23 solidne spółki z potencjałem wypłaty hojnej dywidendy

W trudnym III kwartale nasz portfel spółek dywidendowych wygrał z szerokim rynkiem o niemal 8 pkt proc. Wszystkie biura maklerskie poradziły sobie lepiej niż WIG, ale nad kreskę udało się wyjść tylko jednemu. Które firmy są faworytami na końcówkę roku?

Publikacja: 07.10.2022 21:00

23 solidne spółki z potencjałem wypłaty hojnej dywidendy

Foto: AdobeStock

Inwestorzy mieli nadzieję, że po słabym II kwartale trzeci przyniesie odreagowanie. Zamiast tego giełdowe indeksy we wrześniu zanotowały drastyczne spadki, w czym „pomogły” zapowiedzi rządu dotyczące wprowadzenia nowego podatku, który mocno uderzy w biznes, tzw. podatku Sasina. W efekcie WIG w całym III kwartale spadł o ponad 14 proc.

Wszystkie biura maklerskie typujące spółki do naszego zestawienia wygrały z rynkiem. Średnia stopa zwrotu z ich portfeli była jednak pod kreską (-6,4 proc.). Najlepiej poradził sobie DM BDM, któremu udało się wypracować niespełna 1-proc. dodatnią stopę zwrotu. Z kolei w ujęciu narastającym pałeczkę lidera nadal dzierży BM Banku Millennium, które w II kwartale wypracowało imponującą ponad 37-proc. stopę zwrotu.

O wzrosty było trudno

W II kwartale widać było mocne zróżnicowanie wyników. Niektóre – jak wspomniane już Millennium – zanotowały dwucyfrowe zwyżki, a inne dwucyfrowe straty. W III kwartale takich różnic już nie ma.

Trudno również wskazać spółki, które zasługują na miano gwiazd minionego kwartału. Skala wrześniowych spadków była tak duża, że w większości przypadków zniwelowała wcześniejsze wzrosty. Nieliczne wyjątki, które zakończyły III kwartał na wyraźnym plusie to m.in. Arctic Paper, Creepy Jar, PCC Exol, Live Chat oraz Bank Handlowy. Ta pierwsza firma podbiła stopę zwrotu portfela DM BDM. Jeszcze pod koniec czerwca notowania producenta papieru oscylowały w okolicach 13 zł. W sierpniu przebiły poziom 23 zł. We wrześniu wprawdzie zaczęły się osuwać, ale i tak zakończyły miniony miesiąc o niemal jedną trzecią wyżej niż na początku III kwartału. Strzałem w dziesiątkę w portfelu DM BDM okazało się również wspomniane już Creepy Jar. Studio systematycznie rozwija biznes, w tym roku wypłaciło swoją pierwszą dywidendę. Notowania na początku III kwartału oscylowały w okolicach 460–470 zł. W lipcu poszły mocno w górę. W sierpniu dominowała podaż, a we wrześniu kurs utrzymywał się na stabilnym poziomie. W całym III kwartale stopa zwrotu sięgnęła 27 proc. Trafne okazało się również wytypowanie przez DM BDM innego producenta gier: Big Cheese Studio. Jego akcje w zeszłym kwartale wygrały z szerokim rynkiem o 24 pkt proc. Nadzieje spełnił również LiveChat, mimo iż co do zasady spółki technologiczne w ostatnich miesiącach są w niełasce inwestorów (wycenom ciążą rosnące stopy procentowe). Tymczasem LiveChat, po uwzględnieniu dywidendy, zakończył miniony kwartał wzrostem o niemal 13 proc. Z kolei honoru sektora finansowego bronił Bank Handlowy, który był faworytem BM Banku BNP Paribas Polska oraz BM PKO BP. Na tle innych spółek z tej branży w minionych miesiącach Handlowy pozytywnie się wyróżnił: jego akcje w całym III kwartale przyniosły ponad 6-proc. stopę zwrotu. Warto jednak odnotować, że gdyby nie suta dywidenda, wynik byłby na minusie: kurs akcji na zamknięciu ostatniej sesji II kwartału wynosił 56,2 zł, a na koniec III kwartału 54,3 zł.

Czytaj więcej

Zbliża się lepszy czas dla obligacji skarbowych

Faworyci na koniec roku

Wśród wskazań na IV kwartał nie ma żadnego banku. Natomiast branżę finansową reprezentują PZU i XTB.

W sumie analitycy do portfela na końcówkę roku wytypowali 23 różne spółki. Rekordowa ich liczba - aż 10 - została wskazana przez więcej niż jedno biuro. Są to: Asseco Poland, Budimex, Dom Development, Kęty, LiveChat, PlayWay, PZU, Torpol, Wirtualna Polska oraz XTB.

Większość z tych firm to dywidendowe pewniaki. I tak np. Asseco Poland od lat jest wskazywane jako najbardziej hojna spółka dla akcjonariuszy w sektorze IT. W tym roku WZ zdecydowało o wypłacie rekordowej kwoty 279 mln zł, co dało 3,36 zł na akcję. Rynek liczy również na hojną wypłatę w 2023 r. Już w danych za I półrocze 2022 r. widać było wyraźną zwyżkę wyników, a IV kwartał to dla branży IT tradycyjnie okres żniw.

Z kolei Budimex to przykład hojnego płatnika w branży budowlanej. W tegorocznym komunikacie dotyczącym polityki dywidendowej zarząd zasygnalizował, że będzie dążył do przedkładania radzie nadzorczej i walnemu zgromadzeniu propozycji wypłaty 100 proc. zysku netto za lata obrotowe 2022–2026. Zyskiem hojnie z akcjonariuszami dzielą się też deweloperzy, choć trudno już teraz przesądzać, jak będą wyglądały ich całoroczne wyniki. Z danych NBP wynika, że w II kwartale 2022 r. rentowność w grupie większych firm deweloperskich spadła. Podobnie jak liczba realizowanych projektów, zapasu gotówki i banku ziemi, co może wskazywać na hamowanie w branży.

Natomiast całkiem nieźle w obecnym trudnym otoczeniu makro radzą sobie reprezentanci nowej ekonomii, m.in. firmy technologiczne (jak wspomniane już Asseco) czy produkujące gry. Coraz większa jest też grupa takich firm płacących dywidendę. Przykładem mogą być PlayWay czy LiveChat. Ten ostatni ma przesunięty rok obrotowy i wypłata dywidendy przypada tu w innych niż standardowo okresach. Spółka podtrzymuje politykę, która zakłada wypłacanie najwyższej możliwej kwoty. 18 sierpnia WZ zdecydowało o przeznaczeniu dla akcjonariuszy 113,3 mln zł z jednostkowego zysku, który w zeszłym roku finansowym wyniósł 118,6 mln zł. Przełożyło się to na dywidendę w rekordowej wysokości 4,4 zł na akcję (z uwzględnieniem wypłaconych zaliczek) wobec 3,69 zł na walor przed rokiem.

Z kolei PZU jest dywidendowym pewniakiem w sektorze finansowym i to właśnie ta spółka najprawdopodobniej będzie w 2023 r. branżowym liderem, jeśli chodzi o stopę dywidendy. Zdaniem analityków może być ona rzędu 9 proc. lub nawet wyższa, dwucyfrowa. W tym roku (20 października) PZU wypłaci w formie dywidendy prawie 1,7 mld zł, co daje 1,94 zł na akcję. Polityka spółki zakłada, że minimum 50 proc. skonsolidowanego zysku może być wypłacone w formie dywidendy, a nie więcej niż 20 proc. może powiększyć kapitał zapasowy i być przeznaczane na rozwój. Pozostała część ma być wypłacana w ramach dywidendy albo powiększy kapitał zapasowy, jeśli będą realizowane istotne inwestycje.

Czytaj więcej

Eksperci liczą na odbicie przecenionych aktywów

Jest szansa na odbicie?

Dywidendowe spółki są dobrą inwestycją na trudne i niespokojne czasy. W okresie spadków na giełdach wypłacane kwoty podbijają stopy zwrotu z inwestycji. Ponadto fakt, że dana spółka dzieli się zyskiem, świadczy o tym, że jej biznes jest rentowny i na tyle dojrzały, że generuje gotówkę (z wyjątkiem sytuacji, gdy wypłata jest skutkiem zdarzenia jednorazowego, np. sprzedaży dużego aktywa i zastrzyku gotówki). Spółki z silnymi przepływami pieniężnymi lepiej poradzą sobie w trudnym otoczeniu makroekonomicznym niż podmioty, którym płynność szwankuje. A takich, niestety, przybywa. Przyczyną są rosnące koszty i hamująca gospodarka. Przedsiębiorstwom coraz trudniej jest przerzucać wyższe koszty (poprzez podnoszenie cen) na klientów. Barometr nastrojów konsumenckich GfK notuje systematycznie nowe minima – niżej znajdował się jedynie na początku pandemii. Jeszcze mocniejszy spadek nastąpił w całej Unii Europejskiej, gdzie średnia (za sierpień) dla barometru była najniższa w historii.

Pytanie, czy rynki kapitałowe już zdyskontowały trudne otoczenie makro. Warszawa w ostatnich tygodniach straciła więcej niż inne giełdy i analitycy zgodnie twierdzą, że na GPW jest już tanio. Teoretycznie otwiera to furtkę do odbicia. O ile kapitał będzie chciał na nasz rynek płynąć. Takie pomysły jak wspomniany już tzw. podatek Sasina z pewnością w tym nie pomagają.

Grupa Action

Grupa Action ma za sobą udaną restrukturyzację. Prezes Piotr Bieliński liczy, że w kolejnym roku spółka powróci do grona firm dywidendowych. „Naszym zdaniem mocny bilans po długich latach sanacji pozwala na hojny strumień dywidend” – tak argumentuje wybór spółki Action do najnowszego portfela DM BDM.

Allegro

Allegro pod koniec września obniżyło plany dotyczące wyników na 2022 r., ale nowe nadal implikują znaczący wzrost biznesu. Spółka ma za sobą mocne spadki notowań. Obecnie jej akcje kosztują około 22 zł, czyli o 49 proc. mniej niż dwa lata temu w ofercie publicznej. Do portfela na IV kwartał handlową grupę wytypował Haitong Bank.

Asseco Poland

Asseco Poland to jeden z nielicznych dywidendowych pewniaków na warszawskiej giełdzie. 2022 r. jest dla informatycznej grupy udany, co dodatkowo zwiększa szansę na przyszłoroczną sutą dywidendę. Na Asseco w IV kwartale postawiły aż trzy podmioty: Haitong Bank, BM BNP Paribas Bank Polska oraz BM Banku Millennium.

ATM Grupa

DM BDM podkreśla, że ATM Grupa jako jedna z niewielu spółek przez niemal cały okres notowania na rynku dzieli się dywidendą z akcjonariuszami mniejszościowymi. Analitycy oceniają, że przy kursie poniżej 3,1 zł rentowność kolejnej dywidendy może być powyżej 7,5 proc. Obecnie notowania oscylują w okolicach 3–3,1 zł.

Auto Partner

Auto Partner ma za sobą udane I półrocze. Sygnalizuje, że drugie też będzie dobre. W zeszłym miesiącu spółka awansowała do indeksu mWIG40. Obecnie kurs akcji oscyluje w okolicach 11–12 zł, co przekłada się na ponad 1,5 mld zł kapitalizacji. Spółkę do portfela na ostatni kwartał 2022 r. wytypowało BM BNP Paribas BP.

BoomBit

BoomBit jest faworytem BDM. Za zeszły rok obrotowy producent gier wypłacił akcjonariuszom dywidendę. Ma sporo gotówki. Podczas ostatniej konferencji prasowej zarząd zapowiedział, że zakłada wypłatę dywidendy za 2022 r., jeśli nie pojawią się „istotne inicjatywy wymagające zaangażowania kapitałowego”.

Budimex

Budimex regularnie gości w naszym portfelu. Do wskazań na IV kwartał wytypowały go aż trzy podmioty: BM BNP Paribas Bank Polska, BDM oraz BM Banku Millennium. Zdaniem analityków w 2023 r. budowlana spółka może zaoferować akcjonariuszom szczodrą dywidendę, której stopa przekracza (przy obecnej cenie akcji) 7 proc.

CEZ

CEZ jest faworytem BM Banku Millennium. W tym roku walne zgromadzenie uchwaliło wypłatę 48 CZK dywidendy na akcję (zarząd proponował 44 CZK). Czeski koncern energetyczny, kontrolowany przez państwo, jest jedną z największych spółek notowanych na warszawskiej giełdzie – jego kapitalizacja wynosi obecnie 95 mld zł.

Cyfrowy Polsat

Cyfrowy Polsat trafił do portfela na IV kwartał 2022 r. za sprawą Haitong Banku. W tym roku akcjonariusze telekomu zdecydowali, że dywidenda wyniesie 1,2 zł na akcję. To więcej niż proponował zarząd (1 zł na walor) i tyle samo co rok temu. Dzień dywidendy ustalono na 20 września, a wypłaty na 15 grudnia.

Delko

Delko dzieli się zyskiem z akcjonariuszami i tak też było w 2022 r. WZ uchwaliło wypłatę łącznie 4,8 mln zł, czyli 0,8 zł na akcję. Rok wcześniej na dywidendę trafiło 3,9 mln zł. W I półroczu 2022 r. handlowa grupa zwiększyła zyski. Końcówka roku też powinna być dla niej udana. Spółkę do portfela wytypowało BM Banku Millennium.

Dom Development

Spółkę Dom Development wytypowało dwóch brokerów: Noble Securities oraz BM PKO BP. W tym roku deweloper hojnie podzielił się zyskiem. Dywidenda wyniosła 10,5 zł na akcję. Łącznie była to kwota przekraczająca 268 mln zł. Analitycy zakładają, że w 2023 r. grupa również będzie szczodra dla akcjonariuszy.

Grupa Eurocash

Na Eurocash postawiło BM BNP Paribas Bank Polska. W strategii na lata 2023–2025 handlowa grupa zasygnalizowała, że chce wrócić do regularnego wypłacania dywidendy. „Przy czym warunki oraz kwota dywidendy będą uwzględniały strukturę finansowania, którego stroną będzie grupa” – zastrzegł zarząd w raporcie.

Grupa Kęty

Kęty regularnie pojawiają się w naszym portfelu dywidendowym. Zazwyczaj są typowane przez więcej niż jedno biuro. Tak jest również teraz. Na spółkę postawiły BM PKO BP oraz DM BDM. Zdaniem analityków Kęty to jedna z nielicznych dużych spółek przemysłowych, która w 2023 r. zaoferuje wysoką stopę dywidendy.

KGHM Polska Miedź

Na grupę KGHM postawiło Noble Securities. Wskazuje m.in. na spodziewaną stopę dywidendy na 2023 r. w wysokości 4,9 proc., na słabego złotego (sprzyja notowaniu miedzi w PLN), na lepsze od oczekiwań odczyty wskaźnika PMI w Chinach oraz na poprawiający się impuls kredytowy na tamtejszym rynku.

LiveChat

Technologiczny LiveChat może się pochwalić zarówno dynamicznym rozwojem, jak i potencjałem wypłaty dywidendy. Biznes cechuje wysoka rentowność, a dodatkowym wsparciem dla niej powinny być podwyżki cen zapowiedziane przez spółkę. Do portfela na końcówkę roku wytypowały ją Haitong Bank oraz BNP.

Orange Polska

W tym roku Orange Polska wróciło do dzielenia się zyskiem – walne zgromadzenie zdecydowało o wypłacie dywidendy w wysokości 328 mln zł, co dało 0,25 zł na akcję. Rok wcześniej dywidendy akcjonariusze nie otrzymali. Telekomunikacyjna grupa trafiła do portfela na IV kwartał 2022 r. za sprawą Haitong Banku.

PlayWay

W PlayWayu dywidenda w wysokości 100 proc. zysku jednostkowego od lat trafia do inwestorów. – Nie przewiduję zmian w tej polityce – deklarował niedawno na łamach „Parkietu” prezes i kluczowy akcjonariusz studia Krzysztof Kostowski. Znalazło się ono w portfelu na IV kwartał za sprawą BM Banku BNP i BM PKO BP.

Grupa PZU

Największy polski ubezpieczyciel jest dywidendowym pewniakiem w sektorze finansowym. Zdaniem analityków w 2023 r. może zaoferować nawet dwucyfrową stopę dywidendy. W tym roku uchwalono wypłatę 1,94 zł na akcję (dzień dywidendy to 29 września, a wypłaty 20 października). Na PZU postawiły Noble oraz BM PKO BP.

R22

R22 jest faworytem Haitong Banku. Spółka dzieli się gotówką z akcjonariuszami. W tym roku trafiło do nich łącznie 14 mln zł, czyli 55 proc. skonsolidowanego zysku przypadającego akcjonariuszom jednostki dominującej za 2021 r. Spółka wypłaciła dywidendę w łącznej wysokości ok. 10 mln zł. Skupiła też akcje własne za łącznie ok. 4 mln zł.

Torpol

Torpol znalazł się wśród wskazań do portfela na końcówkę roku za sprawą BM Banku Millennium oraz BM BNP Paribas. W tym roku akcjonariusze Torpolu zdecydowali, że z zysku za 2021 r. spółka wypłaci 68,9 mln zł dywidendy, co daje 3 zł na akcję. Rok temu było to odpowiednio: 35,1 mln zł oraz 1,53 zł.

Ten Square Games

I półrocze dla producentów gier mobilnych, w tym dla Ten Square Games, było trudne. Zarząd sygnalizuje, że sprzedaż gier studia w III kwartale zaczęła się poprawiać. Czas pokaże, czy w górę pójdą też notowania. Obecnie są o ponad połowę niżej niż rok temu. Studio trafiło do portfela na IV kwartał za sprawą Haitong Banku.

Wirtualna Polska Holding

W potencjał notowań WP wierzą BM Banku Millennium i Haitong Bank. Spółka z zeszłorocznego zysku wypłaciła 35,3 mln zł dywidendy, czyli 1,2 zł na akcję. Notowania obecnie oscylują w okolicach 95 zł. Do rekordów z jesieni 2021 r. im daleko (niemal 160 zł), ale od tegorocznego czerwcowego minimum kurs zyskał ponad jedną piątą.

X-Trade Brokers

XTB to jedna z najbardziej popularnych spółek w ostatnich edycjach dywidendowego portfela. Znalazła się również wśród wskazań na IV kwartał. Wytypowały ją BM BNP, Haitong Bank oraz BM Banku Millennium. W tym roku walne zgromadzenie XTB uchwaliło wypłatę na poziomie przekraczającym 176 mln zł, co dało 1,5 zł na akcję.

Portfel dywidendowy
Perspektywy dla akcji są pozytywne
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży
Portfel dywidendowy
Portfel dywidendowy kwiecień 2024 r.: 22 dywidendowe tuzy do portfela na obecny kwartał
Portfel dywidendowy
Analitycy znokautowali rynek. Na które firmy stawiają w I kwartale?
Portfel dywidendowy
Warszawska giełda z szansami na spore zwyżki
Portfel dywidendowy
25 dywidendowych tygrysów na bieżący kwartał
Portfel dywidendowy
Dywidendowe perełki na najbliższe miesiące