Z Beżowej Księgi dowiedzieliśmy się, że sektor nieruchomości w dalszym ciągu znajduje się pod presją, jednak w kilku regionach pojawiają się oznaki świadczące o stabilizacji w niektórych sektorach. Ten promyk nadziei na to, że będzie lepiej przyczynił się do kontynuacji wzrostów amerykańskich indeksów akcji. Lekkie ożywienie obserwowaliśmy również w rejonie NY, gdzie tamtejszy wskaźnik koniunktury wzrósł w kwietniu do poziomu -14,65pkt. z -38,2pkt. po korekcie.
Na rynku walutowym przede wszystkim obserwowaliśmy umacnianie się waluty brytyjskiej. GBPUSD ustanowił nowe maksimum lokalne, testując poziom 1,5000. Waluta amerykańska pozostawała dość mocna, zyskując na wartości przede wszystkim w stosunku do euro w czasie sesji europejskiej. Na indeksie dolarowym obserwujemy węższy zakres wahań, wyznaczony przez formację trójkąta. Spodziewamy się silniejszego ruchu na dolarze po wybiciu z zakresu. Na rynku krajowym sytuacja pozostawała dość stabilna. Złoty pozostaje blisko ostatnich maksimów lokalnych. W dniu dzisiejszym najważniejsze dane będą dotyczyły produkcji przemysłowej i inflacji CPI ze strefy euro. Z USA poznamy dane z rynku nieruchomości dotyczące dynamiki rozpoczętych budów i wydanych pozwoleń na budowy. O 16:00 zostanie opublikowany indeks Fed z Filadelfii. Być może tutaj, podobnie jak w okręgu nowojorskim zaobserwujemy pewne ożywienie. Analitycy spodziewają się nieco lepszego odczytu.
[b]EURPLN[/b]
Wczorajsze dane na temat inflacji CPI pokazały, iż kolejny miesiąc z rzędu inflacja przyśpiesza. Zdaniem Czekaja z RPP przyspieszenie inflacji jest jednak zgodne z oczekiwaniami RPP, a obniżka stóp procentowych w kwietniu nie jest jeszcze przesądzona. Jeśli inflacja będzie utrzymywać się na wysokim poziomie, to Rada będzie musiała zakończyć cykl rozluźniania polityki monetarnej, by nie dopuścić do sytuacji kiedy poziom inflacji przewyższa główną stopę procentową. Eurozłoty odreagowuje wczorajsze umocnienie, zbliżając się w okolice 100-okresowej średniej na wykresie godzinowym. Linia poprowadzona po ostatnich maksimach lokalnych wyznacza opór w rejonie 3,3420. Odreagownie w te okolice może być dobrą okazją do zakupu złotego, w przypadku utrzymania lepszych nastrojów na giełdzie. Jak na razie bronione jest wsparcie w okolicy 4,22.
[b]EURUSD[/b]