Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 06.05.2019 07:39 Publikacja: 06.05.2019 07:39
Foto: Fotorzepa, Grzegorz Psujek
Wybrany zbiór obligacji jest specyficzny. Nie jest to pierwszy raz, kiedy prezentujemy wybór obligacji notowanych na Catalyst i zapadających w okresie najbliższych kwartałów, ale tym razem skupiliśmy się na papierach, które właśnie weszły lub wkrótce wejdą w nowe okresy odsetkowe. W ten sposób pomijamy serie, które zapadają np. także w lutym czy sierpniu przyszłego roku, ale znajdują się w środku okresów odsetkowych (jeśli kupon płatny jest co pół roku), bo taka inwestycja mogłaby oznaczać dla inwestora indywidualnego nieefektywność podatkową, której nie da się uśrednić większą liczbą okresów do wykupu. Dla przykładu, kupując w maju papiery zapadające w lutym przyszłego roku o półrocznym okresie odsetkowym, inwestor może liczyć na odsetki z dziewięciu miesięcy inwestycji, ale podatek zapłaci taki, jakby odsetki były naliczane przez 12 miesięcy i jego stopa podatkowa wyniosłaby ok. 25 proc. Stąd wybór zawężony został do serii zapadających w kwietniu i maju przyszłego roku oraz w lutym i sierpniu 2020 r., o ile okresy odsetkowe są w przypadku zapadających w tym czasie serii trzymiesięczne. Należy przy tym pamiętać, że inwestycja w papiery tuż przed ustaleniem praw do odsetek jest mniej efektywna podatkowo od zakupu papierów, które rozpoczęły już nowy okres (informacja o dniu ustalenia praw do odsetek znalazła się w tabelce).
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Benefit Systems i Żabka przyciągają inwestorów miliardowymi emisjami. Rynek obligacji korporacyjnych wciąż korzysta z wysokiego popytu i niskich marż.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Pod koniec 2026 r. rentowność obligacji dziesięcioletnich może być poniżej 4 proc., a może nawet bliżej 3,5 proc. – przewiduje Bogusław Stefaniak, zarządzający Ipopema TFI.
Części deweloperów udało się uniknąć wzrostu wskaźników zadłużenia. Te same firmy utrzymały lub poprawiły wskaźniki płynności gotówkowej. Wszystkie emisje obligacji uplasowane zostały gładko i na lepszych warunkach niż wcześniejsze.
Od maja spada oprocentowanie wybranych obligacji skarbowych. Osoby, które chcą w nie zainwestować powinny się więc pospieszyć.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Rentowności krajowego długu skarbowego pozostają w okolicy poziomów najniższych, licząc od ubiegłorocznych wakacji.
Spodziewany wzrost inwestycji publicznych i prywatnych powinien korzystnie wpłynąć na potrzeby pożyczkowe sektora przedsiębiorstw, a to może być okazja także dla rynku obligacji korporacyjnych, aby przyciągnąć nowych emitentów – przewiduje Izabela Sajdak, zarządzająca BNP Paribas TFI.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas