Wartość BIK Indeks - Popytu na Kredyty Mieszkaniowe, który informuje o rocznej dynamice wartości wnioskowanych kredytów mieszkaniowych, wyniosła +10,2 proc. w maju 2017 r. Oznacza to, że w maju w przeliczeniu na dzień roboczy, banki i SKOK-i przesłały do BIK zapytania o kredyty mieszkaniowe na kwotę wyższą o 10,2 proc. niż rok temu. Średnia wartość indeksu od początku 2017 r. wyniosła 13,4 proc.
- Warto zwrócić uwagę, że w tym roku w maju mieliśmy dzień roboczy więcej niż rok wcześniej. We wszystkich miesiącach 2017 r. zanotowaliśmy wyraźnie dodatnie odczyty indeksu popytu na kredyty mieszkaniowe, a średnia wartość indeksu wynosi 13,4 proc. Pozytywne informacje o popycie na kredyty mieszkaniowe dobrze korelują z komunikowanymi pozytywnymi informacjami z rynku polskiej branży deweloperskiej - mówi Sławomir Grzybek, dyrektor Departamentu Business Intelligence Biura Informacji Kredytowej.
Dla porównania w kwietniu BIK Indeks Popytu na Kredyty Mieszkaniowe wzrósł o 6,5 proc., po bardzo dobrym I kwartale, kiedy banki sprzedały ponad 50,2 tys. kredytów mieszkaniowych. To o niemal 20 proc. więcej niż kwartał wcześniej. Łączna wartość nowo udzielonych kredytów – 11 mld zł – wzrosła w ciągu kwartału o 12,6 proc. Tak dobre wyniki to efekt dopłat do kredytów w ramach programu „Mieszkanie dla młodych". Na początku roku klienci zasypali banki wnioskami o dofinansowanie i pula na ten rok wyczerpała się już w styczniu. W kwietniu BIK wskazywał, że po bardzo pozytywnych dla kredytów mieszkaniowych wynikach I kwartału 2017 r., w kolejnych miesiącach oczekujee stabilizacji popytu na kredyty mieszkaniowe względem poziomów z ubiegłego roku.