- Produkty bogate w żelazo:
- natka pietruszki
- kapusta
- brokuły
- pieczywo razowe, płatki - owsiane, kasza gryczana
- Produkty bogate w żelazo:
- natka pietruszki
- kapusta
- brokuły
- pieczywo razowe, płatki - owsiane, kasza gryczana
- pestki, nasiona, orzechy:
- pestki dyni,
- słonecznik,
- sezam,
- siemię lniane,
- nerkowce,
- migdały
- rośliny strączkowe:
- soja,
- soczewica (zwłaszcza kiełki),
- ciecierzyca,
- fasola czerwona,
- fasola mung,
- świeża bazylia,
- napar z pokrzywy
- mniejsze ilości w suszonych owocach
- jaja
Przyswajanie żelaza jest o wiele skuteczniejsze, jeżeli spożywane jest w towarzystwie pokarmów bogatych w witaminę C, jak np. kapusta kiszona, dzika róża, żurawina, czarne jagody, czarna porzeczka, cytryny czy kiwi. Spożywanie dużej ilości surowych warzyw i świeżych owoców bogatych w witaminę C zwiększa przyswajanie żelaza nawet trzykrotnie. Do posiłków złożonych z pokarmów bogatych w żelazo można także wypijać świeże soki z cytrusów. Zaburzenia wchłaniania żelaza powodują natomiast szczawiany zawarte między innymi w szczawiu i rabarbarze oraz duże ilości wapnia w diecie (z nabiału, szczególnie z mleka).
WITAMINA B12 – wskazówki:
- wzbogacenie diety w:
- jaja,
- produkty zbożowe, w szczególności te pochodzące z pszenicy i owsa,
- winogrona,
- brokuły,
- ogórki,
- selery,
- pestki słonecznika,,
- kiełki pszenicy,
- rośliny strączkowe,
- przyprawy (m.in.: gorczyca, żeń-szeń, lucerna)
- wprowadzenie do diety produktów pobudzających wytwarzanie witaminy B12 przez jelita:
- kapusty surowej i kiszonej,
- kwaszonych ogórków
- uzupełnienie codziennego jadłospisu w produkty wzbogacane w witaminę B12:
- płatki zbożowe: orkiszowe, żytnie, owsiane
- herbaty ziołowe
- „mleko sojowe", desery sojowe
- suplementacja preparatami wzbogacanymi w wit.B12
Niedobór witaminy B12 utrudnia także wchłanianie kwasu foliowego, który odgrywa bardzo ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego, pracy mózgu oraz powstawaniu czerwonych krwinek. Bez niego częściej możemy czuć się zmęczeni, senni i apatyczni. Jego niedobór może być również jednym z winowajców rozwoju niedokrwistości, na którą wegetarianie są szczególnie narażeni. Dlatego też dobrze zwrócić uwagę w diecie między innymi na:
- warzywa liściaste,
- kapustę,
- brokuły, kalafior,
- szparagi,
- pomidory,
- buraki,
- orzechy, pestki słonecznika i dyni,
- jaja (w szczególności żółtko),
- pomarańcze,
- awokado.
Badania pokazują, że aż w 70 proc. przypadków sztuczna inteligencja, zaprzęgnięta do pracy biurowej, źle wykonuje powierzone zadania. Co więcej, eksperci szacują, że do końca 2027 r. ponad 40 proc. takich projektów opartych na agentach AI zostanie anulowanych.
Rynek mieszkaniowy w Polsce w ostatnich latach to prawdziwa sinusoida. Od zamrożenia rynku po pandemii, przez euforyczne zakupy w okresie rekordowo niskich stóp procentowych, kolejne załamanie popytu po skoku inflacji i napaści Rosji na Ukrainę, po ponowny wzrost rynku stymulowany programem „Bezpieczny kredyt 2 proc.” i kolejny spadek popytu po wygaśnięciu programu.
Po niemal dziesięciu latach od pierwszych zapowiedzi i licznych zwrotach akcji, fuzja Bestu i Kredyt Inkaso najprawdopodobniej dojdzie do skutku. Które obligacje warto mieć w portfelu? Czy da się wyciągnąć wnioski na przyszłość?
Po niemal 10-procentowej korekcie indeks S&P 500 stał się technicznie wyprzedany, a w potencjalnej poprawie pomóc może wzorzec sezonowy, z którym ciekawie komponuje się tegoroczne zachowanie Wall Street. Szkoda tylko, że wyceny amerykańskich blue chips są nadal sporo powyżej historycznej normy.
Polacy chcą korzystać z wielu różnych narzędzi płatniczych. Konsumentom zależy przede wszystkim na możliwości swobodnego wyboru metody płatności, gwarancji wygody i bezpieczeństwa podczas zakupów online i offline oraz dostępie do innowacyjnych rozwiązań – pokazuje raport „Polskie płatności: liczy się możliwość wyboru” („Paid in Poland: A story of choice”) opracowany na podstawie badania przeprowadzonego na zlecenie Mastercard.
Niezależnie od rozmów w Rijadzie polscy przedsiębiorcy mogą liczyć na szanse w relacjach z Ukrainą - mówi Jan Strzelecki, wiceszef działu gospodarki światowej rządowego think tanku Polski Instytut Ekonomiczny.