Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Dilma Rousseff, prezydent Brazylii. Procedura impeachmentu pani prezydent rozgrzała brazylijską giełdę, tak że ponownie weszła ona w okres hossy (do zwyżek przyczyniło się też odbicie na rynkach surowcowych). Rousseff może stracić stanowisko już w połowie kwietnia, a jej ekipa mocno odczuwa skutki wielkiego skandalu korupcyjnego w koncernie Petrobras. Odejście Rousseff nie sprawi jednak, że Brazylia nagle wyjdzie z recesji.
BRICS – Brazylia, Rosja, Indie, Chiny i dodana później do tego grona Republika Południowej Afryki. Kluczowe rynki wschodzące, którym przed kryzysem wróżono niesamowicie szybki rozwój. To do nich miała należeć przyszłość świata. Przez ostatnie 12 miesięcy słyszeliśmy o nich jednak głównie w negatywnym kontekście. Spektakularny krach w Chinach, spowolnienie w tej ogromnej gospodarce, które pociągnęło w dół ceny surowców, bijąc rykoszetem w inne rynki wschodzące – od Rosji po Brazylię, kłopoty rosyjskiej gospodarki związane z sankcjami i przeceną naftową, recesja w Brazylii połączona z głębokim kryzysem politycznym, problemy gospodarki i systemu politycznego RPA, rozczarowujące reformy w Indiach... O kłopotach państw BRICS, przecenie walut oraz akcji z tych rynków napisano już wiele. Tak jak kiedyś silne były zachwyty nad tymi rynkami, tak dzisiaj głośne są na nie narzekania.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Badania pokazują, że aż w 70 proc. przypadków sztuczna inteligencja, zaprzęgnięta do pracy biurowej, źle wykonuje powierzone zadania. Co więcej, eksperci szacują, że do końca 2027 r. ponad 40 proc. takich projektów opartych na agentach AI zostanie anulowanych.
Rynek mieszkaniowy w Polsce w ostatnich latach to prawdziwa sinusoida. Od zamrożenia rynku po pandemii, przez euforyczne zakupy w okresie rekordowo niskich stóp procentowych, kolejne załamanie popytu po skoku inflacji i napaści Rosji na Ukrainę, po ponowny wzrost rynku stymulowany programem „Bezpieczny kredyt 2 proc.” i kolejny spadek popytu po wygaśnięciu programu.
Po niemal dziesięciu latach od pierwszych zapowiedzi i licznych zwrotach akcji, fuzja Bestu i Kredyt Inkaso najprawdopodobniej dojdzie do skutku. Które obligacje warto mieć w portfelu? Czy da się wyciągnąć wnioski na przyszłość?
Po niemal 10-procentowej korekcie indeks S&P 500 stał się technicznie wyprzedany, a w potencjalnej poprawie pomóc może wzorzec sezonowy, z którym ciekawie komponuje się tegoroczne zachowanie Wall Street. Szkoda tylko, że wyceny amerykańskich blue chips są nadal sporo powyżej historycznej normy.
Polacy chcą korzystać z wielu różnych narzędzi płatniczych. Konsumentom zależy przede wszystkim na możliwości swobodnego wyboru metody płatności, gwarancji wygody i bezpieczeństwa podczas zakupów online i offline oraz dostępie do innowacyjnych rozwiązań – pokazuje raport „Polskie płatności: liczy się możliwość wyboru” („Paid in Poland: A story of choice”) opracowany na podstawie badania przeprowadzonego na zlecenie Mastercard.
Niezależnie od rozmów w Rijadzie polscy przedsiębiorcy mogą liczyć na szanse w relacjach z Ukrainą - mówi Jan Strzelecki, wiceszef działu gospodarki światowej rządowego think tanku Polski Instytut Ekonomiczny.