W Polsce dostęp do strategicznych złóż surowców może być ograniczony ze względu na dopuszczenie na danym terenie zabudowy mieszkaniowej czy infrastruktury transportowej lub energetycznej. Aby temu zapobiec, resort środowiska opublikował tzw. białą księgę ochrony złóż kopalin, która jest wstępem do dyskusji nad przygotowaniem odpowiednich rozwiązań prawnych. Chcą tego również spółki notowane na warszawskiej giełdzie.
– Ochrona najważniejszych złóż surowcowych w naszym kraju jest konieczna, chociażby z uwagi na ich strategiczny charakter. W przypadku węgla kamiennego stanowi on podstawowy surowiec służący w Polsce do pozyskiwania energii elektrycznej – zauważa Zbigniew Stopa, prezes Lubelskiego Węgla Bogdanka. Dodaje, że aktualny stan prawny gospodarowania zasobami złóż kopalin jest dość rozproszony. W konsekwencji przedsiębiorca planujący eksploatację kopalin musi przekonywać wiele instytucji i organizacji do swojej działalności, często nie znajdując odpowiedniego zrozumienia i nieraz też ryzykując, że już w trakcie prowadzenia prac mogą zaistnieć różnorakie przeszkody.
Jego zdaniem z tych powodów przejrzyste i proste zasady gospodarowania i ochrony złóż są niezbędne. Zmiany te powinny zostać nakierowane przede wszystkim na zapewnienie spójności systemu ochrony złóż. – Złoża jako dobro narodowe powinny być chronione poprzez akty prawne wydane przez organ reprezentujący Skarb Państwa. Przepisy te w sposób jednoznaczny powinny określać sposób ochrony złóż już udokumentowanych, jak i perspektywicznych – uważa Stopa. Dodaje, że akty planistyczne wydawane na poziomie samorządów powinny uwzględniać przepisy wydane przez organ reprezentujący Skarb Państwa.
Ważne zasoby węgla kamiennego
Załącznik do białej księgi resortu środowiska zawiera aż 43 złoża węgla kamiennego, które powinny być chronione. Spośród nich 24 znajdują się w woj. śląskim, pięć w małopolskim, cztery na pograniczu obu tych województw, dziewięć w woj. lubelskim i jeden w woj. dolnośląskim.
Zagospodarowaniem niektórych z nich jest zainteresowana LW Bogdanka. Obecnie posiada koncesję na rozpoznawanie złóż węgla kamiennego Ostrów i Orzechów. Obie otrzymała w ubiegłym roku. Prezes spółki informuje, że we wrześniu 2012 r. firma wystąpiła z pełnym wnioskiem koncesyjnym na wydobywanie węgla kamiennego ze złóż K-3, K-6 oraz K-7. Koncesję wydobywczą otrzymała tylko na złoże K-3. Sprawa koncesji wydobywczej dla K-6 i K-7 jest obecnie skierowana do arbitrażu.