Reklama
Rozwiń

Sesja pod znakiem publikacji makro

Na początku dzisiejszej sesji europejskiej złoty umacniał się lekko – notowania EUR/PLN zeszły rano chwilowo do poziomu 3,9800

Publikacja: 01.09.2010 13:17

Joanna Pluta, DM TMS Brokers

Joanna Pluta, DM TMS Brokers

Foto: TMS Brokers

Złotego wsparła poranna zwyżka na europejskich parkietach, a dodatkowo dobre dane, jakie dziś rano napłynęły na rynek z regionu, w tym z krajowej gospodarki. W miarę upływu czasu jednak zyski głównych indeksów spadają, a niektóre z nich przeszły na spadkową stronę rynku, w związku z czym również w notowaniach EUR/PLN około godz. 11.00 mogliśmy obserwować lekkie odbicie w górę.

Dziś rano z regionu napłynęły dane o aktywności gospodarczej w sektorze przemysłowym w postaci indeksów PMI. W przypadku Polski sierpniowy wskaźnik wyniósł 53,8 pkt i wzrósł tym samym do poziomu najwyższego od lipca 2007 r.. Nieźle wypadły również indeksy dla Czech oraz Węgier. Czeski sektor przemysłowy przyspieszył – PMI wzrósł tam z 56,8 pkt do 57,3 pkt. Na Węgrzech miał miejsce spadek wskaźnika – do 51,9 pkt z 53,5 pkt, jednak najważniejsze, iż zdołał się on utrzymać zdecydowanie powyżej 50 pkt, oddzielających recesję od ekspansji w sektorze. Dziś również poznaliśmy prognozę inflacji Ministerstwa Finansów. MF szacuje, iż tempo wzrostu cen przyspieszyło lekko w sierpniu do 2,1 proc. r/r w porównaniu z 2,0 proc. miesiąc wcześniej. Na rynku oczekuje się, iż inflacja po osiągnięciu minimum w lipcu, będzie w kolejnych miesiącach rosnąć.

Notowania eurodolara od rana silnie zwyżkowały, przebijając poziom 1,2750, w pobliżu którego przebiega istotny opór, wyznaczony m.in. przez linię szyi formacji głowy z ramionami oraz przez 38,2 proc. zniesienia Fibonacciego fali wzrostowej eurodolara, jaka miała miejsce od początku czerwca aż do sierpnia.

Europejskie parkiety rozpoczęły sesję od lekkiej zwyżki pod wpływem wzrostów w Azji. Z gospodarek Chin oraz Australii napłynęły lepsze od oczekiwań dane makroekonomiczne, które wsparły nastroje inwestycyjne. Dynamika PKB w Australii wyniosła w II kwartale 1,2 proc. kw/kw przy prognozach na poziomie 0,9 proc.. Ciekawie zaprezentowały się dane z Chin o aktywności gospodarczej w sektorze przemysłowym. Według oficjalnych rządowych statystyk indeks PMI wzrósł tam w sierpniu do 51,7 pkt.. Zazwyczaj bardziej surowe statystki międzynarodowe oszacowały wartość wskaźnika na 51,9 pkt. w pierwszych godzinach sesji europejskiej poznaliśmy indeksy PMI dla przemysłu Wielkiej Brytanii oraz Szwajcarii – publikacje te jednak wypadły słabiej od oczekiwań. W dalszej części dnia będzie miała miejsce publikacja danych z amerykańskiego sektora przemysłowego w postaci indeksu ISM. Poznamy także pierwsze z serii danych z rynku pracy USA – raport Challengera o planowanych zwolnieniach oraz raport agencji ADP o zatrudnieniu w prywatnym sektorze pozarolniczym.

Sporządziła:

Reklama
Reklama

Joanna Pluta

Departament Analiz

DM TMS Brokers S.A.

Okiem eksperta
Czy obawy o dalsze wzrosty są słuszne?
Materiał Promocyjny
Czy polskie banki zbudują wspólne AI? Eksperci widzą potencjał, ale też bariery
Okiem eksperta
Beneficjenci drugiego rzędu
Okiem eksperta
Gospodarka abstrakcji
Okiem eksperta
Jaki będzie listopad na giełdach?
Okiem eksperta
Rok na opak-FAANG- i dostają fangę
Okiem eksperta
WIG20 i S&P 500 testują ważne opory
Reklama
Reklama