Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Główne indeksy warszawskiej giełdy mają za sobą udany tydzień. Rozpoczął się on wprawdzie od silnych spadków, ale z sesji na sesję było coraz lepiej i ostatecznie wskaźniki osiągnęły nowe rekordy trwającej od ponad miesiąca zwyżki. WIG20, głównie dzięki piątkowemu rajdowi, naruszył barierę 2500 pkt i znów odżyły nadzieje na odrobienie strat po styczniowo-kwietniowej wyprzedaży. Następny krótkoterminowy cel zwyżki to 2518 pkt, czyli poziom lokalnego marcowego szczytu. Udaną końcówkę tygodnia zaliczył też wskaźnik szerokiego rynku, który przebił się przez opór 48 000 pkt i w najlepszym momencie osiągnął 48 286 pkt – poziom nienotowany od lipca 2011 r. Straty spowodowane noworoczną korektą można już uznać za odrobione. Czas na kontynuację długoterminowego trendu wzrostowego i ruch w kierunku 49 000 pkt. Po raz kolejny byczą formę potwierdziły indeksy średnich i małych spółek, które zyskiwały przez większość tygodnia. Wskaźnik mWIG40 dotarł w okolicę pułapu 2890 pkt. Jeśli uda mu się sforsować 2900 pkt, następnym celem zwyżki będą szczyty z 2011 r., czyli strefa 2990 – 2960 pkt. Patrząc na wykres indeksu z długoterminowej perspektywy, można już śmiało używać słowa hossa w odniesieniu do ruchu, który rozpoczął się dokładnie rok temu. Długoterminowy trend wzrostowy kontynuuje również sWIG80, który wspiął się w minionym tygodniu na poziom 11 690 pkt. Potencjalny zasięg ruchu w krótkim terminie to okrągły pułap 12 000 pkt. Zwyżki na szerokim rynku, potwierdzone dobrą formą blue chips, „średniaków" i „maluchów" mogą napawać optymizmem. Cieszy też fakt, że na tle rynków zachodnich, które od 22 maja trapi korekta wzrostów, jesteśmy bardzo silnym parkietem. Niemiecki DAX stracił już 3,9 proc., francuski CAC40 aż 4,5 proc., a amerykański S&P500 2,7 proc. Jeśli zachodnie parkiety zakończą tę dwutygodniową korektę i indeksy zaczną znowu rosnąć, będzie to dodatkowe paliwo napędowe dla naszych wskaźników.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Badania pokazują, że aż w 70 proc. przypadków sztuczna inteligencja, zaprzęgnięta do pracy biurowej, źle wykonuje powierzone zadania. Co więcej, eksperci szacują, że do końca 2027 r. ponad 40 proc. takich projektów opartych na agentach AI zostanie anulowanych.
Rynek mieszkaniowy w Polsce w ostatnich latach to prawdziwa sinusoida. Od zamrożenia rynku po pandemii, przez euforyczne zakupy w okresie rekordowo niskich stóp procentowych, kolejne załamanie popytu po skoku inflacji i napaści Rosji na Ukrainę, po ponowny wzrost rynku stymulowany programem „Bezpieczny kredyt 2 proc.” i kolejny spadek popytu po wygaśnięciu programu.
Po niemal dziesięciu latach od pierwszych zapowiedzi i licznych zwrotach akcji, fuzja Bestu i Kredyt Inkaso najprawdopodobniej dojdzie do skutku. Które obligacje warto mieć w portfelu? Czy da się wyciągnąć wnioski na przyszłość?
Po niemal 10-procentowej korekcie indeks S&P 500 stał się technicznie wyprzedany, a w potencjalnej poprawie pomóc może wzorzec sezonowy, z którym ciekawie komponuje się tegoroczne zachowanie Wall Street. Szkoda tylko, że wyceny amerykańskich blue chips są nadal sporo powyżej historycznej normy.
Polacy chcą korzystać z wielu różnych narzędzi płatniczych. Konsumentom zależy przede wszystkim na możliwości swobodnego wyboru metody płatności, gwarancji wygody i bezpieczeństwa podczas zakupów online i offline oraz dostępie do innowacyjnych rozwiązań – pokazuje raport „Polskie płatności: liczy się możliwość wyboru” („Paid in Poland: A story of choice”) opracowany na podstawie badania przeprowadzonego na zlecenie Mastercard.
Niezależnie od rozmów w Rijadzie polscy przedsiębiorcy mogą liczyć na szanse w relacjach z Ukrainą - mówi Jan Strzelecki, wiceszef działu gospodarki światowej rządowego think tanku Polski Instytut Ekonomiczny.