MFW: John Lipsky zastąpił Strauss-Kahna

Aresztowanego w niedzielę dyrektora generalnego Międzynarodowego Funduszu Walutowego Dominique Strauss-Kahna zastąpił pierwszy wicedyrektor MFW, John Lipsky

Aktualizacja: 25.02.2017 19:03 Publikacja: 16.05.2011 16:18

Aresztowanego dyrektora generalnego Międzynarodowego Funduszu Walutowego Dominique Strauss-Kahna zas

Aresztowanego dyrektora generalnego Międzynarodowego Funduszu Walutowego Dominique Strauss-Kahna zastąpił I wicedyrektor, John Lipsky

Foto: AFP

Zapewne jednak, to nie on zostanie szefem funduszu na resztę kadencji Strauss-Kahna (1,5 roku). Według umowy między administracją amerykańską i krajami Europy prezesem Banku Światowego ma być Amerykanin, zaś dyrektorem generalnym MFW - Europejczyk. Lipsky'emu nie pomogą nawet doskonałe kontakty w Departamencie Skarbu USA i w Rezerwie Federalnej, choć są to atuty w przyznawaniu kolejnych pakietów pomocowych. Trzeba bowiem pamiętać, że to USA ma w MFW większość głosów.

Przejęcie przez Lipsky'ego stanowiska po Strauss-Kahnie to dobra wiadomość dla Portugalii i Grecji, które starają się o pomoc finansową. Tak jak Strauss-Kahn, tak i Lipsky jest zwolennikiem silnego wsparcia dla państw europejskich dotkniętych kryzysem zadłużeniowym.

Tyle, że 64-letni Lipsky ma już dosyć pracy w funduszu i planował odejście latem tego roku, kiedy kończyła się jego 5-letnia kadencja w MFW. Na specjalną prośbę Dominique Strauss-Kahna zgodził się przedłużyć swoją kadencję do listopada, czyli planuje teraz odejście po dorocznym walnym zgromadzeniu MFW i Banku Światowego i szczycie G20 — poinformował Lipsky w ostatnią piątek. Dla rynku oznaczało to potwierdzenie, że DSK zdecydował się ubiegać o urząd prezydenta Francji.

13 maja Lipsky, jeden z najbardziej szanowanych bankierów na Wall Street jednak nie miał pojęcia, że zastąpi szefa znacznie szybciej, już w niedzielę wieczorem. Uważany jest natomiast za człowieka, który jak mało kto w funduszu potrafi połączyć kulturę Wall Street i rządów krajów członkowskich.

Mimo zbieżności poglądów Lipskiego i Strauss-Kahna nie można sobie wyobrazić dwóch tak od siebie różniących się osób. Strauss-Kahn korpulentny, niewysoki, rozgadany, wbrew powszechnej opinii bawidamka, mało atrakcyjny, chociaż sypiący dowcipami, zawsze porozpinany, często w wymiętej koszuli. Przy nim Lipsky wygląda jak arystokrata, zawsze elegancki, z dyskretnymi dodatkami, słusznego wzrostu, z imponującymi wąsami, powściągliwy, ważący każde słowo. Różni ich jeszcze jedno — Strauss-Kahn miał w sobie luz lewicowego polityka, Lipsky jest finansistą z krwi i kości. — W tym trudnym czasie dobrze się stało, że MFW ma Lipskiego — uważa Claudio Lores, były dyrektor w MFW. P. o. szefa MFW zna od 35 lat.

John Lipsky urodził się w stanie Iowa w USA. Jego rodzice Abbot i Joan Lipsky mieli tam fabrykę mebli w Cedar Rapids, potem matka zdecydowała się wejść do polityki, została nawet członkiem Izby Reprezentantów w Stanie Iowa.

Lipsky od szkoły średniej interesował się ekonomią i finansami. Skończył Wesleyan University, potem zrobił doktorat z ekonomii na kalifornijskim Uniwersytecie Stanforda. Zanim przyszedł do MFW był wiceprezesem JP Morgan Chase i jednocześnie głównym ekonomistą tego banku. Wcześniej był ekonomistą w Salomon Brothers (1992-1997). W latach 1989-1992 kierował działem analiz w londyńskim oddziale Salomon Brothers. Do Salomon Brothers przyszedł po 10-letniej kadencji w MFW, gdzie zajmował się nadzorowaniem wahań kursowych, był także przedstawicielem funduszu W Chile. Brał również udział w negocjacjach krajów członkowskich z MFW w sprawie przyznania im pakietów pomocowych. Do MFW ściągnął go Hiszpan Rodrigo de Rato, a fundusz by wtedy postrzegany jako mało ważna instytucja, która nie może sobie znaleźć miejsca w światowej polityce. De Rato uznał wówczas, że tę sytuację można zmienić, a sam fundusz potrzebuje fachowców znających warunki rynkowe.

Tak samo, jak Strauss-Kahn, tak i John Lipsky otrzymał wiele pochwał za rolę jaką odegrał w stabilizowaniu światowej gospodarki po wybuchu kryzysu finansowego jesienią 2008 roku. Ostatnio zwłaszcza za aktywność w przygotowywaniu pakietów pomocowych dla Irlandii, Portugalii i nowej oferty pomocy dla Grecji. Edwin Truman, były funkcjonariusz Departamentu Skarbu uważa, że to Lipsky właśnie prowadził zespół funduszu w tych negocjacjach, zaś sam Strauss Kahn, ze względy na doskonałe stosunki z kanclerz Niemiec, Angelą Merkel dopinał ostatnie szczegóły.

Dobrze znający Lipskiego ze wspólnej pracy w MFW, Eswar Prasad uważa, że obecny p. o dyrektora generalnego nie odłoży swoich planów odejścia z funduszu.

Parkiet PLUS
"Agent washing” to rosnący problem. Wielkie rozczarowanie systemami AI
Parkiet PLUS
Sytuacja dobra, zła czy średnia?
Parkiet PLUS
Pierwsza fuzja na Catalyst nie tworzy zbyt wielu okazji
Parkiet PLUS
Wall Street – od euforii do technicznego wyprzedania
Parkiet PLUS
Polacy pozytywnie postrzegają stokenizowane płatności
Parkiet PLUS
Jan Strzelecki z PIE: Jesteśmy na początku "próby Trumpa"