Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 22.06.2015 01:09 Publikacja: 20.06.2015 11:50
Foto: Fotorzepa, Pasterski Radek PR Pasterski Radek
Od początku roku z GPW wycofano akcje sześciu spółek – to niemal tyle samo, ile w całym 2014 r. Z parkietu zniknęły Bakalland, Euroimplant, Jupiter, BNP Paribas, Gant oraz Bipromet. Jest prawdopodobne, że w całym 2015 r. warszawską giełdę opuści nawet kilkunastu emitentów. Ich liczba może być najwyższa od 2003 r., kiedy to wycofano akcje 19 spółek. W większości przypadków powodem prawdopodobnych wycofań są przejęcia. W tej grupie są TVN, Global City Holdings, Octava, Hutmen, North Coast czy Yawal. – Zniknąć z parkietu powinno też Rovese, gdzie po przeprowadzeniu wezwania główny akcjonariusz zapowiedział wycofanie spółki z obrotu – mówi Krzysztof Pado, analityk DM BDM. Wciąż niewyjaśniona pozostaje też kwestia ewentualnej konsolidacji energetyki, choć mogło się w tej sprawie coś zmienić ze względu na roszady w Ministerstwie Skarbu Państwa. – Jednak nie ma co liczyć na jakieś decyzje przed wyborami – podkreśla Mateusz Namysł, ekspert DM Raiffeisen Bank Polska. Dodaje, że nadal możliwa jest konsolidacja w branży bankowej, gdyż spekuluje się na temat sprzedaży np. Banku BPH. – Oprócz wyżej wymienionych zawsze otwartą kwestią jest ściągnięcie z parkietu spółek o minimalnym free floacie, jak np. Puławy czy Rovese – wskazuje.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Rynek mieszkaniowy w Polsce w ostatnich latach to prawdziwa sinusoida. Od zamrożenia rynku po pandemii, przez euforyczne zakupy w okresie rekordowo niskich stóp procentowych, kolejne załamanie popytu po skoku inflacji i napaści Rosji na Ukrainę, po ponowny wzrost rynku stymulowany programem „Bezpieczny kredyt 2 proc.” i kolejny spadek popytu po wygaśnięciu programu.
Po niemal dziesięciu latach od pierwszych zapowiedzi i licznych zwrotach akcji, fuzja Bestu i Kredyt Inkaso najprawdopodobniej dojdzie do skutku. Które obligacje warto mieć w portfelu? Czy da się wyciągnąć wnioski na przyszłość?
Po niemal 10-procentowej korekcie indeks S&P 500 stał się technicznie wyprzedany, a w potencjalnej poprawie pomóc może wzorzec sezonowy, z którym ciekawie komponuje się tegoroczne zachowanie Wall Street. Szkoda tylko, że wyceny amerykańskich blue chips są nadal sporo powyżej historycznej normy.
Polacy chcą korzystać z wielu różnych narzędzi płatniczych. Konsumentom zależy przede wszystkim na możliwości swobodnego wyboru metody płatności, gwarancji wygody i bezpieczeństwa podczas zakupów online i offline oraz dostępie do innowacyjnych rozwiązań – pokazuje raport „Polskie płatności: liczy się możliwość wyboru” („Paid in Poland: A story of choice”) opracowany na podstawie badania przeprowadzonego na zlecenie Mastercard.
W tym roku – dokładnie 12 maja – mija 15 lat od giełdowego debiutu spółki, która dziś jest największym konglomeratem finansowym w naszej części Europy. Jak giełdowa historia PZU wygląda z perspektywy czasu i jakie plany ma jedna z największych spółek notowanych w Warszawie?
Niezależnie od rozmów w Rijadzie polscy przedsiębiorcy mogą liczyć na szanse w relacjach z Ukrainą - mówi Jan Strzelecki, wiceszef działu gospodarki światowej rządowego think tanku Polski Instytut Ekonomiczny.
Pozytywny scenariusz dla Ukrainy jest nadal bardziej prawdopodobny - mówi Kamil Sobolewski, główny ekonomista organizacji przedsiębiorców Pracodawcy RP.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas