Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Tytuł to do pewnego stopnia spekulacja, bo obecnie znamy tylko warunki emisji obligacji PCC Rokita (emisja trwa), który oferuje 5 proc. odsetek przez pięć lat. Alternatywą może być zakup obligacji np. serii PCR0419 na rynku wtórnym, która daje 4,3 proc. rentowności. W tym przypadku niższa o 0,7 pkt proc. rentowność to nie tylko cena za niższe ryzyko kredytowe, ale także za ryzyko stopy procentowej (prawie 0,4 pkt proc.). Jeśli uwzględnimy koszt ryzyka stopy procentowej (mierzonego aktualnymi kontraktami na stopę procentową IRS), okaże się, że premia za wydłużenie inwestycji wynosi około 11 punktów bazowych za każdy rok (nieco mniej niż 1 pkt bazowy miesięcznie), co nie jest stawką wyśrubowaną.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Jeśli przyszłość potoczy się wzdłuż centralnej ścieżki inflacji przygotowanej przez analityków Narodowego Banku Polskiego, najbezpieczniejszym wyborem pozostaną trzyletnie obligacje oszczędnościowe o stałym oprocentowaniu.
Jak poinformowało Ministerstwo Finansów, w czerwcu sprzedaż detalicznych obligacji skarbowych wyniosła 6,56 mld zł.
Giełdowe spółki nie spieszą się z ofertami papierów dłużnych, z których pieniądze poszłyby na inwestycje związane z klimatem lub środowiskiem. Narzekają głównie na czasochłonność i koszty emisji.
Czy inwestorzy indywidualni o konserwatywnym podejściu do ryzyka włączą listy zastawne do swoich portfeli?
Potencjał do dalszego spadku rentowności wydaje się być nadal spory. Mimo dużych potrzeb pożyczkowych nabywców nie brakuje.
W przyszłym tygodniu zapadają obligacje o wartości 30 mln zł. Wyceny papierów dewelopera na Cataliście poprawiły się, choć zapadające najpóźniej obligacje są notowane z wciąż dużym dyskontem.