Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Łatwo można stać się właścicielem nieruchomości, która nie tylko nie spełni naszych oczekiwań, ale również ciężko będzie się z nią rozstać.
Wiele osób, które niesione falą optymizmu sprzed 2008 r. inwestowały na rynku mieszkaniowym, dziś może tego żałować. – Część z nich planowała powtórzyć sukces inwestorów, którzy kupowali mieszkania zanim deweloper wbił w grunt pierwszą łopatę, licząc, że sprzedają mieszkania z dużym zyskiem jeszcze przed ich oddaniem do użytkowania. Często posiłkowali się przy tym kredytem. Jednak po zmianie sytuacji rynkowej wcześniejsze plany szybko stały się nierealne – opowiada Piotr Suchodolski z firmy Wealth Solutions. Dodaje, że nadmierny optymizm dotyczył także inwestorów lokujących kapitał poza mieszkaniówką. Wiele portfeli nieruchomości komercyjnych również nie przeszło próby czasu w realiach panujących po 2008 r. – Dlatego to powinno być główną przestrogą dla niedoświadczonych inwestorów: nie należy poddawać się grupowym trendom, lecz staranie przemyśleć każdy krok – dodaje Suchodolski. Jego zdaniem dzisiaj atrakcyjne są np. pakietowe zakupy mieszkań pod wynajem od dewelopera, kupno działki rolnej do przekształcenia czy starej kamienicy lub mieszkania w celu rewitalizacji. W większości wymienionych przypadków potrzebne są jednak duże środki finansowe lub wejście do grupy inwestycyjnej. – Jeśli ich nie mamy, to powinniśmy korzystać z pomocy eksperta i to najlepiej takiego, którego wynagrodzenie będzie uzależnione od sukcesu inwestycji. Łatwo można bowiem stać się właścicielem nieruchomości, która nie tylko nie spełni naszych oczekiwań, ale również ciężko będzie się nam z nią rozstać – podkreśla Piotr Suchodolski. Przykładem może być atrakcyjna w środku lata działka, która jesienią i wiosną zamienia się w jezioro, czy grunt rolny, którego nie uda nam się przekształcić. Nietrudno również bez odpowiedniego doświadczenia o niedoszacowanie kosztów remontów, które mogą zaskoczyć niewprawionego inwestora.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Badania pokazują, że aż w 70 proc. przypadków sztuczna inteligencja, zaprzęgnięta do pracy biurowej, źle wykonuje powierzone zadania. Co więcej, eksperci szacują, że do końca 2027 r. ponad 40 proc. takich projektów opartych na agentach AI zostanie anulowanych.
Rynek mieszkaniowy w Polsce w ostatnich latach to prawdziwa sinusoida. Od zamrożenia rynku po pandemii, przez euforyczne zakupy w okresie rekordowo niskich stóp procentowych, kolejne załamanie popytu po skoku inflacji i napaści Rosji na Ukrainę, po ponowny wzrost rynku stymulowany programem „Bezpieczny kredyt 2 proc.” i kolejny spadek popytu po wygaśnięciu programu.
Po niemal dziesięciu latach od pierwszych zapowiedzi i licznych zwrotach akcji, fuzja Bestu i Kredyt Inkaso najprawdopodobniej dojdzie do skutku. Które obligacje warto mieć w portfelu? Czy da się wyciągnąć wnioski na przyszłość?
Po niemal 10-procentowej korekcie indeks S&P 500 stał się technicznie wyprzedany, a w potencjalnej poprawie pomóc może wzorzec sezonowy, z którym ciekawie komponuje się tegoroczne zachowanie Wall Street. Szkoda tylko, że wyceny amerykańskich blue chips są nadal sporo powyżej historycznej normy.
Polacy chcą korzystać z wielu różnych narzędzi płatniczych. Konsumentom zależy przede wszystkim na możliwości swobodnego wyboru metody płatności, gwarancji wygody i bezpieczeństwa podczas zakupów online i offline oraz dostępie do innowacyjnych rozwiązań – pokazuje raport „Polskie płatności: liczy się możliwość wyboru” („Paid in Poland: A story of choice”) opracowany na podstawie badania przeprowadzonego na zlecenie Mastercard.
Niezależnie od rozmów w Rijadzie polscy przedsiębiorcy mogą liczyć na szanse w relacjach z Ukrainą - mówi Jan Strzelecki, wiceszef działu gospodarki światowej rządowego think tanku Polski Instytut Ekonomiczny.