi

w I kwartale 2024 r.

Noble Securities

Wypadają z portfela:

¶ 11 bit studios, Apator, Inter Cars, KGHM, Onde, Orange Polska, PlayWay, Ten Square Games | Zamiana na spółki o lepszych perspektywach na najbliższe miesiące.

Wchodzą do portfela:

¶ Aplisens | Bardzo mocne fundamenty, okazja do kupna w okresie krótkoterminowego obniżenia wyników.

¶ Cyfrowy Polsat | Beneficjent rebalancingu akcji polskich

¶ Grenevia | Mimo ujemnych cen prądu w ciągu dnia uważamy, że biznes OZE będzie się rozwijał. Zwłaszcza w podmiotach z relatywnie silnym bilansem, takich jak Grenevia. Od II połowy 2024 r. powinny się poprawiać wyniki w spółce zależnej Impact Clean Power Technology.

¶ Orlen | Niska wycena. Potencjalny beneficjent hossy surowcowej (wzrostu notowań ropy naftowej) i perspektywy przyspieszenia dynamiki krajowego PKB w kolejnych kwartałach.

¶ Polimex-Mostostal | Słabe wyniki prawdopodobnie za spółką. Najbliższe kwartały powinny przynieść poprawę. Spółki z grupy powinny być beneficjentami budowy elektrowni jądrowej, lotniska w Baranowie, ożywienia w konstrukcjach stalowych.

¶ PZU | Coraz więcej banków centralnych zaczyna cykl obniżek stóp, co sprzyja spadkowi rentowności obligacji i poprawie wyniku inwestycyjnego ubezpieczycieli.

¶ Unibep | Naszym zdaniem jest to „czarny koń” w budownictwie na najbliższe dwa lata. Przychody z budownictwa trzyipółkrotnie niższe od Budimeksu, a wycena 50-krotnie niższa. Spodziewamy się systematycznej poprawy wyników w takiej skali, że uzasadni to wzrost kursu w dwa lata o 100 proc.

BM BNP Paribas BP

Skład portfela na lipiec pozostaje bez zmian.

DM XTB

Wszystkie spółki z poprzedniego miesiąca zostają w portfelu na lipiec.

Wchodzą do portfela:

¶ PZU | Spółka fundamentalnie wciąż prezentuje potencjał do wzrostu. Pozytywne nastawienie rynku do instytucji finansowych powinno stanowić wsparcie do utrzymania się trendu wzrostowego, w jakim spółka znajduje się od czerwcowych dołków, a wypłata rekordowej dywidendy we wrześniu może stanowić dodatkowy katalizator zwyżek.

Zasady budowy portfeli fundamentalnych

W skład każdego z portfeli fundamentalnych wchodzi nie mniej niż pięć i nie więcej niż dziesięć spółek z rynku głównego GPW wytypowanych przez ekspertów z biur i domów maklerskich uczestniczących w rywalizacji.

Mogą to być dowolne firmy wchodzące w skład indeksu WIG, przy czym pomijane są te z kursem poniżej 1 zł. Udziały wszystkich spółek w portfelu są równe. Nie ma w nim gotówki.

Modyfikacje składu portfeli możliwe są raz w miesiącu, a liczba spółek w portfelu może się zmienić (musi się jednak mieścić w przedziale od pięciu do dziesięciu).

Rozliczenie inwestycji następuje według kursów akcji z zamknięcia ostatniej sesji miesiąca. Stopy zwrotu są kumulowane z miesiąca na miesiąc w danym roku. W wyliczeniach pomijane są koszty transakcji. Uwzględniane są wypłacane przez spółki dywidendy.JIM

Portfel fundamentalny
Typy na grudzień. Na celowniku spółki z szerokiego rynku
https://track.adform.net/adfserve/?bn=77855207;1x1inv=1;srctype=3;gdpr=${gdpr};gdpr_consent=${gdpr_consent_50};ord=[timestamp]
Portfel fundamentalny
Krajowy rynek akcji ma potencjał do odreagowania słabości
Portfel fundamentalny
Wyniki wyborów w USA szansą na odreagowanie dla krajowego rynku akcji
Portfel fundamentalny
Portfele fundamentalne na listopad: Typujący w poszukiwaniu przecenionych okazji
Materiał Promocyjny
Cyfrowe narzędzia to podstawa działań przedsiębiorstwa, które chce być konkurencyjne
Portfel fundamentalny
Przecenione spółki na celowniku typujących
Portfel fundamentalny
W tym kwartale nie spodziewam się zmiany nastawienia inwestorów do polskich akcji