pytania do... Mariusza Grelewicza

Z prezesem Ciechu Sarzyna rozmawia Barbara Oksińska

Publikacja: 23.01.2018 09:50

Ciech Sarzyna wyraźnie zwiększył sprzedaż, mimo trudnego rynku. Co o tym zadecydowało?

Miniony sezon nie był łatwy dla producentów środków ochrony roślin – miała na to wpływ m.in. niepewna sytuacja ekonomiczna w rolnictwie, silna konkurencja wśród dostawców czy ekstremalne zjawiska pogodowe zarówno w skali kraju, jak i lokalnie. Tym bardziej cieszy nas fakt, że mimo to w sezonie 2017 (liczonym od IV kw. 2016 r. do III kw. 2017 r.) odnotowaliśmy znaczący wzrost sprzedaży – o ponad 20 proc. w porównaniu z poprzednim sezonem. Jednym z elementów, które nam w tym pomogły, była dobra koniunktura na rynku produktów na bazie glifosatu. Ciech Sarzyna to wykorzystał i w sezonie 2017 zwiększył sprzedaż w tym segmencie aż o 90 proc. w porównaniu z poprzednim sezonem.

Rośnie także sprzedaż zagraniczna?

Aktualnie 19 proc. sprzedaży realizujemy za granicą. Nasze główne kierunki ekspansji to Niemcy, Wielka Brytania, Irlandia, Austria, Hiszpania, ale też Australia. Ten ostatni kraj jest największym rynkiem zbytu dla środków opartych na substancji aktywnej MCPA, którą produkujemy w Sarzynie. Przypomnę, że dysponujemy jedną z najbardziej nowoczesnych instalacji do produkcji tej substancji na świecie. Jest ona podstawą naszego sztandarowego produktu – rodziny Chwastox – i dlatego widzimy w Australii ogromne szanse dla tego środka chwastobójczego. Warto podkreślić, że w tym kraju jak dotąd silną pozycję mieli chińscy producenci, jednak z powodu wdrażania w Chinach polityki ochrony środowiska część starych instalacji jest tam wyłączana. Naszym celem jest widoczne zwiększenie udziału eksportu w przychodach biznesu agro.

Szukacie nowych rynków?

Cały czas analizujemy różne możliwości. Koncentrujemy się głównie na Europie Zachodniej, ale też na wybranych krajach pozaeuropejskich. Obecnie debiutujemy na trzech rynkach. Są to Rumunia, gdzie właśnie otrzymujemy pierwsze rejestracje i planujemy rozpocząć sprzedaż w tym roku, wspomniana już Australia oraz Kanada. Nad wejściem na kanadyjski rynek pracowaliśmy przez ostatnich kilka lat i wiosną ruszamy tam ze sprzedażą pierwszych produktów. Współpracujemy przy tym projekcie z bardzo dużą lokalną spółdzielnią farmerów.

Ile produktów wprowadzicie w tym roku na rynek?

W 2017 r. uzyskaliśmy 14 rejestracji dla naszych produktów, co pomogło nam w zwiększeniu eksportu. Nasz plan na lata 2017–2021 zakłada pozyskanie rejestracji dla 20 produktów w Polsce, w Europie i poza Europą. W tym sezonie zamierzamy wprowadzić sześć nowych produktów w kraju. I to jest nasz najważniejszy cel na ten rok.

A pozostałe cele?

Dalszy rozwój i kolejne inwestycje w dział badawczo-rozwojowy. Zależy nam także na pozyskiwaniu dokumentacji do substancji aktywnych. Dostęp do własnych substancji aktywnych stanowi o sile producenta. W tej chwili mamy dwie dokumentacje, a do 2021 r. chcemy mieć ich dziesięć. Bardzo ważny jest dla nas również rozwój marki Ziemovit – to linia produktów dla działkowców i ogrodników, która została wprowadzona na rynek na początku 2016 r. Jej portfolio dziś liczy już 50 produktów. Potencjał marki, realizowane wsparcie marketingowe i wysoka jakość produktów pozwalają nam sądzić, że Ziemovit w średniookresowej perspektywie będzie liderem w swojej kategorii. Ponadto w najbliższych tygodniach zaprezentujemy kolejny produkt z obszaru specjalistycznych nawozów. Będzie to nawóz dolistny krzemowy, oparty na naszej własnej recepturze.

Kiedy spodziewa się pan odbicia na polskim rynku środków ochrony roślin?

Myślę, że może to nastąpić już w tym sezonie. Zachwianie na polskim rynku przyszło w ślad za recesją na rynku globalnym, tyle że z pewnym opóźnieniem. Ja z optymizmem patrzę na perspektywy branży. Po niedawnej korekcie rynek światowy już rośnie. W Europie też widzimy stabilny rozwój o 2–3 proc. rocznie. Spodziewam się, że po dwóch słabszych latach również rynek w Polsce wejdzie na ścieżkę wzrostu i będzie piął się w górę o 4–5 proc. rocznie.

Parkiet PLUS
Sytuacja dobra, zła czy średnia?
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Parkiet PLUS
Pierwsza fuzja na Catalyst nie tworzy zbyt wielu okazji
Parkiet PLUS
Wall Street – od euforii do technicznego wyprzedania
Parkiet PLUS
Polacy pozytywnie postrzegają stokenizowane płatności
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Parkiet PLUS
Jan Strzelecki z PIE: Jesteśmy na początku "próby Trumpa"
Parkiet PLUS
Co z Ukrainą. Sobolewski z Pracodawcy RP: Samo zawieszenie broni nie wystarczy