ECM: Aprecjacja złotego stymulowana z zewnątrz?

RYNEK MIĘDZYNARODOWY

Publikacja: 29.04.2009 11:14

Ciekawe informacje docierają do nas od amerykańskiego giganta z sektora motoryzacyjnego General Motors, gdzie rozstrzygają się jego dalsze losy. I tak władze spółki, ażeby utrzymać firmę przy życiu zaproponowały w zamian za pomoc finansową sprzedaż akcji Skarbowi Państwa w wysokości około 50% kapitału zakładowego, natomiast pracownicy mają objąć 39% wartości spółki. Tym samym w przypadku zmaterializowania się niniejszej koncepcji, łącznie Skarb Państwa i pracownicy obejmą łącznie blisko 90% kapitału spółki. Giełdy amerykańskie kończyły wtorek na kosmetycznych minusach, natomiast handel w Azji upłynął w nieco lepszej atmosferze gdzie mieliśmy do czynienia już z zielonym kolorem.

O godzinie 08.18 zgodnie z notowaniami na rynku międzybankowym za jedno euro trzeba było zapłacić 1,3196 dolara.

[b]Sytuacja techniczna eurodolara:[/b] na przestrzeni ostatnich godzin zmieniła się na korzyść waluty europejskiej. Notowania wspinając się w rejon figury 1,3200 potwierdziły sygnalizowane ostatnio rosnące znacznie strony zainteresowanej wyższymi cenami. Poranny obraz tej pary jest już dość wyraźnie wykupiony, co w zestawieniu z porannym układem wskaźników technicznych wskazuje, że byki (zwolennicy słabszego dolara) mogą mieć problem z podejściem w rejon najbliższego oporu 1,3250 – 1,3270. Konkludując można przyjąć, że przy braku silniejszych sygnałów zewnętrznych (danych makro) rejon ten będzie ciekawy do odnawiania krótkich pozycji. Linię wsparcia można wykreślić na wysokości 1,3090 – 1,3100.

[b]RYNEK KRAJOWY[/b]

Warszawska giełda była wczoraj zdecydowanym outsiderem na tle parkietów w Europie. Główny jej indeks WIG20 tracił bowiem przeszło 3%, przy relatywnie skromnych obrotach. Inaczej zachowywała się wczoraj polska waluta, która tym razem wyróżniała się in plus w stosunku do walut regionu. I tak złoty zdołał umocnić się w stosunku do euro i dolara o ponad 10 groszy. Dzisiaj uwagę „rynku” będzie przykuwała decyzja RPP w sprawie stóp procentowych. I choć oczekuje się pozostawienia kosztu pieniądza na dotychczasowym poziomu, to inwestorzy będą wsłuchiwać się w komunikat, który ujrzy światło dzienne po posiedzeniu.

O godzinie 08.33 zgodnie z notowaniami na rynku międzybankowym za jedno euro trzeba było zapłacić 4,4587, a za dolara 3,3785 złotego.

[b]Sytuacja techniczna na rynku złotego:[/b] w trakcie ostatnich godzin uległa zdecydowanej modyfikacji. Na większości krosów z udziałem polskiej waluty doszło do dynamicznych spadków cen – aprecjacji złotego. Na rynku USD/PLN spadki dodatkowo stymulowane były tracącym dolarem na świecie. W rezultacie najnowszy lokalny dołek ma wartość 3,3765! Silny opór techniczny 3,5080 – 3,5170 okazał się zatem skuteczną barierą. Tak dynamiczny spadek notowań z technicznego punktu widzenia może sygnalizować wyraźniejsze zmiany w kierunku południowym. W ujęciu jednak najbliższych godzin oczekiwać można próby wyhamowania. Dobrym miejscem do tego może być wsparcie w rejonie 3,3580 – 3,3640. Na rynku pary EUR/PLN zmiany miały zbliżony przebieg. Minimum odnotowane zostało na wysokości 4,4550. Silne wsparcie wyrysować natomiast można w przestrzeni 4,4340 – 4,4410.

Część makroekonomiczna: Łukasz Leszczyński

Część techniczna: dr Jarosław Klepacki

Okiem eksperta
Nowa rzeczywistość dla górników złota
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Okiem eksperta
Ruchy popytowe na indeksach dotarły do ważnych barier podażowych
Okiem eksperta
WIG nie przejmuje się premierem
Okiem eksperta
Jest rekord. Po korekcie na warszawskiej giełdzie nie ma śladu
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Okiem eksperta
Złoto błyszczy
Okiem eksperta
Strategia „sprzedawać USA” blisko apogeum