UTP (Universal Trading Platform), czyli nowy system transakcyjny warszawskiej giełdy, to od dłuższego czas najgorętszy temat związany z polskim rynkiem kapitałowym. Po 12 latach funkcjonowania na „emeryturę" odesłany ma być stary system, Warset, który mimo kilku wpadek, funkcjonował jednak w miarę sprawnie.
Ale giełda wraz z rosnącymi kosztami jego utrzymania, jak i ograniczonymi możliwościami rozbudowy postanowiła dokonać zmiany. Wybór padł na platformę UTP, która jest stosowana m.in. Nowym Jorku, Paryżu i w krajach Beneluksu. Systemu został kupiony od NYSE Euronext. Do dziś nie wiadomo warszawska giełda nie ujawniła, ile za UTP zapłaciła.