Przewozy w Polsce nadal będą rosły

W II półroczu zwyżki zapowiadają grupy logistyczne PKP Cargo, OT Logistics i Trans Polonia. Przewozy powinny zwiększyć też firmy kolejowe należące do KGHM, Lotosu oraz Orlenu.

Publikacja: 05.08.2017 13:46

Przewozy w Polsce nadal będą rosły

Foto: 123rf.com

W I półroczu PKP Cargo zwiększyło udział w polskim rynku kolejowych przewozów towarowych. Pod względ

W I półroczu PKP Cargo zwiększyło udział w polskim rynku kolejowych przewozów towarowych. Pod względem masy wzrósł on do 44,9 proc. z 43,5 proc. rok wcześniej.

GG Parkiet

W I półroczu wzrósł transport towarów w Polsce w niemal wszystkich segmentach rynku. W ocenie spółek kolejne miesiące powinny zaowocować kontynuacją tego trendu.

Grupa OT Logistics działa na rynku kolejowym, m.in. poprzez firmę zależną STK. Ta w I półroczu zwięk

Grupa OT Logistics działa na rynku kolejowym, m.in. poprzez firmę zależną STK. Ta w I półroczu zwiększyła udziały do 0,94 proc. z 0,79 proc.

GG Parkiet

– W związku z zakładaną wysoką dynamiką wzrostu gospodarczego naszego kraju można przewidywać, że zapotrzebowanie na kolejowe przewozy towarowe nie będzie malało – mówi Maciej Libiszewski, prezes PKP Cargo. Dodaje, że grupa, aby wyjść naprzeciw rosnącym oczekiwaniom klientów, stara się optymalnie wykorzystać potencjał i w kluczowych obszarach go rozbudowywać. Grupa zwiększa m.in. możliwości produkcyjne posiadanego zaplecza naprawczego. Niedawno uruchomiła nowoczesną linię produkcji i napraw wagonowych zestawów kołowych. – Rozwijamy również możliwości realizacji transgranicznych przewozów intermodalnych (przewóz przy wykorzystaniu co najmniej dwóch środków transportu, najczęściej kontenerów – red.) poprzez m.in. rozbudowę położonego centralnie w naszej części Europy terminala w Ostrawie-Paskowie należącego do AWT – twierdzi Libiszewski.

Trans Polonia mocno zwiększa przewozy samochodowe. W I połowie roku szczególnie dużo, bo o 58 proc.,

Trans Polonia mocno zwiększa przewozy samochodowe. W I połowie roku szczególnie dużo, bo o 58 proc., poprawiła wolumen przetransportowanych paliw płynnych.

GG Parkiet

Przypomina, że transport jako dział gospodarki każdego kraju wykazuje ścisłą korelację z koniunkturą na rynku, zarówno w ujęciu krajowym, jak i międzynarodowym. Tym samym ożywienie gospodarcze w Polsce i Europie powoduje wzrost zapotrzebowania na przewozy. PKP Cargo w I półroczu zwiększyło przewozy pod względem masy o 13,3 proc., licząc rok do roku. Największe zwyżki miały miejsce w segmencie kruszyw i cementu z powodu zwiększonego zapotrzebowania odbiorców oraz przejęcia części przewozów od konkurencyjnej firmy. Mocno rósł też transport węgla kamiennego oraz rud żelaza. Zwyżki miały też miejsce w segmentach paliw płynnych, gazu i kontenerów.

Kolej i żegluga rzeczna

Ze względu na postoje remontowe w płockiej rafinerii PKN Orlen zanotował w I połowie roku spadek tra

Ze względu na postoje remontowe w płockiej rafinerii PKN Orlen zanotował w I połowie roku spadek transportu rurociągowego. Cały rok ma być jednak lepszy niż ubiegły.

GG Parkiet

Ze zwyżek w transporcie zadowolony jest zarząd OT Logistics, grupy specjalizującej się w przewozach rzecznych i kolejowych, spedycji oraz usługach portowych. W ocenie spółki do zwiększenia wolumenu przewozów przyczyniło się głównie przyspieszenie w inwestycjach budowlanych i infrastrukturalnych. – Ponieważ trend przyspieszenia inwestycji rozpoczął się niedawno, sądzimy, że ten czynnik będzie nadal wspierał branżę transportową w II połowie roku – mówi Zbigniew Nowik, prezes OT Logistics.

Grupa w tym roku najszybciej rośnie w segmencie kolejowym. Firma zależna STK, odnotowała w I półroczu wzrost przewozów o 13 proc. Zarząd przekonuje, że to nie tylko efekt poprawy koniunktury, ale i zwiększenia możliwości transportowych grupy. – Liczymy na utrzymanie się dobrej koniunktury w transporcie kolejowym i drogowym, jak również na pozytywny wpływ umowy na rzeczny transport węgla przez Kanał Gliwicki i Odrę do Wrocławia na wolumen przewozów w dywizji żeglugi śródlądowej – mówi Nowik. Dodaje, że z uwagi na niedawno zrealizowane przejęcia firm kolejowych i spedycyjnych grupa koncentruje się na konsolidacji nabytych aktywów, co nie wyklucza inwestycji w kluczowych obszarach. Jako przykład podaje umowę dzierżawy nowoczesnych wagonów do przewozu produktów agro i plan wybudowania nowego terminala agro w gdańskim porcie.

Inwestycje w flotę samochodową

Dariusz Cegielski, prezes Trans Polonii, grupy specjalizującej się w drogowych przewozach paliw, płynnych surowców chemicznych i spożywczych oraz mas bitumicznych, uważa, że przewozy rosną, ponieważ rośnie koniunktura. – Rynki wchłaniają więcej towarów. W naszym przekonaniu ma to związek w niskimi stopami procentowymi, relatywnie tanim pieniądzem i łatwiejszym (i tańszym) finansowaniem inwestycji – mówi Cegielski. Zwraca uwagę na duże zwyżki sprzedaży w firmach leasingowych. W jego ocenie wszystkie nabywane tak dobra muszą być obsłużone, również logistycznie. Zarząd uważa, że nie ma powodów do wyhamowania tych tendencji w II półroczu.

W I połowie roku grupa największe wzrosty zanotowała w transporcie płynnej chemii, bo około 30-proc. Kolejne kwartały mają przynieść dalsze zwyżki, głównie za sprawą dobrej koniunktury, intensywnej strategii sprzedażowej oraz rosnącego zaufania do marki Trans Polonii w kraju i Europie. – Priorytetem dla firmy jest budowanie pozycji na rynkach międzynarodowych oraz realizacja założonego programu inwestycyjnego, który ma znacząco poprawić możliwości przewozowe i tym samym wpłynąć na lepsze wykorzystanie koniunktury – twierdzi Cegielski. Trans Polonia pozyskała niedawno od giełdowych inwestorów niespełna 50 mln zł. Za te pieniądze zamierza kupić 106 cystern drogowych i 40 ciągników siodłowych, co ma jej zapewnić wzrost realizowanych przewozów.

Koncerny poprawiają efektywność

Ze zwyżek na rynku transportowym zadowolone są największe krajowe koncerny, dla których przewozy są stosunkowo niewielkim fragmentem prowadzonej działalności. – Lotos Kolej w ostatnim półroczu zanotowała zauważalne zwyżki, zarówno pod względem przewiezionej masy, jak i pracy przewozowej. Szczególnie udane dla spółki były ostatnie miesiące, podczas których praca przewozowa wzrosła o ponad 17 proc. – mówi Anatol Kupryciuk, prezes Lotos Kolej. Jego zdaniem zyskał cały rynek, a koniunktura tworzy realne perspektywy do tego, żeby przewozy kolejowe systematycznie rosły. Ostatnio w spółce mocno zwyżkowały przewozy intermodalne. Ponadto rośnie transport paliw. – Chcąc rozwijać przewozy, nieprzerwanie obserwujemy sytuację na rynku. By wyjść naprzeciw potrzebom klientów, rozważamy m.in. nabycie platform do przewozów intermodalnych, korzystając z dofinansowania funduszy UE – informuje Kupryciuk.

Spadek przewozów kolejowych na razie odnotowuje Pol-Miedź Trans, firma zależna od KGHM. – Tendencje wzrostowe jednak wskazują, że w II półroczu w Pol-Miedź Trans powinien nastąpić wzrost pracy przewozowej oraz przewiezionej masy towarowej transportem kolejowym – mówi Jolanta Piątek, rzecznik prasowy KGHM. Informuje, że spółka planuje zakup lokomotywy i wagonów platform do przewozu kontenerów. Istotną inwestycją będzie też budowa terminala intermodalnego.

Wzrost przewozów odnotowuje kolejowa firma należąca do PKN Orlen. Głównymi czynnikami wpływającymi na poprawę wyników są zmiany prawne ograniczające szarą strefę oraz skutecznie wykorzystywane szanse na wzrost sprzedaży paliw. – W II połowie roku zakładamy kontynuowanie wzrostu masy przewozów w stosunku do I półrocza – informuje biuro prasowe PKN Orlen. Koncern dość mocno inwestuje w przewozy kolejowe. Zrealizował projekty zmierzające do odnowy taboru kolejowego, dzięki czemu flota cystern kolejowych grupy jest jedną z najmłodszych i najbardziej efektywnych w całej Europie.

W I półroczu koncern zanotował za to spadki w transporcie rurociągowym. Firma tłumaczy, że było to ściśle związane z poziomem produkcji w płockiej rafinerii, do której docierają liczne rurociągi. – Z uwagi na realizację w I półroczu planowanych remontów instalacji produkcyjnych poziom przesyłanego wolumenu produktów był nieznacznie niższy niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. W II połowie roku przewidywany wzrost wolumenów transportowanych rurociągami zrekompensuje ten spadek, w efekcie czego łączny wolumen przesłany rurociągami będzie w tym roku większy niż w roku 2016 – zapewnia PKN Orlen.

GUS | Zwyżki zanotowano w przewozach morskich, samochodowych i kolejowych, a spadki w transporcie rurociągowym

W I półroczu łączny transport różnego rodzaju ładunków, odnotowany w Polsce pod względem masy, wzrósł o 8,7 proc., licząc rok do roku – wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego. Tym samym osiągnął poziom prawie 260 mln ton. Dane te nie obejmują tzw. transportu samochodowego gospodarczego, kolejowych przewozów manewrowych oraz przewozów wąskotorowych. Co ważniejsze, zwyżki miały miejsce w trzech kluczowych segmentach krajowego rynku transportowego, kolejno w przewozach morskich (wzrost o 12,3 proc.), samochodowych (+11,7 proc.) i kolejowych (+9,5 proc.). W powszechnej opinii ekspertów to rezultat ożywienia gospodarczego w Polsce i Europie. Widać to chociażby po wolumenie towarów załadowanych i wyładowanych w polskich portach. Z danych GUS wynika, że w I półroczu ze statków i na statki dostarczono 37,1 mln ton ładunków. To o 4,4 proc. więcej niż rok temu. Poprawa obrotów odnotowana w naszych portach była przede wszystkim zasługą wzrostu przewozu masowych ładunków ciekłych, w tym ropy. Spadły za to portowe załadunki i wyładunki towarów masowych suchych, zwłaszcza węgla oraz koksu. Zniżki miały również miejsce w transporcie rurociągowym. Wolumen przetransportowanej ropy i produktów naftowych zniżkował o 7,7 proc., co było m.in. rezultatem postojów remontowych w krajowych rafineriach. TRF

Parkiet PLUS
Obligacje w 2025 r. Plusy i minusy możliwych obniżek stóp procentowych
https://track.adform.net/adfserve/?bn=77855207;1x1inv=1;srctype=3;gdpr=${gdpr};gdpr_consent=${gdpr_consent_50};ord=[timestamp]
Parkiet PLUS
Zyski zamienione w straty. Co poszło nie tak
Parkiet PLUS
Prezes Ireneusz Fąfara: To nie koniec radykalnych ruchów w Orlenie
Parkiet PLUS
Powyborcze roszady na giełdach
Materiał Promocyjny
Cyfrowe narzędzia to podstawa działań przedsiębiorstwa, które chce być konkurencyjne
Parkiet PLUS
Unijne regulacje wymuszą istotne zmiany na rynku biopaliw
Parkiet PLUS
Prezes Tauronu: Los starszych elektrowni nieznany. W Tauronie zwolnień nie będzie