Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
GPW od jesieni 2009 r. oblicza Respect Index, w skład którego wchodzą firmy odpowiedzialne społecznie notowane na rynku głównym. Obecnie tworzą go 23 spółki. Największe udziały mają: KGHM, BZ WBK i PGNiG. Dominują blue chips, ale są tam też mniejsze firmy, jak np. Pelion, Kogeneracja czy Elektrobudowa. Respect Index jest wskaźnikiem dochodowym – podobnie jak WIG uwzględniającym również dywidendy. Na przestrzeni ostatnich lat widać jednak, że ten pierwszy radzi sobie zdecydowanie lepiej niż szeroki rynek. Od 2010 r. wzrósł o niemal 30 proc., podczas gdy WIG zyskał 13 proc. Zdecydowanie gorzej prezentuje się (mający charakter cenowy) WIG20 – jest 27 proc. pod kreską.
WIG oscyluje na poziomie z początku roku, a inwestorzy i analitycy zastanawiają się, czy nasza giełda wreszcie zacznie nadrabiać dystans do zachodnich rynków. Dobrych fundamentalnie spółek w Warszawie nie brakuje. Jednak wiele z nich nadal kiepsko komunikuje się z rynkiem, a poziom ich transparentności pozostawia wiele do życzenia. Na co powinny zwrócić uwagę?
– Poza prawidłowym i terminowym wypełnianiem obowiązków informacyjnych znaczący wpływ ma również kontakt z inwestorami, potencjalnymi inwestorami, analitykami czy innymi spółkami – wymienia GPW. Jej przedstawiciele dodają, że ważna jest również otwartość na akcjonariuszy, poszanowanie ich praw, organizacja spotkań i umożliwienie wpływu na decyzje podejmowane w spółce czy właściwe prowadzenie strony internetowej. Ważnym krokiem była reforma systemu corporate governance oraz utworzenie zbioru dobrych praktyk. – Z raportów dotyczących niestosowania zasad składających się na dobre praktyki wynika, że wciąż istnieją obszary wymagające pracy w zakresie poprawy transparentności – przyznaje giełda. Chodzi tu m.in. o transmisję obrad walnego zgromadzenia czy stosowanie i przekazywanie do publicznej wiadomości informacji o polityce różnorodności.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Badania pokazują, że aż w 70 proc. przypadków sztuczna inteligencja, zaprzęgnięta do pracy biurowej, źle wykonuje powierzone zadania. Co więcej, eksperci szacują, że do końca 2027 r. ponad 40 proc. takich projektów opartych na agentach AI zostanie anulowanych.
Rynek mieszkaniowy w Polsce w ostatnich latach to prawdziwa sinusoida. Od zamrożenia rynku po pandemii, przez euforyczne zakupy w okresie rekordowo niskich stóp procentowych, kolejne załamanie popytu po skoku inflacji i napaści Rosji na Ukrainę, po ponowny wzrost rynku stymulowany programem „Bezpieczny kredyt 2 proc.” i kolejny spadek popytu po wygaśnięciu programu.
Po niemal dziesięciu latach od pierwszych zapowiedzi i licznych zwrotach akcji, fuzja Bestu i Kredyt Inkaso najprawdopodobniej dojdzie do skutku. Które obligacje warto mieć w portfelu? Czy da się wyciągnąć wnioski na przyszłość?
Po niemal 10-procentowej korekcie indeks S&P 500 stał się technicznie wyprzedany, a w potencjalnej poprawie pomóc może wzorzec sezonowy, z którym ciekawie komponuje się tegoroczne zachowanie Wall Street. Szkoda tylko, że wyceny amerykańskich blue chips są nadal sporo powyżej historycznej normy.
Polacy chcą korzystać z wielu różnych narzędzi płatniczych. Konsumentom zależy przede wszystkim na możliwości swobodnego wyboru metody płatności, gwarancji wygody i bezpieczeństwa podczas zakupów online i offline oraz dostępie do innowacyjnych rozwiązań – pokazuje raport „Polskie płatności: liczy się możliwość wyboru” („Paid in Poland: A story of choice”) opracowany na podstawie badania przeprowadzonego na zlecenie Mastercard.
Niezależnie od rozmów w Rijadzie polscy przedsiębiorcy mogą liczyć na szanse w relacjach z Ukrainą - mówi Jan Strzelecki, wiceszef działu gospodarki światowej rządowego think tanku Polski Instytut Ekonomiczny.