Giełdowe spółki z branży chemicznej mają ambitne plany inwestycyjne na ten rok i kolejne. Stosunkowo duże kwoty przeznaczają nie tylko na wzrost mocy produkcyjnych, ale i na rozszerzanie oferowanego asortymentu o produkty wysokoprzetworzone i wysokomarżowe. Grupa Azoty chce w tym roku zainwestować 1,6 mld zł. W I półroczu wydatkowała ponad 550 mln zł. – Do głównych realizowanych obecnie zadań należy zaliczyć Wytwórnię Poliamidów i Granulację Mechaniczną Nawozów Saletrzanych w Tarnowie, które to instalacje będą uruchamiane na początku przyszłego roku. W Kędzierzynie realizowana była budowa elektrociepłowni i zadanie to do końca tego roku będzie sfinalizowane – wylicza Grzegorz Kulik, rzecznik Grupy Azoty. Dodaje, że w Policach trwała modernizacja instalacji amoniaku i prace nad odsiarczaniem spalin. Trwają też prace nad projektem produkcji propylenu tzw. metodą PDH. W Puławach wmurowano akt erekcyjny pod dwie linie granulacji mechanicznej nawozów saletrzanych. Ponadto spółka oczekuje na oferty dotyczące wykonawcy Elektrowni Puławy.