Co dalej z informatyczną hossą

Informatyka ma za sobą najlepszy okres w historii, jeśli zachowanie kursów spółek z branży odnieść do indeksu WIG. Ale najbliższe kwartały mogą przynieść pogorszenie wyników finansowych, ze względu na opóźnienie w wydatkowaniu środków unijnych i spowolnienie w inwestycjach przedsiębiorstw. To stawia pod znakiem zapytania kontynuację hossy.

Publikacja: 26.06.2016 18:01

Branża informatyczna utrzymuje się w długoterminowym trendzie wzrostowym, ale dynamika hossy znaczni

Branża informatyczna utrzymuje się w długoterminowym trendzie wzrostowym, ale dynamika hossy znacznie się obniżyła w ostatnich miesiącach. Jeszcze pół roku wcześniej roczna stopa zwrotu z indeksu WIG-Informatyka sięgała 40 proc., obecnie spadła w okolice zera. To efekt przede wszystkim słabszego zachowania kursu akcji Asseco Poland. Notowania lidera branży, który ma niemal 50-proc. udział w portfelu indeksu, spadły w ciągu ostatnich 12 miesięcy o 10 proc. i znajdują się w trendzie bocznym, w niewielkiej odległości od szczytów hossy na poziomie 61 zł. W dalszym ciągu jednak kursy większości spółek wchodzących w skład indeksu WIG-Informatyka są wyżej niż przed rokiem. Liderem wzrostów jest LSI Soft (kapitalizacja spółki to niecałe 30 mln zł), którego notowania podskoczyły w ciągu 12 miesięcy o niemal 200 proc. Warto jednocześnie zwrócić uwagę, że w ostatnich latach spadkowe korekty w ramach długoterminowego trendu wzrostowego kończyły się, kiedy roczna stopa zwrotu z indeksu branżowego spadła w okolice zera. Ten scenariusz może się powtórzyć także tym razem, biorąc pod uwagę, że informatyka pozostaje jednym z najsilniejszych sektorów na giełdzie, o czym informuje rosnąca siła relatywna indeksu WIG-Informatyka względem WIG.

Foto: GG Parkiet

Jeszcze do niedawna statystyka odstraszała inwestorów od kupowania akcji spółek informatycznych – po pęknięciu internetowej bańki w 2000 roku przez siedem kolejnych lat kursy firm z tej branży zachowywały się słabiej od szerokiego rynku. Indeks WIG-Informatyka potrafił zakończyć bez wzrostu nawet tak udane dla rynku akcji lata jak rok 2004 czy 2005. Łącznie w latach 2001–2012 WIG-Informatyka tylko dwa razy wypadł lepiej od indeksu WIG, przy czym w obydwu przypadkach – w latach 2008 i 2011 – ta względna siła branży polegała tylko na tym, że kursy spadały mniej niż szeroki rynek. Ale od zakończenia 2012 roku notowania firm informatycznych poszły w górę o ponad 50 proc., choć indeks WIG w tym samym czasie praktycznie nie zmienił wartości. Stoi za tym przede wszystkim poprawa wyników finansowych związana z udaną zagraniczną ekspansją czołowych spółek czy globalnym sukcesem firm produkujących gry.

Pozostało jeszcze 89% artykułu
Tylko 149 zł za rok czytania.

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Parkiet PLUS
Sytuacja dobra, zła czy średnia?
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Parkiet PLUS
Pierwsza fuzja na Catalyst nie tworzy zbyt wielu okazji
Parkiet PLUS
Wall Street – od euforii do technicznego wyprzedania
Parkiet PLUS
Polacy pozytywnie postrzegają stokenizowane płatności
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Parkiet PLUS
Jan Strzelecki z PIE: Jesteśmy na początku "próby Trumpa"
Parkiet PLUS
Co z Ukrainą. Sobolewski z Pracodawcy RP: Samo zawieszenie broni nie wystarczy