Siedem paszportów Sabriny Meng, czyli jak agencje wywiadowcze zawzięły się na spółkę

Sabrina Meng Wanzhou, aresztowana niedawno w Kanadzie dyrektor finansowa koncernu Huawei, nie jest zwykłym korporacyjnym funkcjonariuszem.

Publikacja: 11.12.2018 13:00

Siedem paszportów Sabriny Meng, czyli jak agencje wywiadowcze zawzięły się na spółkę

Foto: Archuiwum

To córka prezesa tej spółki Ren Zhengfeia, który jest majorem w stanie spoczynku Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej. Huawei nie jest zaś zwykłą spółką – przynajmniej w oczach zachodnich agencji wywiadowczych, które od lat uważają ją za blisko związaną z chińskim wywiadem. Koncern odrzuca te oskarżenia, ale coraz trudniej mu się bronić przed restrykcjami, po które sięgają regulatorzy.

„Amerykanie nie powinni korzystać z produktów i usług chińskich spółek telekomunikacyjnych Huawei i ZTE, gdyż narażają się w ten sposób na inwigilację ze strony tajnych służb Chińskiej Republiki Ludowej" – takie ostrzeżenie wygłosili dyrektorzy amerykańskich agencji wywiadowczych i kontrwywiadowczych (m.in. CIA, FBI i NSA) podczas wystąpienia przed senacką komisją ds. wywiadu na początku tego roku.

„Wall Street Journal" donosił jakiś czas temu, że władze USA zwracają uwagę sojusznikom, by nie korzystali z urządzeń produkowanych przez Huawei oraz ZTE. Obawy przed zbyt bliskimi powiązaniami obu koncernów z chińskim wywiadem były bez wątpienia motywem niedawnej decyzji australijskiego rządu o wyłączeniu tych spółek z budowy sieci komórkowej 5G w Australii. (Rząd w Canberze zdołał również przekonać władze Papui-Nowej Gwinei, by zerwały kontrakt z Huawei na położenie podmorskiego kabla telekomunikacyjnego). Podobną decyzję podjęły wkrótce potem władze Nowej Zelandii oraz Japonii. W Wielkiej Brytanii wyłączono Huawei z projektu budowy sieci 5G dla spółki BT. – Usługi mobilne piątej generacji (5G) są w gronie technologii, które mogą uczynić nas bardziej wrażliwymi na działania terrorystów, wrogich państw i przestępców – ostrzegł Jeremy Fleming, szef GCHQ, czyli brytyjskiego wywiadu elektronicznego. Wymienił w tym kontekście szczególnie chińskie technologie, które mogą być użyte do budowy sieci 5G.

Na to nakładają się podejrzenia tajnych służb dotyczące łamania amerykańskich sankcji przez ZTE i Huawei. Kilka miesięcy temu ZTE została skutecznie odcięta przez regulatorów od dostaw komponentów z USA. Władze amerykańskie zarzucały jej naruszanie sankcji nałożonych na Iran. To czasowo sparaliżowało jej produkcję i zmusiło do pójścia na ustępstwa wobec regulatorów z Waszyngtonu. Sabrina Meng Wanzhou została trafiona odpryskiem sprawy dotyczącej łamania antyirańskich sankcji. Kilka lat temu zasiadała we władzach powiązanej z Huawei spółki Skycom, dostarczającej sprzęt telekomunikacyjny do Iranu. Wśród sprzedawanych przez nią Irańczykom towarów były również amerykańskie produkty objęte embargiem.

Zatrzymana w Kanadzie Sabrina Meng Wanzhou z pewnością mogła też wzbudzić podejrzenia tajnych służb tym, że w ostatnich latach posługiwała się siedmioma paszportami. Cztery z nich były wydane przez Chińską Republikę Ludową, a trzy przez Specjalny Region Administracyjny Hongkong. Paszporty te były wydawane na różne nazwiska. Meng korzystała z nich, m.in. odwiedzając USA i Kanadę.

Córka prezesa Huawei wysłała do kanadyjskiego Sądu Najwyższego pismo, w którym domaga się zwolnienia z aresztu z przyczyn zdrowotnych. HK

Parkiet PLUS
Sytuacja dobra, zła czy średnia?
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Parkiet PLUS
Pierwsza fuzja na Catalyst nie tworzy zbyt wielu okazji
Parkiet PLUS
Wall Street – od euforii do technicznego wyprzedania
Parkiet PLUS
Polacy pozytywnie postrzegają stokenizowane płatności
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Parkiet PLUS
Jan Strzelecki z PIE: Jesteśmy na początku "próby Trumpa"
Parkiet PLUS
Co z Ukrainą. Sobolewski z Pracodawcy RP: Samo zawieszenie broni nie wystarczy