– W naszej strategii do obliczenia docelowego poziomu wskaźnika DN/EBITDA założono średnioroczną stopę dywidendy na poziomie 3 proc. Natomiast zaznaczono, że wartości dywidendy oraz jej wypłata będą zależeć od sytuacji rynkowej oraz kondycji finansowej grupy – informuje Joanna Siedlaczek, pełnomocnik zarządu ds. relacji inwestorskich Ciechu. Na pochwałę za szerokie i wyczerpujące odpowiedzi zasługuje też PGNiG, który poinformował, że strategia na lata 2017–2022 przewiduje wypłatę do 50 proc. skonsolidowanego zysku netto i że zarząd, rekomendując wypłatę dywidendy, będzie brał pod uwagę bieżącą sytuację finansową grupy i jej plany inwestycyjne. – Na sytuację finansową w przyszłych okresach będą w istotnym stopniu oddziaływać zewnętrzne czynniki, takie jak zmiany cen węglowodorów na rynkach surowców, zmiany kursów walut oraz czynniki pogodowe – wymienia Marcin Piechota, kierownik działu IR w PGNiG. Podkreśla również, że postępująca liberalizacja rynku gazu w Polsce będzie w dalszym ciągu wywoływać presję na wyniki realizowane przez spółki w segmencie obrót i magazynowanie. Ponadto od października zniesiona zostanie taryfa dla części klientów segmentu detalicznego. – W kolejnych kwartałach grupa zamierza utrzymać wysoki poziom nakładów finansowych, w tym głównie na realizację celów strategicznych: zwiększenia zdolności wydobywczych, działalności związanej z poszukiwaniem i rozpoznawaniem złóż ropy naftowej i gazu ziemnego, rozbudową sieci dystrybucyjnej oraz potencjalnych akwizycji w segmentach poszukiwanie i wydobycie oraz wytwarzanie – informuje Piechota.
O trendach i uwarunkowaniach branżowych szeroko opowiedziała również Anna Krug-Żarnowska z działu IR w KGHM. – Spółka zakłada w 2017 r. zbliżony do roku poprzedniego poziom produkcji górniczej miedzi i niższy o 4 proc. poziom produkcji srebra w koncentracie. Zakładany jest wzrost produkcji hutniczej – miedzi elektrolitycznej o 3 proc. i srebra o 1 proc., co wynika z relatywnie niskiego poziomu w 2016 r., spowodowanego zmianą technologii produkcji w HM Głogów – poinformowała. Czytelnie wypunktowała też założenia biznesowe spółki i jej priorytety.
Szybko i szeroko odpisały też Enea, Energa, Cyfrowy Polsat, mBank, PKO BP, Asseco Poland oraz Grupa Azoty. – Obecnie intensywnie pracujemy nad optymalizacją naszego trójkąta geograficzno-energetycznego Kozienice-Połaniec-Bogdanka w celu pełnego wykorzystania efektów synergii i zajęcia jak najlepszej pozycji na rynku – podkreśla Marcin Cichy, koordynator ds. informacji giełdowych Enei. Z kolei Joanna Barnaś, kierownik biura relacji inwestorskich grupy Azoty, zaznaczyła, że w segmencie tworzywowym i chemii odnotowano istotną poprawę koniunktury w ostatnich miesiącach. – Co wydaje się dobrym prognostykiem na najbliższe okresy – zaznacza. Z kolei Magdalena Kopciejewska, kierownik z zespołu informacji giełdowych PKN Orlen, poinformowała, że w drugiej połowie roku grupa spodziewa się kontynuowania korzystnych warunków w otoczeniu biznesowym. – Relatywnie niska cena ropy naftowej oraz wysoki popyt na paliwa sprzyja utrzymaniu wysokich marż – dodaje.
Zabłysnął również CD Projekt. Katarzyna Szulc, specjalista ds. relacji inwestorskich, oprócz udzielenia szerokich odpowiedzi zaprosiła też inwestora do śledzenia profilu spółki w mediach społecznościowych oraz na forum IR, na którym inwestorzy indywidualni mogą zadać pytania bezpośrednio zarządowi. Niewiele spółek oferuje drobnym graczom taką możliwość.
Nie należy szufladkować firm
W przypadku spółek, które od lat świecą przykładem, jeśli chodzi o IR – jak np. wspomniane już Kęty – szybka i kompetentna reakcja nie jest zaskoczeniem. Podobnie w Amice, która udzieliła inwestorowi szerokiego komentarza na temat perspektyw na II półrocze. – Grupa zamierza realizować korzyści biznesowe w szczególności z pełnego przejęcia francuskiej spółki dystrybucyjnej Sideme oraz z uruchomienia nowoczesnego magazynu wysokiego składowania, który istotnie zmniejszy koszty związane z logistyką produktów – informuje Adrian Boczkowski z agencji P&L Investor Relations, odpowiadający za relacje inwestorskie w Amice.