ESG, ten skrót stał się ostatnio bardzo popularny. Oznacza pozafinansowe czynniki oceny inwestycji. E to środowisko (ang. environment), S – sprawy społeczne (ang. social issues), G – ład korporacyjny (ang. corporate governence). Pani organizacja zajmuje się tym, jak inwestorzy podchodzą do tych spraw...
PRI (Principles for Responsible Investment) jest organizacją zrzeszającą inwestorów instytucjonalnych, której celem jest promowanie standardów ESG. Pracujemy nad tym, aby nasi członkowie wdrażali nasze zasady w praktyce. Pomagamy naszym inwestorom tworzyć wytyczne mówiące, jak powinni traktować sprawy związane ze środowiskiem naturalnym, kwestiami społecznymi oraz jakością zarządzania, gdy podejmują decyzje inwestycyjne. Czyli gdy decydują się na włączenie akcji danych spółek do swoich portfeli lub na sprzedaż tych papierów, albo gdy analizują, jak spółka podchodzi do kwestii ESG. Nasze wytyczne pomagają im zidentyfikować niektóre sygnały ostrzegawcze, w sprawach, które mogą negatywnie przełożyć się na stopę zwrotu z akcji spółki. W branży private equity ważne jest natomiast, jak inwestorzy informują o sprawach związanych z ESG, gdy sprzedają spółki.
Czy jednak ESG rzeczywiście jest takie ważne?
Jest wiele badań pokazujących bezpośrednią korelację między stosowaniem standardów ESG a wynikami finansowymi spółek. W 2018 r. PRI przeprowadziła wspólnie z CFA Institute Global badania dotyczące stosowania ESG w inwestycjach. Przyglądaliśmy się 17 rynkom w Ameryce, regionach EMEA (Europa, Bliski Wschód, Afryka) oraz Azji i Pacyfiku, by zbadać aktualny stan wdrożenia ESG, potencjalne bariery oraz to, jak inwestorzy postrzegają ESG przy podejmowaniu decyzji. Z badań przeprowadzonych na tych 17 rynkach wynika, że inwestorzy coraz bardziej chcą, by kwestie związane z ESG znajdowały się w dostarczanych im danych, obok tradycyjnych wskaźników finansowych. Widzimy też zwiększone zainteresowanie klientów sprawami ESG. Ludzie z pokolenia milenialsów, gdy przychodzą do biur zarządzających ich pieniędzmi, stawiają wyraźne warunki dotyczące kryteriów inwestycyjnych. Nie chcą, by ich pieniądze były inwestowane w inny sposób. Interesują się sprawami dotyczącymi praw człowieka, nie chcą inwestować w niektóre branże, np. w węgiel. Chcą oczywiście dobrej stopy zwrotu, ale też chcą poczuć, że podejmowane przez nich decyzje mają pozytywny wpływ na społeczeństwo.
Wspomniała pani, że są wyraźne dowody na to, że ESG wpływa na wyniki finansowe osiągane przez spółki. Jest to oczywiste, jeśli chodzi o literę G w tym skrócie, czyli o ład korporacyjny. Ale czy S i E, czyli kwestie społeczne i ekologiczne też mają znaczenie?