Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Rys. 1. Wysokie ceny niemieckich obligacji to niemal zerowa przyszła rentowność. Źródło: Qnews.pl na podst. Stooq.pl
Inwestowanie na rynkach finansowych pełne jest paradoksów. Jednym z największych jest to, że im lepsze/gorsze bieżące stopy zwrotu, tym często gorzej/lepiej dla przyszłych długoterminowych (wieloletnich) stóp zwrotu. Im lepiej/gorzej w horyzoncie ostatnich kilku lat zachowują się notowania danej klasy aktywów, tym gorzej/lepiej na przyszłość.
Historia dostarcza sporo przykładów tego zjawiska. Weźmy przykładowo tzw. bańkę internetową z końca XX wieku. Amerykański technologiczny indeks Nasdaq bił rekordy z dnia na dzień. Niestety, wyceny akcji spółek typu dotcom osiągnęły tak absurdalne poziomy, że potem inwestorom przyszło odchorowywać to przez długie lata. Nasdaq zdołał powrócić do szczytu dopiero po kilkunastu latach.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Rynek mieszkaniowy w Polsce w ostatnich latach to prawdziwa sinusoida. Od zamrożenia rynku po pandemii, przez euforyczne zakupy w okresie rekordowo niskich stóp procentowych, kolejne załamanie popytu po skoku inflacji i napaści Rosji na Ukrainę, po ponowny wzrost rynku stymulowany programem „Bezpieczny kredyt 2 proc.” i kolejny spadek popytu po wygaśnięciu programu.
Po niemal dziesięciu latach od pierwszych zapowiedzi i licznych zwrotach akcji, fuzja Bestu i Kredyt Inkaso najprawdopodobniej dojdzie do skutku. Które obligacje warto mieć w portfelu? Czy da się wyciągnąć wnioski na przyszłość?
Po niemal 10-procentowej korekcie indeks S&P 500 stał się technicznie wyprzedany, a w potencjalnej poprawie pomóc może wzorzec sezonowy, z którym ciekawie komponuje się tegoroczne zachowanie Wall Street. Szkoda tylko, że wyceny amerykańskich blue chips są nadal sporo powyżej historycznej normy.
Polacy chcą korzystać z wielu różnych narzędzi płatniczych. Konsumentom zależy przede wszystkim na możliwości swobodnego wyboru metody płatności, gwarancji wygody i bezpieczeństwa podczas zakupów online i offline oraz dostępie do innowacyjnych rozwiązań – pokazuje raport „Polskie płatności: liczy się możliwość wyboru” („Paid in Poland: A story of choice”) opracowany na podstawie badania przeprowadzonego na zlecenie Mastercard.
Niezależnie od rozmów w Rijadzie polscy przedsiębiorcy mogą liczyć na szanse w relacjach z Ukrainą - mówi Jan Strzelecki, wiceszef działu gospodarki światowej rządowego think tanku Polski Instytut Ekonomiczny.
Pozytywny scenariusz dla Ukrainy jest nadal bardziej prawdopodobny - mówi Kamil Sobolewski, główny ekonomista organizacji przedsiębiorców Pracodawcy RP.