Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Na rynku wtórnym notowanych jest 88 serii nieskarbowych papierów oferujących stałe oprocentowanie, a ponieważ wśród nich znajdziemy także obligacje drogowe emitowane przez Bank Gospodarstwa Krajowego czy listy zastawne, reprezentują one około jednej trzeciej wartości rynku. Tyle tylko, że w praktyce obligacje drogowe, listy zastawne czy obligacje Warszawy (wszystkie emisje stolicy mają stały kupon) są niemal niedostępne dla inwestorów indywidualnych ze względu na brak ofert sprzedaży lub wysoki nominał (listy zastawne), lub z obu powodów jednocześnie.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Jeśli przyszłość potoczy się wzdłuż centralnej ścieżki inflacji przygotowanej przez analityków Narodowego Banku Polskiego, najbezpieczniejszym wyborem pozostaną trzyletnie obligacje oszczędnościowe o stałym oprocentowaniu.
Jak poinformowało Ministerstwo Finansów, w czerwcu sprzedaż detalicznych obligacji skarbowych wyniosła 6,56 mld zł.
Giełdowe spółki nie spieszą się z ofertami papierów dłużnych, z których pieniądze poszłyby na inwestycje związane z klimatem lub środowiskiem. Narzekają głównie na czasochłonność i koszty emisji.
Czy inwestorzy indywidualni o konserwatywnym podejściu do ryzyka włączą listy zastawne do swoich portfeli?
Potencjał do dalszego spadku rentowności wydaje się być nadal spory. Mimo dużych potrzeb pożyczkowych nabywców nie brakuje.
W przyszłym tygodniu zapadają obligacje o wartości 30 mln zł. Wyceny papierów dewelopera na Cataliście poprawiły się, choć zapadające najpóźniej obligacje są notowane z wciąż dużym dyskontem.