Spółka w pełni transparentna – czyli właściwie jaka?

Wbrew pozorom podanie sztywnych kryteriów oceny przejrzystości firm giełdowych wcale nie jest proste. Z pomocą ekspertów udało nam się stworzyć katalog kluczowych zasad.

Aktualizacja: 29.07.2016 17:18 Publikacja: 29.07.2016 10:59

GPW od jesieni 2009 r. oblicza Respect Index, w skład którego wchodzą firmy odpowiedzialne społeczni

GPW od jesieni 2009 r. oblicza Respect Index, w skład którego wchodzą firmy odpowiedzialne społecznie notowane na rynku głównym. Obecnie tworzą go 23 spółki. Największe udziały mają: KGHM, BZ WBK i PGNiG. Dominują blue chips, ale są tam też mniejsze firmy, jak np. Pelion, Kogeneracja czy Elektrobudowa. Respect Index jest wskaźnikiem dochodowym – podobnie jak WIG uwzględniającym również dywidendy. Na przestrzeni ostatnich lat widać jednak, że ten pierwszy radzi sobie zdecydowanie lepiej niż szeroki rynek. Od 2010 r. wzrósł o niemal 30 proc., podczas gdy WIG zyskał 13 proc. Zdecydowanie gorzej prezentuje się (mający charakter cenowy) WIG20 – jest 27 proc. pod kreską.

Foto: GG Parkiet

WIG oscyluje na poziomie z początku roku, a inwestorzy i analitycy zastanawiają się, czy nasza giełda wreszcie zacznie nadrabiać dystans do zachodnich rynków. Dobrych fundamentalnie spółek w Warszawie nie brakuje. Jednak wiele z nich nadal kiepsko komunikuje się z rynkiem, a poziom ich transparentności pozostawia wiele do życzenia. Na co powinny zwrócić uwagę?

– Poza prawidłowym i terminowym wypełnianiem obowiązków informacyjnych znaczący wpływ ma również kontakt z inwestorami, potencjalnymi inwestorami, analitykami czy innymi spółkami – wymienia GPW. Jej przedstawiciele dodają, że ważna jest również otwartość na akcjonariuszy, poszanowanie ich praw, organizacja spotkań i umożliwienie wpływu na decyzje podejmowane w spółce czy właściwe prowadzenie strony internetowej. Ważnym krokiem była reforma systemu corporate governance oraz utworzenie zbioru dobrych praktyk. – Z raportów dotyczących niestosowania zasad składających się na dobre praktyki wynika, że wciąż istnieją obszary wymagające pracy w zakresie poprawy transparentności – przyznaje giełda. Chodzi tu m.in. o transmisję obrad walnego zgromadzenia czy stosowanie i przekazywanie do publicznej wiadomości informacji o polityce różnorodności.

Pozostało jeszcze 93% artykułu
Tylko 149 zł za rok czytania.

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Parkiet PLUS
Sytuacja dobra, zła czy średnia?
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Parkiet PLUS
Pierwsza fuzja na Catalyst nie tworzy zbyt wielu okazji
Parkiet PLUS
Wall Street – od euforii do technicznego wyprzedania
Parkiet PLUS
Polacy pozytywnie postrzegają stokenizowane płatności
Parkiet PLUS
Jan Strzelecki z PIE: Jesteśmy na początku "próby Trumpa"
Parkiet PLUS
Co z Ukrainą. Sobolewski z Pracodawcy RP: Samo zawieszenie broni nie wystarczy