Jean Lemierre: delikatne greckie negocjacje
Były – i jak dotychczas najlepszy – prezes Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju, który bardzo chciał pozostać na tym stanowisku na drugą kadencję, działa teraz daleko od świateł jupiterów. Tego właśnie wymagają delikatne i niezwykle trudne negocjacje redukcji zadłużenia Grecji wobec sektora prywatnego. Lemierre, francuski polityk i ekonomista, absolwent prestiżowej uczelni ENA jako specjalny doradca prezesa francuskiego BNP Paribas pełni tutaj rolę taką samą, jak było to w przypadku negocjacji redukcji polskiego zadłużenia, do którego doprowadził wówczas Ernst-Moritz Lipp. Lemierre wspiera w tym przypadku Charlesa Dallarę, a obydwaj są współprezesami Komitetu Sterującego Inwestorów i Wierzycieli Grecji. A w grę wchodzi największa w historii restrukturyzacja długu wobec sektora prywatnego, bo sięga 210 mld euro.
Na razie i wierzyciele – banki prywatne, i sami Grecy są niezbyt usatysfakcjonowani wynegocjowanymi przez Lemierre warunkami. To oznacza, że rzeczywiście nikt nie został skrzywdzony, przy tym były szef EBOR był w stanie wynegocjować zachęty dla prywatnych inwestorów w greckie obligacje, zaś papiery jakie powstały na podstawie tego porozumienia są wyemitowane zgodnie z brytyjskim prawem.
Ten rok będzie dla Lemierre bardzo ważny. Okaże się ostatecznie, czy Grecja pozostanie w strefie euro, czy też z niej wyjdzie. I czy będą kontynuowane kluczowe reformy, czy też Grecy skutecznie wypowiedzą władzy posłuszeństwo, czy w tym kraju powróci wzrost. To kluczowy sprawdzian czy wynegocjowana przez niego redukcja greckiego długu rzeczywiście chroni wystarczająco interesy wierzycieli.
Mario Draghi: jeszcze trudniejszy rok
To, jak sobie radził w mijającym roku, spowodowało, że na 2013 oczekiwania wobec prezesa EBC są jeszcze większe. Będzie musiał borykać się z bardzo powolną – jak to jest zazwyczaj w przypadku UE – integracją rynków finansowych. Zdaniem analityków kolejnym wyzwaniem dla Draghiego będzie przygotowanie do stworzenia wspólnego nadzoru bankowego, który zajmie się obserwacją największych instytucji.