Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 19.03.2016 12:45 Publikacja: 19.03.2016 12:45
Foto: Bloomberg
Pracując w Egipcie nad konstrukcją zbiorników wodnych ponad pół wieku temu, Hurst dostał zadanie od przełożonych – zaprojektować rezerwuar, który przyda się w czasach suszy i ochroni przed nadmiarowymi wylewami Nilu. Zbiornik miał jak najmniej ingerować w nurt życiodajnej dla kraju rzeki, nie zaburzyć jej przepływów i nie spowodować żadnej katastrofy gospodarczej. Zadanie wymagało przeanalizowania historii wylewów i ustalenia, czy jest w nich jakaś regularność, czy też są zupełnie losowe. Baza danych, na której przyszło mu pracować, była jak na owe czasy imponująca – z zachowanych dokumentów historycznych był w stanie odtworzyć historię wylewów i susz w Egipcie sięgającą, miesiąc po miesiącu, 847 lat wstecz. Zadanie Hursta nie odbiegało tak daleko od celu, przed którym stają codziennie dzisiejsi zarządzający funduszami wszelkiego typu, od inwestorów indywidualnych po ogromne fundusze hedgingowe – zapewnić swoim funduszom zysk w różnych warunkach rynkowych, w miarę stabilnie w czasach wylewów (hossy) i susz (bessy), unikając trafiających się od czasu do czasu katastrof – panik i krachów. Przed Hurstem uważano, że wylewy rzeki są nieprzewidywalne i nic z tym nie da się zrobić. Hurst pokazał, jak losowość ujarzmić.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Rynek mieszkaniowy w Polsce w ostatnich latach to prawdziwa sinusoida. Od zamrożenia rynku po pandemii, przez euforyczne zakupy w okresie rekordowo niskich stóp procentowych, kolejne załamanie popytu po skoku inflacji i napaści Rosji na Ukrainę, po ponowny wzrost rynku stymulowany programem „Bezpieczny kredyt 2 proc.” i kolejny spadek popytu po wygaśnięciu programu.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Po niemal dziesięciu latach od pierwszych zapowiedzi i licznych zwrotach akcji, fuzja Bestu i Kredyt Inkaso najprawdopodobniej dojdzie do skutku. Które obligacje warto mieć w portfelu? Czy da się wyciągnąć wnioski na przyszłość?
Po niemal 10-procentowej korekcie indeks S&P 500 stał się technicznie wyprzedany, a w potencjalnej poprawie pomóc może wzorzec sezonowy, z którym ciekawie komponuje się tegoroczne zachowanie Wall Street. Szkoda tylko, że wyceny amerykańskich blue chips są nadal sporo powyżej historycznej normy.
Polacy chcą korzystać z wielu różnych narzędzi płatniczych. Konsumentom zależy przede wszystkim na możliwości swobodnego wyboru metody płatności, gwarancji wygody i bezpieczeństwa podczas zakupów online i offline oraz dostępie do innowacyjnych rozwiązań – pokazuje raport „Polskie płatności: liczy się możliwość wyboru” („Paid in Poland: A story of choice”) opracowany na podstawie badania przeprowadzonego na zlecenie Mastercard.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Niezależnie od rozmów w Rijadzie polscy przedsiębiorcy mogą liczyć na szanse w relacjach z Ukrainą - mówi Jan Strzelecki, wiceszef działu gospodarki światowej rządowego think tanku Polski Instytut Ekonomiczny.
Pozytywny scenariusz dla Ukrainy jest nadal bardziej prawdopodobny - mówi Kamil Sobolewski, główny ekonomista organizacji przedsiębiorców Pracodawcy RP.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas