Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Rok 2017 na GPW to w końcu rok większej aktywności inwestorów. Czemu to zawdzięczamy?
Ci, którzy inwestowali na giełdzie lub zdecydowali się na pozyskanie finansowania na warszawskim parkiecie w roku 2017, mogą czuć się zadowoleni. W 2017 roku, na GPW zarobili wszyscy – zarówno inwestorzy, jak i emitenci. To był również bardzo dobry rok dla samej giełdy – notowaliśmy bowiem bardzo dobre wyniki finansowe. Istnieje kilka obiektywnych powodów, dla których inwestorzy znów zaczęli aktywniej działać na GPW. Nie bez znaczenia jest z pewnością mocna pozycja polskiej gospodarki i dobre dane makroekonomiczne. Stabilna sytuacja gospodarcza zachęca do aktywności inwestorów krajowych i zagranicznych. Awans Polski do grona rynków rozwiniętych w rankingu FTSE Russell to potwierdzenie jakości krajowego rynku kapitałowego. Istotną rolę w procesie powrotu inwestorów odgrywa także wieloletnia, wydająca owoce edukacja finansowa oraz interesujące debiuty na GPW. W tym roku udało nam się przeprowadzić rekordową liczbę szkoleń i zachęcić Polaków do inwestowania. Wielkie podziękowania należy skierować do domów maklerskich, które aktywnie wspierały nas w tym procesie. Uwagę inwestorów w naturalny sposób przyciągają też debiuty dużych, interesujących spółek. W tym roku na GPW debiutowały w sumie 34 firmy. Najważniejsze z nich to rekordowy debiut Play Communications oraz oferty Dino Polska, Griffin Premium RE czy spółki Getback. Łącznie pozyskano ok. 7,7 mld zł kapitału, a niektóre oferty przeprowadzone były ze znaczną redukcją, co pokazuje głębokość naszego rynku.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Badania pokazują, że aż w 70 proc. przypadków sztuczna inteligencja, zaprzęgnięta do pracy biurowej, źle wykonuje powierzone zadania. Co więcej, eksperci szacują, że do końca 2027 r. ponad 40 proc. takich projektów opartych na agentach AI zostanie anulowanych.
Rynek mieszkaniowy w Polsce w ostatnich latach to prawdziwa sinusoida. Od zamrożenia rynku po pandemii, przez euforyczne zakupy w okresie rekordowo niskich stóp procentowych, kolejne załamanie popytu po skoku inflacji i napaści Rosji na Ukrainę, po ponowny wzrost rynku stymulowany programem „Bezpieczny kredyt 2 proc.” i kolejny spadek popytu po wygaśnięciu programu.
Po niemal dziesięciu latach od pierwszych zapowiedzi i licznych zwrotach akcji, fuzja Bestu i Kredyt Inkaso najprawdopodobniej dojdzie do skutku. Które obligacje warto mieć w portfelu? Czy da się wyciągnąć wnioski na przyszłość?
Po niemal 10-procentowej korekcie indeks S&P 500 stał się technicznie wyprzedany, a w potencjalnej poprawie pomóc może wzorzec sezonowy, z którym ciekawie komponuje się tegoroczne zachowanie Wall Street. Szkoda tylko, że wyceny amerykańskich blue chips są nadal sporo powyżej historycznej normy.
Polacy chcą korzystać z wielu różnych narzędzi płatniczych. Konsumentom zależy przede wszystkim na możliwości swobodnego wyboru metody płatności, gwarancji wygody i bezpieczeństwa podczas zakupów online i offline oraz dostępie do innowacyjnych rozwiązań – pokazuje raport „Polskie płatności: liczy się możliwość wyboru” („Paid in Poland: A story of choice”) opracowany na podstawie badania przeprowadzonego na zlecenie Mastercard.
Niezależnie od rozmów w Rijadzie polscy przedsiębiorcy mogą liczyć na szanse w relacjach z Ukrainą - mówi Jan Strzelecki, wiceszef działu gospodarki światowej rządowego think tanku Polski Instytut Ekonomiczny.