Ludzie rynku 2015

Aktualizacja: 06.02.2017 23:11 Publikacja: 23.02.2015 12:00

Ludzie rynku 2015

Foto: Fotorzepa, Krzysztof Skłodowski Krzysztof Skłodowski

1. Paweł Tamborski, prezes GPW

Ludzie rynku kapitałowego wybrali pana jako człowieka, który ma największy wpływ na rynek. Bardziej traktuje pan to jako wyraz uznania czy może rodzaj odpowiedzialności?

Jestem nieco zaskoczony i bardzo zaszczycony tym wyróżnieniem. Traktuję je przede wszystkim jako wyraz docenienia roli giełdy, jej miejsca i znaczenia dla rynku kapitałowego i polskiej gospodarki. Zdaję sobie sprawę, jak duży jest to kredyt zaufania i jak duże są oczekiwania. Zarówno ja, jak i cały zespół pracowników GPW zrobimy wszystko, aby sprostać pokładanym w nas oczekiwaniom. Mam nadzieję, że możemy też liczyć na wolę współpracy wszystkich uczestników rynku kapitałowego.

Tytuł zobowiązuje, więc muszę zadać pytanie: czy ma pan jakiś plan nie tylko dla giełdy, ale także dla całego rynku? Czy są pomysły, które chciałby pan wprowadzić w życie, aby dalej rozwijać rynek kapitałowy?

Oczywiście, mamy swój plan rozwoju giełdy, który przedstawiliśmy w zaktualizowanej strategii GPW.2020. Na naszą strategię będą miały wpływ trwające w Brukseli prace nad stworzeniem unii rynków kapitałowych. Jej celem ma być zwiększenie finansowania gospodarek poprzez rynek kapitałowy. Diagnoza na poziomie unijnym jest podobna do tego, co widzimy w Polsce – rynek kapitałowy musi być świadomie i trwale wpisany w szeroko rozumianą politykę gospodarczą. Chodzi o to, aby ułatwić firmom dostęp do pieniędzy na inwestycje i tworzenie nowych miejsc pracy. Żeby tak się stało konieczne jest zaangażowanie wszystkich jego uczestników, tak publicznych, jak i prywatnych. W Polsce też już teraz musimy podjąć konkretne działania, jeśli nasz rynek ma być konkurencyjny.

Wiele osób oczekuje, że to właśnie pan i GPW będą liderem rynku. Jesteście gotowi podjąć się takiej misji?

Giełda jest i mam nadzieję zawsze będzie kluczowym elementem rynku kapitałowego w Polsce. Jednak rynek to też inne organizacje i konkretni ludzie, zarówno po stronie m.in. emitentów, inwestorów czy regulatorów. Na pewno trzeba przejrzeć i uprościć procedury, wprowadzić zmiany w regulacjach, aby ułatwić dostęp do naszego rynku emitentom i inwestorom, oraz zastanowić się nad przepisami podatkowymi, które mogą promować transparentność rynku i inwestowanie na giełdzie. Polski rynek kapitałowy ma wielki potencjał, aby się rozwijać i odgrywać znaczącą rolę w Europie, tylko wszystkim nam musi zależeć, aby ten potencjał wykorzystać.

Paweł Tamborski – prezes GPW od lipca 2014 r. W latach 2012–2014 pełnił funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa. Zanim trafił do MSP, związany był z branżą maklerską. Pracował m.in. w grupie UniCredit oraz Wood & Company.

UZASADNIENIE RYNKU:

- Kariera w amerykańskim stylu – od maklera giełdowego z licencją z 1991 r., komentującego 20 lat temu sesje w „Parkiecie", aż do prezesa GPW.

- Prezes giełdy ma zawsze bardzo istotne znaczenie dla rozwoju rynku, bo od jego decyzji dotyczących funkcjonowania rynku wtórnego zależeć będzie aktywność na rynku pierwotnym.

- Całe życie zawodowe związany z rynkiem kapitałowym – praktyk pracujący w bankach inwestycyjnych, podsekretarz stanu w MSP, obecnie prezes GPW. Od kilku lat aktywnie wyznacza strategiczne kierunki rozwoju dla polskiego rynku kapitałowego.

- Jako szef GPW jest jedną z osób, które najbardziej wpływają na to, co się dzieje na rynku.

- Człowiek od zawsze związany z rynkiem kapitałowym, który objął stery GPW w jednym z jej najtrudniejszych momentów.

- Prezes GPW wyznacza strategię rozwoju spółki i jednocześnie jej wpływ na kształt rynków akcyjnych w Polsce, w tym IPO.

- Niesamowite wyczucie przy transakcjach.

2. Andrzej Jakubiak, przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego

- Dziękuję za wyróżnienie. Rynek kapitałowy jest bardzo istotną częścią rynku finansowego i poświęcamy mu dużo uwagi w pracy nadzorczej. To nie tylko rynek akcji. Rok 2014 był rekordowy, jeśli chodzi o oferty publiczne obligacji korporacyjnych, ich wartość wyniosła 3,51 mld zł. Uważam, że duży potencjał tkwi też w listach zastawnych emitowanych przez banki hipoteczne.

UZASADNIENIE RYNKU:

- Jako przewodniczący KNF podejmuje kluczowe decyzje związane z nadzorem polskiego rynku finansowego, mając wpływ zarówno na zasady działania rynku kapitałowego, jak i na funkcjonowanie znaczącej części emitentów giełdowych pozostających pod nadzorem regulatora.

- To zdecydowany numer 1, jeśli chodzi o kreowanie polskiego rynku kapitałowego, ze względu na rolę KNF w kształtowaniu regulacji.

- KNF ma decydujący wpływ na kształt polskiego rynku kapitałowego.

- Instytucja, która powinna ułatwiać działania podmiotów rynkowych oraz eliminować przestępców i nieuczciwych graczy, a w rzeczywistości krępuje wszystkich operatorów skomplikowanymi przepisami i utrzymaniem wysokich opłat za usługi finansowe.

Andrzej Jakubiak pełni funkcję przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego od października 2011 r. W latach 2006–2011 był zastępcą prezydenta miasta stołecznego Warszawy. Od 1991 do 2006 r. pracował w Narodowym Banku Polskim.

3. Mateusz Szczurek, minister finansów

- Minister finansów na co dzień stoi na straży finansów publicznych, a zrównoważone finanse to najlepsze uwarunkowanie dla rozwoju naszej gospodarki i rynków kapitałowych. Wskaźniki gospodarcze Polski pokazują, że osiągamy jedne z najlepszych wyników w zakresie wzrostu, a potwierdzeniem zaufania do naszej gospodarki są rekordowo niskie rentowności obligacji. Tym bardziej cieszę się, że docenili to uczestnicy rynków kapitałowych.

UZASADNIENIE RYNKU:

- Z powodzeniem wykorzystuje na ministerialnym stanowisku bogate doświadczenie zdobyte w sektorze prywatnym.

- Świetny ekonomista z wieloletnim stażem na rynku, praktyk o bardzo gruntownej edukacji. Obecnie osoba na kluczowym dla rynków stanowisku.

- Bezpośredni wpływ na marże spółek poprzez ustalanie zasad finansowych dla spółek i wymierzanie podatków. Ważna rola w zakresie przestrzegania reguł rynków finansowych, a to ma bezpośrednie przełożenie na zaufanie rynku do systemu państwowego sterowania gospodarką.

- Za budowanie budżetu w roku wyborczym.

Mateusz Szczurek – minister finansów od listopada 2013 r. Wcześniej związany z grupą ING. Od 2011 r. był głównym ekonomistą ING Group na Europę Środkową i Wschodnią. W latach 1997–2011 ekonomista ING Barings, potem główny ekonomista ING Banku Śląskiego.

4. Marek Belka, prezes Narodowego Banku Polskiego

UZASADNIENIE RYNKU:

- Twórca podatku, który niewątpliwie wpłynął na silny rozwój bazy inwestorów instytucjonalnych od 2002 roku. Podatek Belki spowodował przepływ środków z banków do funduszy inwestycyjnych. Główną intencją owego podatku zapewne nie był rozwój rynku, lecz wpływy budżetowe w trudnym okresie deficytów budżetowych.

- Prezes NBP i przewodniczący RPP ma decydujący wpływ na kształtowanie polityki pieniężnej, a w efekcie – zaufania inwestorów do polskiego rynku kapitałowego oraz ogólnego klimatu inwestycyjnego.

- Piastuje najważniejsze stanowisko z punktu widzenia rynków finansowych. Cenne doświadczenie rządowe oraz międzynarodowe.

5. Wiesław Rozłucki, prezes Rady Giełdy

UZASADNIENIE RYNKU:

- Jeden z organizatorów i założycieli GPW. Wieloletni prezes GPW dbający o rozwój naszego rynku. Profesjonalista.

- Ojciec założyciel warszawskiej giełdy do dziś pozostaje niekwestionowanym autorytetem i mentorem, który jako prezes Rady Giełdy nadal dba o jej długofalowy rozwój, pozostając ponad interesami biznesowymi czy politycznymi.

- Jako założyciel i pierwszy prezes GPW wywarł znaczący wpływ na obecny obraz i zasady funkcjonowania polskiej giełdy. Nadal aktywnie wspiera zarząd GPW z poziomu rady nadzorczej, wspomagając wyznaczanie kierunków strategicznych dla tej kluczowej dla polskiego rynku kapitałowego instytucji.

Wiesław Rozłucki – prezes Rady Giełdy od 2013 r. W latach 1990–1991 był doradcą ministra finansów, a następnie dyrektorem departamentu w Ministerstwie Przekształceń Własnościowych. W latach 1991–2006 prezes GPW. Obecnie pracuje również jako doradca banku inwestycyjnego Rothschild oraz funduszu private equity Warburg Pincus International.

6. Waldemar Markiewicz, prezes Izby Domów Maklerskich

UZASADNIENIE RYNKU:

- Jako prezes Izby Domów Maklerskich z determinacją walczy o lepsze jutro dla polskiego rynku kapitałowego, reprezentując środowisko zabiera aktywnie głos w kluczowych sprawach dla polskiego rynku kapitałowego.

- Reprezentant domów maklerskich – chyba już jedynych instytucji zainteresowanych rozwojem GPW.

- Jako szef Izby Domów Maklerskich w imieniu całego środowiska walczy o przyszłość rynku kapitałowego.

¶ Za pozytywny dialog z GPW.

¶ W wyważony sposób od lat reprezentuje interesy brokerów.

Ludzie, którzy opowiadają o Waldemarze Markiewiczu, często mówią, że ma on misję. Jest nią walka o przyszłość polskiego rynku kapitałowego. Chociaż nie jest to lekki kawałek chleba, Markiewicz jako przedstawiciel branży maklerskiej nie składa broni. Cały czas stara się uświadamiać społeczeństwu i decydentom, że rynek kapitałowy jest polską racją stanu i w związku z tym wymaga zainteresowania na najwyższych szczeblach rządowych. Markiewicz oprócz tego, że jest prezesem Izby Domów Maklerskich, pełni również funkcję szefa DB Securities.

7. Włodzimierz Karpiński, minister Skarbu Państwa

UZASADNIENIE RYNKU:

- Większościowe udziały w GPW nadal posiada Skarb Państwa, a siłę Ministerstwa Skarbu w spółce widać było przy zeszłorocznej nominacji jej prezesa.

- Największy asset manager na rynku, szkoda, że w zbyt małym stopniu traktuje GPW jako rynek wyjścia z dotychczasowych inwestycji, szkoda, że nie wprowadza standardów przejrzystości spółek giełdowych do spółek Skarbu Państwa.

- Za kolejne spektakularne porażki ze związkami zawodowymi.

Ministerstwo Skarbu Państwa zawsze miało duży wpływ na nasz rynek kapitałowy. Pojawienie się w naszym zestawieniu Włodzimierza Karpińskiego, który od kwietnia 2013 r. jest ministrem Skarbu Państwa, nie jest więc zaskoczeniem. Karpiński może się pochwalić sporym doświadczeniem ministerialnym. Zanim trafił do MSP, zajmował stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji. W swoim CV ma również pracę w Zakładach Azotowych Puławy, gdzie był członkiem zarządu. Za jego kadencji firma zadebiutowała na GPW.

8. Iwona Sroka, prezes Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych

UZASADNIENIE RYNKU:

- Jako prezes KDPW wprowadza sukcesywnie i z determinacją polską izbę rozliczeniową na mapę kluczowych instytucji rozliczeniowych w Europie, dzięki czemu KDPW spełnia najwyższe światowe standardy jakościowe, stając się instytucją wyboru dla wielu międzynarodowych partnerów.

- Za realizację ambitnych planów i zmiany systemu r ozliczeniowego.

- KDPW stara się na bieżąco odpowiadać na potrzeby rynku.

Iwona Sroka – pierwsza dama polskiego rynku kapitałowego. Od 2009 r. pełni funkcję prezesa KDPW, a po wydzieleniu ze struktur KDPW izby rozliczeniowej KDPW_CCP w 2011 r. – również funkcję prezesa tej instytucji. Jest znana i ceniona na rynku. Jej doświadczenie i wiedza na temat rozrachunków i rozliczeń transakcji są nieocenione. To m.in. dzięki temu KDPW jest zaliczany do ścisłej europejskiej czołówki tego typu instytucji. Zanim trafiła do Krajowego Depozytu, związana była z GPW.

9. Leszek Balcerowicz, twórca wolnego rynku w Polsce

- Największy reformator III RP. Bez jego presji na prywatyzację na GPW nie byłoby tylu spółek. Rozwój giełdy w pierwszej dekadzie jej istnienia związany był głównie z napływem nowych atrakcyjnych podmiotów państwowych, które przyciągały inwestorów zarówno indywidualnych, jak i zagranicznych. Obrońca wolnego rynku i jeden z twórców OFE.

- Wytrwała i trudna walka o utrzymanie reformy emerytalnej, która przekonała niespodziewanie dużo Polaków do pozostania w OFE.

- Niekwestionowany autorytet w zakresie polityki gospodarczej, obrońca racjonalnych rozwiązań. Nie waha się stanąć w opozycji do polityków szkodzących rynkowi kapitałowemu i gospodarce.

Choć dawno mógłby odejść na polityczną emeryturę i skupić się na karierze naukowej, społecznikowski instynkt nie daje mu spokoju. Nic dziwnego, skoro musi obserwować, jak odpowiedzialni za politykę gospodarczą burzą fundamenty wolnego rynku, które stawiał 25 lat temu. Finansiści są mu wdzięczni za to, że nie daje za wygraną. To jego zasługa, że 2,5 mln Polaków zostało w OFE. Nawet jeden z jego największych krytyków – Andrzej Lepper – przyznał w końcu: „Zmieniamy taktykę jako Samoobrona – Balcerowicz musi zostać".

- Ustalanie warunków finansowania działalności gospodarczej w Polsce.

Marek Belka – od czerwca 2010 r. prezes Narodowego Banku Polskiego. Dwukrotnie pełnił funkcję wicepremiera i ministra finansów: w 1997 r. w rządzie Włodzimierza Cimoszewicza oraz w latach 2001–2002 w rządzie Leszka Millera. W latach 2004–2005 był premierem rządu RP.

10. Andrzej Klesyk, prezes PZU

UZASADNIENIE RYNKU:

- Kieruje jedną z największych firm branży finansowej w Polsce.

- Wprowadził nową jakość zarządzania dużą, polską spółką.

- Za przejęcie Link4.

- Samo bycie prezesem PZU wystarczy, żeby go uznać za wpływowego.

Jeżeli spojrzeć na Andrzeja Klesyka przez pryzmat przeprowadzonej przez niego operacji na żywym organizmie PZU – urynkowienia, wprowadzenia na giełdę i na zagraniczne rynki, zmiany wizerunku państwowego molocha – nie dziwi jego miejsce obok Leszka Balcerowicza. O ile ten drugi jest ikoną gospodarki rynkowej w skali makro, o tyle ten pierwszy jest symbolem zmian ustrojowych w Polsce w skali mikro. Jak to zwykle bywa w przypadku osób tego kalibru, nie narzeka na brak krytyki – że mógł zrobić więcej, że PZU ma wszelkie zadatki na to, żeby być wśród największych w Europie, a nie tylko w Polsce, że dał sobie sprzątnąć sprzed nosa kilka okazji akwizycyjnych. Mimo to Klesyk, jak mało kto, sprawia wrażenie osoby, która wie swoje i robi swoje. Tym samym wzbudza zaufanie, również giełdowych graczy. Bez tego akcje PZU nie podwoiłyby swojej wartości od debiutu spółki w 2010 r.

11. Wojciech Kowalczyk, sekretarz stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa

UZASADNIENIE RYNKU:

- Jako obecny wiceminister Skarbu Państwa reprezentuje głównego akcjonariusza wśród kluczowych spółek giełdowych.

Wojciech Kowalczyk może się pochwalić zarówno doświadczeniem w biznesie, jak i w strukturach rządowych. W latach 1995–2001 oraz 2004–2010 pracował w Banku Handlowym, odpowiadając m.in. za aktywność banku na krajowych i międzynarodowych rynkach finansowych oraz na rynku dłużnych papierów wartościowych. Związany był także z Merrill Lynch International London. Później związał się z administracją rządową. Od 2012 r. był podsekretarzem stanu w Ministerstwie Finansów. Później przeniósł się do MSP, a następnie do Ministerstwa Gospodarki, gdzie zajął się trudną kwestą restrukturyzacji górnictwa. Od 13 lutego 2015 r. sekretarz stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa.

12. Sebastian Buczek, prezes Quercus TFI

UZASADNIENIE RYNKU:

- Prezes Quercus TFI udanie pełni rolę nieformalnego rzecznika polskich zarządzających oraz instytucji działających na rynku kapitałowym.

- Doradca inwestycyjny z profesorskim tytułem. Najtrafniejsze komentarze i analizy rynkowe.

- Założyciel najdynamiczniej rozwijającego się TFI w Polsce.

„Człowiek pracy" – można usłyszeć o Sebastianie Buczku. „Harujemy tu jak na galerach" – zgodził się kiedyś na łamach „Parkietu". O jego klasie, nie tylko zawodowej, ale również osobistej, świadczy fakt, że w nastawionym na rywalizację środowisku zarządzających funduszami nikt nie powie o nim złego słowa. Nawet gdy – tak jak w 2014 r. – powinie mu się noga. Prezes, współzałożyciel (w 2007 r.) i największy akcjonariusz notowanego na giełdzie Quercus TFI. Od 2009 r. profesor nadzwyczajny SGH. W latach 1999–2007 pracował w ING TFI, gdzie od października 1999 r. pełnił funkcję członka zarządu, od czerwca 2002 r. wiceprezesa, a od kwietnia 2006 r. prezesa. Wcześniej m.in. w Banku Handlowym.

13. Jan Vincent-Rostowski, szef zespołu doradców politycznych przy prezesie Rady Ministrów

UZASADNIENIE RYNKU:

- Reforma systemu emerytalnego była najpoważniejszym ciosem zadanym GPW, a przekaz, jaki płynął do Polaków przy okazji jej wprowadzenia, zdeprecjonował akcje jako formę lokowania kapitału. Jest smutnym symbolem braku zrozumienia roli rynku kapitałowego w gospodarce.

- Negatywny bohater zestawienia. W ramach swoich osiągnięć rynkowych może zapisać cofnięcie nas o dekadę w rozwoju rynku. Pod przykrywką doraźnych osiągnięć, a raczej nieudolności obniżania wydatków państwowych, pod woalką PR-owskich haseł, „zreformował" OFE w taki sposób, że zabrał do ZUS nasze środki zgromadzone na przyszłe emerytury. O takich ministrach finansów można powiedzieć po latach, że lepiej, żeby nigdy takich stanowisk nie piastowali. Reforma OFE nie była idealna, ale wystarczyło ją tylko poprawić.

- Były wicepremier i minister finansów, a obecnie szef doradców premier Kopacz, miał istotny wpływ na zmianę funkcjonowania polskiego systemu emerytalnego

Jan Vincent-Rostowski – od lutego 2015 szef zespołu doradców politycznych prezesa Rady Ministrów. W latach 2007–2013 minister finansów. Od lutego do listopada 2013 r. także wicepremier.

14. Leszek Czarnecki, inwestor giełdowy

UZASADNIENIE RYNKU:

- Członek klubu miliarderów z GPW.

- Znak firmowy sam w sobie.

Leszek Czarnecki, jeden z najbogatszych Polaków, twórca finansowego imperium. Człowiek, który wprowadził na warszawską giełdę największą liczbę spółek. To właśnie on stworzył i rozbudował grupę Getin. Większościowy udziałowiec Getin Holding, Getin Noble Bank, TU Europa, Open Finance, MW Trade i LC Corp. Zajęcia zawodowe nie przeszkadzają mu realizować swoich pasji. Czarnecki znany jest m.in. z zamiłowania do nurkowania.

15. Grzegorz Zawada, wiceprezes Giełdy Papierów Wartościowych

UZASADNIENIE RYNKU:

- Do niedawna prezes największego w Polsce domu maklerskiego, obecnie jako wiceprezes GPW odpowiedzialny za strategię aktywnie promuje polską giełdę i polski rynek kapitałowy wśród inwestorów zagranicznych.

-  Aktywnie promuje GPW i rynek kapitałowy na arenie międzynarodowej.

Grzegorz Zawada, czyli człowiek sukcesu z ludzką twarzą. Na swoją markę pracował od 1996 r. Szanowany i doceniany nie tylko za to, jaką pracę wykonuje, ale także za to, jakim jest człowiekiem. Kiedy w 2014 r. rozstawał się z DM PKO BP, niejedna osoba w jego firmie uroniła łzę. To właśnie on zrobił z tej instytucji czołowego gracza na rynku maklerskim w Polsce. Zawada po ponad dwóch latach postanowił jednak zamienić funkcję dyrektora domu maklerskiego na stanowisko wiceprezesa GPW. Miłośnik muzyki rockowej.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Parkiet PLUS
Obligacje w 2025 r. Plusy i minusy możliwych obniżek stóp procentowych
https://track.adform.net/adfserve/?bn=77855207;1x1inv=1;srctype=3;gdpr=${gdpr};gdpr_consent=${gdpr_consent_50};ord=[timestamp]
Parkiet PLUS
Zyski zamienione w straty. Co poszło nie tak
Parkiet PLUS
Prezes Ireneusz Fąfara: To nie koniec radykalnych ruchów w Orlenie
Parkiet PLUS
Powyborcze roszady na giełdach
Materiał Promocyjny
Cyfrowe narzędzia to podstawa działań przedsiębiorstwa, które chce być konkurencyjne
Parkiet PLUS
Unijne regulacje wymuszą istotne zmiany na rynku biopaliw
Parkiet PLUS
Czy bitcoin ma szansę na duże zwyżki w nadchodzących miesiącach?