– Rośnie aktywność inwestorów na tzw. rynku altcoinów, przede wszystkim ethereum oraz innych, relatywnie dużych kryptowalutach jak cosmos, polkadot czy uniswap. Wszystko to sprawia, że inwestorzy oczekują, iż cykl kryptowalut nie będzie odbiegał od poprzednich. Historycznie bitcoin radził sobie najlepiej na początku hossy, następnie ethereum biło go stopami zwrotu, aż wreszcie altcoiny eksplodowały, wyprzedzając zarówno ethereum jak i bitcoina. Obecnie rynek wydaje się przechodzić przez fazę drugą i zasygnalizował to również glassnode – wskazują analitycy firmy XTB. Czy to oznacza, że bitcoin straci swój blask?

– Patrząc na wykres bitcoina, na interwale dziennym widzimy, że od strony zniesień Fibonacciego kluczowy poziom wsparcia w scenariuszu spadkowym stanowi poziom 44 tys. USD. Na tym poziomie obserwujemy 23,6 zniesienie fibo fali wzrostowej z jesieni 2022 roku, średnią SMA100 oraz istotne poziomy on-chain w postaci średniej ceny nabycia BTC przez inwestorów krótkoterminowych. Dopóki największa kryptowaluta znajduje się powyżej 50 tys., bazowym scenariuszem dla rynku jest dalszy spadek dominacji bitcoina, który wspiera napływy do ethereum i pozostałych, mniejszych kryptowalut.

Spadek poniżej 44 tys. USD mógłby prowadzić do testu linii trendu, przy SMA200. Z drugiej strony kolejny, wzrostowy impuls może wznieść bitcoina powyżej 60 tys. USD – wskazują analitycy XTB. PRT